به گزارش هنردستان: دبیر چهارمین جشنواره منطقه ای طنز دیواندره از اجرای ۱۰ نمایش در مرحله نهایی این جشنواره خبرداد وگفت: از جمله برنامه های جنبی این جشنواره برگزاری کارگاه آموزش نویسندگی است.

سلیم کریمی با اشاره به اینکه چهارمین جشنواره ی منطقه ای طنز دیواندره از ٦  تا ٩  فروردین امسال وهمزمان با روز جهانی تئاتر برگزار می شود، گفت: سه دوره گذشته این جشنواره در قالب استانی برگزار شد و امسال برای نخستین بار به صورت منطقه ای و با حضور استان های آذربایجان غربی، همدان، کرمانشاه، ایلام و لرستان برگزار می شود.

وی از ارسال ۳۲ اثر به دبیرخانه این جشنواره خبرداد و عنوان کرد: بعد از بررسی های اولیه از این تعداد ۲۶ اثر به مرحله بازبینی راه پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه داوری مرحله بازبینی را حمید مراد ویسی، زهرا محمدی و زاهد سبحانی انجام دادند، بیان کرد: در پایان  ١٠ نمایش به مرحله نهایی این جشنواره راه پیدا کرد.

دبیر چهارمین جشنواره منطقه ای طنز دیواندره به نمایش های راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره اشاره کرد و افزود: نمایش های «موش و گربه» به کارگردانی فرزاد لباسی از همدان، «علی مردان خان» به کارگردانی عبید رستمی از سنندج و «مامان شاه» به کارگردانی بهرام حاج علی اکبری از ملایراز جمله نمایش های راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره هستند.

وی   «گاوهایی که یک هدف بزرگ دارند» به کارگردانی محسن مصطفی پور از پیرانشهر، «فردهای منحصر به فرد» به کارگردانی میلاد زنگنه از تویسرکان، «مرغ باغ هپروت» به کارگردانی حسنا قبادی از ایلام، «روز بستنی داغ» به کارگردانی نرگس بهمنی از دیواندره، «گودو می آید» به کارگردانی محمد سلیمی از دیواندره، نمایش «مرغ باغ هپروت» به کارگردانی فاطمه محمدی از ایلام و نمایش «شب بخیر آقای سرباز» به کارگردانی فریدون احمدی از سنندج را از دیگر آثار راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره ذکر کرد.

وی به موضوع نمایش ها آزاد این جشنواره اشاره کرد و افزود: ارائه نمایش هایی با محوریت نفی خشونت و جنگ طلبی و در حمایت از گسترش صلح و شادی در جهان، نگاه هنرمندانه، تحلیلی و طنازانه به مسائل آسیب های اجتماعی روز، خصوصا مسائل خانواده، جوانان، طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر، بهره برداری از فرهنگ بومی و محلی در نمایش ها، استفاده از شیوه های کمدی ایرانی در اولویت انتخاب بودند.

دبیر چهارمین جشنواره منطقه ای طنز دیواندره اظهارداشت: از جمله برنامه های جنبی این جشنواره برگزاری کارگاه آموزش نویسندگی با محوریت نمایشنامه نویسی طنز توسط دکتر فارس باقری است.

گفتنی است، این جشنواره به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دیواندره، انجمن هنرهای نمایشی استان با همکاری دفتر انجمن نمایش دیواندره، فرمانداری و شورای اسلامی و شهرداری دیواندره و شورای هماهنگی مبازه با مواد مخدر استان چهارمین دوره جشنواره تئاتر طنز برگزار می شود.