به گزارش هنردستان نشست جریان‌شناسی قالب‌های شعر معاصر شامگاه امشب دوشنبه در قالب برنامه تلویزیونی «شب شعر» از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

 چهاردهمین برنامه تلویزیونی «شب شعر» امشب دوشنبه ۱۷ دی با موضوع «فراز و فرود قالب‌های شعری(قصیده)» از آنتن شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

محمود اکرامی‌فر مجری این برنامه امشب میزبان بهرام پروین گنابادی نویسنده و استاددانشگاه و مرتضی امیری اسفندقه شاعر و پژوهشگر است.

قصیده در شعرِ عرب، حتی بعد از اسلام هم که بر شعر و زبانِ فارسی تاثیر گذاشت، جایگاهی والا داشت و در شعرِ فارسی نیز طبعاً تا حدی چنین جایگاهی را ترسیم می‌کرد. ظهور طوفانی سه شاعر بزرگ همچون مولانا، سعدی و حافظ، غزل را ارمغان شعر فارسی کرد. با ظهور این شاعران، تقریبا از قرن هشتم به بعد، قصیده‌سرایی در شعر فارسی در دوره‌هایی کم‌رونق و در دوره‌هایی حتی منسوخ شد.

در دوره‌ مشروطه برحسب ضرورت زمانه، به‌واسطه‌ بزرگمردی همچون محمدتقی بهار، قصیده شکوهی دیگر گرفت. اگرچه به‌ظاهر قصیده در روزگار ما قالب منسوخ‌شده‌ای است، اما اگر قصاید برجسته‌ مهرداد اوستا، موسوی گرمارودی، قادر طهماسبی و امیری اسفندقه را حتی کنار همان چند قصیده‌ اخوان، بامداد و حقوقی بگذاریم، به پیشنهادهایی برای احیای قصیده دست خواهیم یافت.   

برنامه «شب شعر» امشب دوشنبه ۱۷ دی از ساعت ۲۳ از شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود.