به گزارش هنردستان رییس مرکز سیمای استان های صداوسیما به ویژه برنامه ها، سریال ها و تله فیلم های مراکز استانی در ماه رمضان اشاره کرد.

به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما، سید عباس فاطمی با اشاره به اینکه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی است که شبکه‌های استانی و محلی ابتکار عمل را به دست گیرند، اظهار کرد: این شبکه‌ها با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانند مخاطبان مشتاق و دل‌های آماده را با تولید برنامه‌هایی برخاسته از فرهنگ غنی دینی و معنوی مردم ایران در اقصی نقاط کشور، به خود جذب کنند.

وی افزود: با توجه به تغییر برنامه زندگی روزانه بسیاری از هموطنان در این ماه مبارک و افزایش ساعات شب‌نشینی و صله ارحام و حضور در اماکن مذهبی و بیدار بودن بخش عمده‌ای از مردم تا ساعات سحر، برنامه‌سازی در شبکه‌های استانی با موضوع ماه رمضان و آیین‌ها و مناسک مذهبی آن از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار است.

رییس مرکز سیمای استان های صداوسیما ادامه داد: از جمله مهمترین نکات حائز اهمیت در تولیدات رمضان امسال سیمای مراکز می‌توان به تلاش برای برجسته‌سازی برنامه‌های جمع‌خوانی ترتیل قرآن اشاره کرد که با شکوه و عظمت خاص از اماکن متبرکه و مکان‌های مذهبی هر استان تولید می‌شود و برای پخش، جایگاه ویژه خود را در برنامه‌های استانها تقویت کرده است.

فاطمی با بیان اینکه در ماه رمضان امسال همه ۳۳ شبکه تلویزیونی استانی و محلی بین یک تا سه بار در روز برنامه جمعی تلاوت قرآن با حضور قاریان برجسته را در جدول پخش خود جانمایی کرده‌اند عنوان کرد: برخی از این برنامه‌ها از شبکه‌های سیمای ملی نیز به صورت زنده روزانه پخش می‌شوند. در مجموع به طور روزانه ۲۳۹۰ دقیقه معادل ۴۰ ساعت ترتیل و جمع‌خوانی کلام الله مجید از سیمای شبکه‌های استانی پخش می‌شود.

وی تصریح کرد: برخی نوآوری‌ها چون استودیوگریزی و تهیه و پخش ویژه برنامه‌های سحر و افطار به صورت زنده در تولیدات سیمای مراکز استانی لحاظ شده است همچنین تولید برنامه و پخش زنده مراسم شب‌های احیا و لیالی قدر به صورت همزمان در تمامی شبکه‌های استانی صورت خواهد گرفت و برخی از مراکز چون خراسان رضوی و قم این برنامه را همزمان از شبکه‌های سراسری نیز پخش می کنند.

فاطمی با بیان اینکه آمارها حاکی از آن است که به صورت روزانه ۲۳۴۰ دقیقه معادل ۳۹ ساعت ویژه برنامه سحری از سیمای مراکز تولید و پخش می‌شود گفت: همچنین میزان تولید برنامه‌های ویژه افطار نیز ۲۱۹۵ دقیقه معادل ۳۷ ساعت است که جمع این آمار در سی روز ماه مبارک، مجموعاً عملکرد چشمگیر شبکه‌های استانی در ماه رمضان را نشان می‌دهد.

رئیس مرکز سیمای استان‌ها افزود: از سوی دیگر با توجه به وقوع سیل در تعداد زیادی از استان‌ها و آسیب دیدن بسیاری از هموطنان از این حوادث و لزوم کمک به التیام آلام روحی آنان، از ظرفیت ماه رمضان بهره‌برداری صورت گرفت و ویژه برنامه‌های شبانه و برنامه‌هایی با این موضوع در تولیدات سحر و افطار مراکز استانی گنجانده شد.

فاطمی بیان کرد: علاوه بر این برخی از مراکز تله فیلم‌های تولیدی خود را برای نخستین بار در این ماه مبارک برای مخاطب روی آنتن فرستاده‌اند. به عنوان مثال مراکز چهارمحال و بختیاری با تله فیلم «دا» و کردستان با تله فیلم «دم صبح» به رونمایی از تولیدات خود در شب‌های ماه رمضان پرداخته‌اند همچنین سیمای مرکز خراسان شمالی نیز هرشب مستند تولیدی خود درباره بقاع متبرکه استان را برای نخستین در شب های ماه مبارک رمضان پخش می‌کند.

وی در پایان گفت: در مجموع ۴۵ سریال تامینی در ایام ماه مبارک رمضان از سیمای همه مراکز استانی پخش می‌شود و علاوه بر این ۲ مرکز مهاباد سریال «نشانی» و کرمان سریال «موریانه‌ها» را برای پخش اول در نظر گرفته اند.