به گزارش هنردستان: کارگردان مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» با اشاره به لزوم بازخوانی بخش‌های ناخوانده تاریخ معاصر، نتیجه بی‌اطلاعی نسبت به تاریخ را محکومیت به تکرار آن دانست.

آئین اکران و بررسی مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» به کارگردانی ایمان گودرزی، پیش از ظهر امروز شنبه ۲۰ مردادماه با حضور کارگردان  برگزار شد.

گودرزی پس از نمایش این مستند،  ضمن تشریح مراحل ایده‌پردازی و پژوهش برای ساخت این مستند، نکاتی را درباره اهمیت ساخت مستندهای تاریخی و سیاسی مطرح کرد.

کارگردان «قرارداد ۱۹ ژوئن» گفت: زمانی احساس می‌کردم که ما تاریخ معاصر خود را به خوبی می‌شناسیم اما وقتی سراغ این سوژه رفتم و درباره ابعاد مختلف «قرارداد ۱۹ ژوئن» تحقیق کردم، علاوه‌بر اینکه متوجه شدم در برخی موارد اطلاعات تاریخی مردم ما بسیار اندک است، بلکه با خود این سوال را مطرح کردم که آیا به واسطه این جهل تاریخی محکوم به تکرار اشتباهات گذشته نیستیم؟

گودرزی که معتقد است تجربه ایران در قرارداد 19 ژوئن شباهت‌های بسیاری به آنچه در قالب مذاکرات برجام پشت سر گذاشتیم دارد، از برخی دست‌اندازها در برابر دیده‌شدن و اکران مستندهای هشداردهنده‌ای از این دست گلایه کرد.

«قرارداد ۱۹ ژوئن» مستندی ۵۰ دقیقه‌ای با روایتی از مذاکرات ایران و آمریکا در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکاست.

مشروح گفتگوی خبرگزاری مهر با ایمان گودرزی کارگردان مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» به زودی منتشر خواهد شد.