به گزارش هنردستان: «ژیل ژاکوب» که در حدود 40 سال یکی از چهره‌های کلیدی چشنواره کن بود از هیئت مدیره این رویداد سینمایی کنار گذاشته شد.

 به نقل از نشریه فرانسوی فیگارو، «ژیل ژاکوب» نویسنده، منتقد و چهره تاریخی جشنواره کن که تا سال 2104 رئیس این رویداد سینمایی بود و از آن زمان ریاست افتخاری جشنواره را بر عهده دارد پس از نزدیک به 40 سال فعالیت مستمر در این رویداد سینمایی، رای کافی برای ماندن در میان اعضای هئیت مدیره جشنواره را به دست نیاورد و حالا در سن 87 سالگی برای همیشه با کن خداحافظی می‌کند.

«پیر لسکیور» چهره رسانه‌ای و یکی از بنیانگذاران «کانال+» فرانسه که از سال 2014 جایگزین «ژاکوب» در راس جشنواره کن شد، گفت: اینکه رئیس سابق جشنواره، دیگر یکی از اعضای هیئت داوران نیست بی‌رحمانه به نظر می‌رسد.

او تاکید کرد که در این رای دخالتی نداشته است.

«ژیل ژاکوب» نیز در واکنش به کنار گذاشته شدن از هیئت مدیره کن گفت: این یک رای گیری دموکراتیک بود و نمی‌خواهم درباره آن نظری بدهم اما دیگر هیچ چیز مرا شگفت‌زده نمی‌کند. در نهایت چیزهای مهم تری هم در دنیا وجود دارد و من همچنان رئیس افتخاری کن باقی می‌مانم.

«ژاکوب» طی 40 سال حضور در معتبرترین جشنواره سینمایی جهان مسئولیت‌های زیادی بر عهده داشته که راه‌اندازی جایزه دوربین طلا ویژه فیلمسازان جوان و همچنین بخش پرطرفدار "نوعی نگاه" و "سینه‌فونداسیون" در جشنواره کن از جمله دستاوردهای مهم او به شمار می‌رود.