خطر بیخ گوش بافت تاریخی مشهد

خطر بیخ گوش بافت تاریخی مشهدReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 12Rating:

هنردستان: آیا نفس‌های خانه «‌کوزه کنانی» و «سرای عزیزالله اف» به شمارش می‌افتد؟

هر چند براساس طرح تفصیلی مشهد مقدس، بافت مرکزی اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) باید کاربری فرهنگی – تاریخی داشته باشد،اما به نظر می‌رسد تلاش برای خروج بناهای تاریخی از فهرست ثبت آثار ملی گریبان بافت تاریخی مشهد را نیز گرفته است تا اثبات کند طرح تفصیلی و بافت تاریخی در مشهد هم حرمت ندارد.

«دیوان عدالت اداری رای به خروج ۳۵ بنای تاریخی از فهرست آثار ملی داد. مطابق این رای، این بناها دیگر جزو میراث فرهنگی ایران محسوب نمی‌شوند و مالکان آن‌ها می‌توانند نسبت به تخریب و نوسازی آن‌ها اقدام کنند.» نخستین بار در سال ۱۳۹۱ بود که چنین شوکی به جامه میراث فرهنگی ایران وارد شد و به یکباره سخن از خروج آثار ثبت ملی از فهرست آثار با حکم قضایی به میان آمد. در طول این سالها بارها و بارها رسانه‌ها به ابعاد مختلف این موضوع پرداختند و از ضعف‌های قانونی تا گنجاندن پیشنهادات و تسهیلات قانونی به مالکان بناهای تاریخی برای جلوگیری از تکرار این وقایع را مطرح کردند.

با آمدن دولت یازدهم کمتر به این موضوع پرداخته شد تا آنجا که برخی فکر کردند با حضور مسوولان جدید میراث فرهنگی و برگزاری جلساتی با مسوولان قضایی دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود. با بازگشت خانه علیزاده به فهرست آثار ملی آن هم با کمک دیوان عدالت اداری تقریباً خروج آثار تاریخی از فهرست ثبت آثار ملی به ورطه فراموشی سپرده شد. غافل از این که سال گذشته بنای «کوزه کنانی» در قطاع یک حرم امام رضا (ع) با حکم دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شد و حالا این تهدید گریبان سرای «عزیز‌الله اُف» در قطاع ۴ حرم را نیز گرفته است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

12 + 16 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?