مجموعه هنری دیوید بویی زیر چکش حراجی
دارایی‌های هنری دیوید بویی خواننده فقید انگلیسی زیر چکش حراج رفت و در دور نخست حراجی بیش از ۲۴ میلیون پوند کسب شد.

دارایی‌های هنری دیوید بویی خواننده فقید انگلیسی زیر چکش حراج رفت و در دور نخست حراجی بیش از ۲۴ میلیون پوند کسب شد.Reviewed by لیلا فتح الله پور on Nov 15Rating:

دارایی‌های هنری دیوید بویی خواننده فقید انگلیسی زیر چکش حراج رفت و در دور نخست حراجی بیش از ۲۴ میلیون پوند کسب شد.

به گزارش هنردستان به نقل از گاردین، در این حراجی تنها یک نقاشی‌ از ژان-میشل باسکیت به قیمت بیش از ۷ میلیون پوند فروخته شد.

در این حراجی که پنج شنبه شب در ساتبیز لندن برگزار شد، مجموعه هنری که دیوید بویی گرد آورده بود برای فروش عرضه شد و بخش اول این مجموعه بیش از ۲۴ میلیون پوند به فروش رسید. تنها یک نقاشی از ژان میشل باسکیت نقاش فقید آمریکایی نزدیک ۷ میلیون پوند فروخته شد و کار دیگری از همین نقاش به قیمت ۲٫۴ میلیون پوند چکش حراج خورد. این در حالی است که برای این تابلو قیمت ۷۰۰ هزار پوندی پیش‌بینی شده بود.

در این مجموعه یک اثر نقاشی از خود بویی نیز جای داشت که با عنوان «هلو» با الهام از ترانه‌ای از خود وی کشیده شده بود. این نقاشی را خود او با همکاری دمین هرست کشیده بود و ۷۸۵ هزار دلار برای خرید آن در این حراجی پرداخته شد.

ساتبی اعلام کرده این حراجی در سه بخش و در سه شب متفاوت انجام می‌شود و تاکنون دو حراجی از این سه شب برگزار شده است. قرار است در مجموع حدود ۴۰۰ قطعه که در کلکسیون شخصی بویی جای داشت، در این حراجی‌ها چکش بخورد.

در شب نخست ۴۷ قطعه برای فروش ارایه شد و در روز دوم که جمعه برگزار شد، آثار مدرن و معاصر عرضه شد و شب سوم که جمعه بعد برگزار می‌شود آثار ایتالیایی که توسط این هنرمند جمع‌اوری شده بود، برای فروش عرضه می‌شود.

این مجموعه غنی از دیود بویی به ذوق خودش گردآوری شده بود و کلکسیون شخصی او محسوب می‌شود. او همواره از مجموعه‌های هنری حمایت می‌کرد و از ارایه و به نمایش گذاشتن آثاری که خریداری می‌کرد،  لدت می‌برد. گفته شده خانواده او شماری از آثار مهم این مجموعه را حفظ کرده‌اند اما ترجیح داده‌اند به دیگر علاقه‌مندان این آثار این امکان را بدهند تا آن‌ها را به مجموعه‌های خود اضافه کنند.

بویی که در ۶۹ سالگی و در ژانویه ۲۰۱۶ از بیماری سرطان درگذشت، از هیات دبیران مجله نقاشان مدرن در دهه ۱۹۹۰ بود و این نشان دهنده علاقه و شناخت او از نقاشی است.

به گفته سخنگوی ساتبیز او همواره علاقه داشت با نقاشانی که فکر می‌کرد کارشان خوب است گفت‌و گو کند ، اما انتخاب او برای مجموعه خودش بسیار شخصی بود.

یک هفته پیش از درگذشت این خواننده راک، آخرین آلبوم او منتشر شد و برای اولین بار در آمریکا پرفروش ترین آلبوم هفته شد.

آخرین البوم دیوید بویی که با عنوان «ستاره سیاه» منتشر شد بیست و هفتمین آلبوم آهنگساز و خواننده فقید انگلیسی بود. «ستاره سیاه» هشتم ژانویه منتشر شد که دو روز پیش از فوت این خواننده بود. او در ۶۹ سالگی و بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. بسیاری از طرفداران او معتقدند ترانه «لازاروس» درباره مرگ قریب الوقوع اوست.

در عین حال چندین کلید بصری در ویدئوی این موسیقی وجود دارد و اشعار آن با عبارت‌هایی چون «اینجا را بیین، من در بهشتم/از این می‌ترسیدم که دیده نشوم» و یا «اوه آزاد خواهم شد، درست مثل یک پرنده آبی، آزاد خواهم شد، این شبیه من نیست» اشاره‌هایی از سوی شاعر به مرگش است.

این آهنگساز، شاعر و خواننده از یک سال و نیم پیش در حال مبارزه با سرطان بود. آخرین آلبوم بویی در روز تولدش منتشر شد و شامل هفت ترانه بود.

در دهه هفتاد میلادی دیوید بویی یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های موسیقی جهان بود و هر بار با ظاهری متفاوت بر روی صحنه می‌رفت. آرایش صورت و مو و لباس‌های متفاوت او الهام‌بخش بسیاری در دنیای موسیقی و مد بود.

او در سال ۲۰۰۰ نشان سلطنتی بریتانیا را رد کرد و در سال ۲۰۰۳ هم عنوان شوالیه را نپذیرفت. دیوید بویی در چند فیلم هم به عنوان بازیگر حضور داشته که فیلم « مردی که به زمین افتاد» از جمله آنهاست.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?