در جلسه نقد فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» مطرح شد؛
داریوش یاری: برخی ها می خواهند روایت خودشان را از عاشورا بیان کنند

داریوش یاری: برخی ها می خواهند روایت خودشان را از عاشورا بیان کنندReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 19Rating:

هنردستان: کارگردان فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» با بیان اینکه این فیلم برای داریوش یاری تبدیل به گودال قتلگاه شده است تاکید کرد: اگر قرار است فقط یک عده در مورد حسین بن علی (ع) حرف بزنند و روایت خودشان را از ایشان که همانا استحکام قدرت است روایت کنند پس چرا مرا اذیت می کنند.

IMG_0288

به گزارش هنردستان شامگاه یکشنبه 26 مهرماه در شصت و یکمین برنامه «سینما روایت» فیلم مستند – سینمایی «کربلا جغرافیای یک تاریخ» به کارگردانی داریوش یاری با حضور عباس کریمی منتقد و کارشناس سینما، سید مهدی موسویان طراح صحنه و لباس فیلم و رسول شادمانی مجری و کارشناس در مجموعه فرهنگی اسوه مورد نقد و بررسی قرار گرفت .

داریوش یاری کارگردان این فیلم مستند – سینمایی که بزودی اکران عمومی آن در سینماهای سراسر کشور آغاز خواهد شد گفت: ترجیح می دهم در این جلسه طبق معمول همیشه از سختی های کار حرفی نزنم و جلسه به سمت خاطره گویی نرود چون کسانی که در حوزه سینما و تلویزیون کار می کنند به خوبی با مشکلات فیلمسازی آشنا هستند.

فیلم با یک درصد از بودجه فیلم های فاخر تولید شده است
———————————————————-
وی در عین حال تاکید کرد: ما این فیلم را فقط با یک درصد از بودجه ساخت فیلم های آثار فاخر ساختیم و هیچ راهی نداشتیم مگر اینکه یک فیلمنامه 80 صفحه ای کاملا مشخص داشته باشیم مگر اینکه برای همه ی 370 پلان فیلم ؛ استوری برد داشته باشیم مگر اینکه 21 جلسه دورخوانی برای تفهیم استوری برد داشته باشیم لذا این فیلم به گونه ای نبود که سر صحنه ، هوس کنیم مثلا یک پلان اتفاقی بگیریم بلکه باید از قبل همه چیز روی کاغذ نوشته می شد.

یاری ادامه داد: خدا را شاکرم و از امام حسین(ع) هم ممنونم که کمک کرد تا ما بتوانیم این فیلم را در کمتر از یکماه جمع و جور کنیم و یکبار دیگر به خودمان ثابت کنیم اگر ایمان و حال خوب وجود داشته باشد می شود کار کرد.

فیلمسازان احترام همدیگر را حفظ کنند
——————————————————
این کارگردان کشورمان با بیان اینکه امیدوارم هر کسی در هر فضایی که فیلم می سازد احترام دیگر فیلمسازان را حفظ کند تصریح کرد: متاسفانه امروز وضعیت به گونه ای شده که گویا هیچ گروهی از فیلمسازان ، گروه دیگر را قبول ندارند و در این بلبشو ، معمولا کسانی بیشتر قربانی می شوند که فیلم های تاریخ اسلام را تولید می کنند – البته نه همه آنان –

نگاه من به عاشورا یک نگاه حماسی است
———————————————–
کارگردان فیلم مستند – سینمایی« کربلا جغرافیای یک تاریخ» که تاکنون توانسته جوایز زیادی را در داخل و خارج از کشور کسب کند یادآور شد: نگاه من به واقعه عاشورا یک نگاه حماسی است و همواره دوست دارم این موضوع را مطرح کنم که واقعا چگونه شده است که این «حادثه» به «حماسه» تبدیل شده است؟ لذا در این فیلم تلاش کردم این موضوع را در فیلم با سر و شکل منسجم تری انجام بدهم و نمی دانم معنای این کار «دغدغه» است یا دیوانگی!

با ساخت « کربلا جغرافیای تاریخ» حالم خوب است
——————————————————

داریوش یاری گفت: خیلی دوست داشتم فیلم « کربلا جغرافیای یک تاریخ »را بسازم و اگر این فیلم را نمی ساختم عطش من نسبت به سینما پایان نداشت اما با ساختن این فیلم حالم خوب است و احساس می کنم آن کاری را که می بایست می کردم را انجام دادم بنابراین خیلی نگران قضاوت مردم نبودم. چون دوست داشتم با هر سختی که وجود داشت این فیلم را بسازم.

ملاک ما در این فیلم حادثه نبود بلکه حماسه بود
——————————————————

وی با بیان اینکه سعی کردم در این فیلم از حادثه بگذرم تا به حماسه برسم اضافه کرد: ما نمی خواستیم در این فیلم از «حادثه» صحبت کنیم چون هنگامی که از حادثه صحبت می کنید به این معنا خواهد بود که مردم باید حتما گریه کنند. شاید به همین دلیل بود که تلویزیون ساخت این فیلم را نپذیرفت – در حالی که این فیلم قرار بود اول در تلویزیون ساخته شود اما بعد از اینکه تلویزیون از تولید سرباز زد این فیلم را با حوزه هنری کار کردم – شما در حادثه مجبوری گریه کنید اما در حماسه شما وقتی از سالن سینما خارج می شوید به خودت تلنگر می زنید و احساس می کنید که شما هم امام حسین(ع) و یارانش را دوست دارید.

آنقدر فشار ها زیاد بوده که رسما به غلط کردن افتادم!
———————————————————
داریوش یاری با اشاره به دردسرهای فیلم که تاکنون برایش مشکل ساز شده است ادامه داد: درد سرهای زیادی برای گرفتن پروانه نمایش و اکران این فیلم و … را پشت سر گذاشتم و این درد سرها من را خیلی اذیت کردند به طوری که مدتی است آنقدر به من سخت می گذرد و گاهی اوقات به حدی این فشارها و اذیت ها زیاد بوده که یک جاهایی به حدی رسیدم که دوست داشتم با صدای بلند اعلام کنم که رسما غلط کردم فیلمی در مورد حسین بن علی ساختم! و متاسفانه بیشتر درد سرهای من هم، با بچه حزب اللهی ها بوده است و احساس کردم یکبار دیگر، مدعیان دین خدا در حال شمشیر کشیدن هستند.

 

«کربلا جغرافیای یک تاریخ» برای من تبدیل به گودال قتلگاه شده!
—————————————————————–

وی با بیان اینکه فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» برای داریوش یاری تبدیل به گودال قتلگاه شده است اظهار داشت: اگر قرار است فقط یک عده از امام حسین(ع) فیلم بسازند بروند بسازند. اگر قرار است فقط یک عده در مورد حسین بن علی (ع) حرف بزنند و روایت خودشان را از ایشان که همانا استحکام قدرت است روایت کنند بروند بسازند چرا مرا اذیت می کنند.
سید مهمدی موسویان طرح صحنه و لباس فیلم مستند – سینمایی « کربلا جغرافیای یک تاریخ» در این جلسه گفت: خوشحالم که بار دیگر و بعد از همکاری در سریال مختارنامه و فیلم محمد رسول الله (ص) توانستم با همکاری در فیلم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» نسبت به خاندان اهل بیت ، عرض ارادت داشته باشم

این فیلم یکی از پروژه های سخت زندگی من بود
—————————————————–
وی با اشاره به سختی تولید و با بیان اینکه این پروژه یکی از کارهای خیلی سخت من محسوب می شود افزود: این پروژه، یکی از پروژه های خیلی سخت من بود و متاسفانه ما از نظر مالی و زمانی خیلی در مضیقه بودیم.

خور بیابانک ، لوکیشن اصلی فیلم بود
—————————————————
این طراح صحنه و لباس که سابقه همکاری در این سمت را در پروژه های مختارنامه و محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی را نیز داشته است افزود: ما برای تولید 80 دقیقه ای این فیلم فقط 35 جلسه وقت داشتیم این درحالی است که ما در پروژه های مختارنامه و محمد رسول الله(ص) برای انتخاب لوکیشن؛ زمان کافی داشتیم اما در این فیلم زمان نداشتیم و مجبور بودیم مکانی را بیابیم که هم لوکیشن مکه و هم لوکیشن دشت نینوا را بسازیم و بعد از تحقیق به منطقه خور بیابانک رسیدیم.

 

استفاده از بخشی از اکسسوار فیلم محمد(ص)
—————————————————–
وی گفت: ما در این پروژه به لحاظ زمانی ، خیلی در ساخت آکسسوارها مشکل داشتیم و در مقطعی من مجبور شدیم بخشی از آکسسوار فیلم «محمد رسول الله» (ص) را که من خودم طراحی کردم قرض بگیریم و در بخش لوکیشن نیز از لوکیشن های مختارنامه کمک گرفتیم این درحالی است که هم اکنون بخش اعظم لوکیشن های سریال مختار نامه در حال نابودی است!

معرفی کتاب « ساختن فیلم مستند»
——————————————
بر اساس این گزارش ، رسول شادمانی مجری و کارشناس این برنامه با اشاره به کتاب « ساختن فیلم مستند» ترجمه جمال آل احمد افزود: این کتاب ارزشمند از مجموعه انتشارات ساقی است که بیشتر در زمینه چاپ کتابهای هنری و بویژه سینمایی فعالیت می کند. این کتاب برگرفته از تجربیات و علوم آکادمیک برخی از فیلمسازان و مستندسازان مطرح جهان است که با قیمت 11 هزار تومان در بازار موجود است.

به گفته مجری این برنامه ؛ سینما روایت؛ یکشنبه هفته آینده به دلیل سوم امام، برنامه ای نخواهد داشت و برنامه آینده آن دهم آبان خواهد بود که متعاقبا نام فیلم اعلام خواهد شد.

 

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

3 × دو =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?