«داستان همشهری» آذرماه منتشر شد

«داستان همشهری» آذرماه منتشر شدReviewed by آزیتا لاجوردی on Nov 21Rating:

هنردستان: شصت‌ویکمین شمارهٔ داستان همشهری مننتشر شد.

13940830000569_PhotoA

به گزارش هنردستان شصت‌ویکمین شمارهٔ داستان همشهری در ۲۶۰ صفحه با آثاری از کامبیز درم‌بخش. احمد اخوت. جعفر مدرس‌صادقی. حسین سناپور. شهره احدیت. سالار عبده. علی جهانشاهی. محمدحسن شهسواری. کامران سپهران. حبیبه جعفریان. حامد اسماعیلیون. نسیبه فضل‌اللهی. امیر احمدی آریان. محمدرضا زمانی. خولیو کورتاسار. کارسون مک‌کالرز. ارما بومبک. جان لوکاره. سوتلانا آلکسویچ. جک هندی مننتشر شد.

بخش «درباره زندگی» این شماره چهار روایت دارد. آدم‌ها وقتی در معرض ارتباط قرار می‌گیرند به آرامش می‌رسند. ارتباط برای آن‌ها خاصیت آفرینندگی دارد. وقتی بدخلقی می‌کنند، قیافه می‌گیرند یا حتی سکوت می‌کنند هم لابد منظوری دارند.

در روایت اول با عنوان «بابام» جعفر مدرس صادقی از حلقه‌های در هم این ارتباط می‌گوید: ارتباط خودش با پدرش و پدرش با دنیای بیرون می‌گوید. فردیت نویسنده در گرو جهانی است که برای خواننده‌اش خلق می‌کند و آن را خشت به خشت با کلمه و خیال و معنی می‌سازد و از هر مصالح و ملاتی استفاده می‌کند تا خطری، دنیای ساخته شده را تهدید نکند. روایت شهره احدیت با عنوان «آیا باید تلفن را جواب داد» روایت مواجهه با این تهدید است. شهر انگار آینه‌ای است از آنچه درون شهروندش می‌گذرد. همان‌قدر که به مرفه‌ش امنیت می‌دهد، آمادهٔ بلعیدن آوارهٔ گرسنه‌اش است. در روایت سوم با عنوان «گرسنگی» سالار عبده نویسندهٔ ایرانی‌تبار ساکن آمریکا، از جنبهٔ بی‌رحم شهر می‌گوید. از دوران نوجوانی‌اش در لس‌آنجلس و نیویورک؛ شهرهلیی که تصویر دیگری از آن‌ها داریم و مواجهه با نیمهٔ تاریکشان می‌تواند سرنوشت آدم‌ها را دست‌کاری کند. در روایت آخر با عنوان «دیوانگی جاسوسان» جان لوکاره که پیش از رسیدن به شهرت، واقعا در سرویس‌های جاسوسی غرب فعالیت می‌کرده از سال‌های واقعی جاسوسی‌اش می‌گوید، از جهانی پشت پرده که خوانندگان رمان‌هایش نمی‌خواهند یا نمی‌توانند با آن روبرو شوند.

بخش داستان این شماره پنج داستان دارد. سه داستان ایرانی «آسمان اقیانوس سرد است» نوشتهٔ حامد اسماعیلیون، «شهر همه چراغ‌هایش روشن بود» نوشتهٔ محمدرضا زمانی و «منلوپارک» نوشتهٔ مرجان صادقی و دو داستان خارجی «در مسدود» نوشتهٔ خولیو کورتاسار با ترجمهٔ احمد اخوت و «اقامت» نوشتهٔ کارسون مک‌کالرز با ترجمهٔ نسیبه فضل‌اللهی.

بخش روایت‌های داستانی این شماره دو مطلب دارد. روایت اول «معمای جواهرخانه» برشی از خاطرات عبدالله بهرامی، کفیل نظمیه در اواخر دورهٔ قاجار را می‌خوانیم و روایت دوم با عنوان «آسوده بخوابید» نمونه‌هایی از گزارش‌های نظمیه دربارهٔ تهران در اواخر عصر ناصری است.

بخش روایت‌های مستند این شماره سه مطلب دارد. در روایت اول با عنوان «چنانچه مشمول فاثد غیبت باشد» خاطرات محمدرضا اکبر حلوایی، معاون سابق مشمولان و امور معافیت‌ها را می‌خوانیم. روایت دوم «پا بچسبون» چند روایت از «اسطوره‌های سربازی» است و در روایت آخر با عنوان «صداهایی از چرنوبیل» روایتی از بزرگ‌ترین سانحهٔ اتمی غیرنظامی جهان به قلم سوتلانا آلکسویچ برندهٔ نوبل ادبیات است.

 بخش دربارهٔ داستان این شماره با سه مطلب پرونده‌ای دربارهٔ ادبیات و شهر است. اینکه «داستان شهر» چیست و چه عناصری دارد؟ چرا جایش در ادبیات ما خالی به نظر می‌آید؟ در مطلب اول با عنوان «از رمانس تا رمان» کامران سپهران چگونگی باز شدن پای شهر به ادبیات و در مطلب دوم با عنوان «لندن مه گرفته» لوسیندا هکیوس تصویر شهر در مجموعه‌داستان‌های شرلوک هلمز را مرور می‌کنند. مطلب آخر این پرونده با عنوان «داستان شهر، داستان شهری» میزگردی با حضور حسین سناپور، محمدحسن شهسواری و امیر احمدی آریان برای روشن کردن ابعاد مختلف این موضوع و تا حدی آسیب‌شناسی و بررسی داستان شهری فارسی است.

پایان خوش این شماره داستان دنباله‌دار «سالاد فصل» نوشتهٔ آرش صادق‌بیگی، «بنفش‌چرک‌تاب» که ادامهٔ نوشته‌های نویسندهٔ پرمخاطب این صفحات، ارما بومبک است و صفحهٔ «پایان باز» که برای اولین بار به تک‌نوشته‌های طنز از نویسندگان مختلف خارجی اختصاص یافته است. «داستان‌های دیدنی» کامبیز درم‌بخش و مسابقهٔ داستان یک‌خطی به روال همیشه صفحات ثابت این بخش هستند.

شصتمین شمارهٔ ماهنامه داستان همشهری در ۲۶۰ صفحه با قیمت ۷۰۰۰ تومان، سی‌ام آبان ۹۴ منتشر و در دکه‌های روزنامه فروشی و کتاب فروشی‌های معتبر سراسر کشور توزیع می‌شود.

 

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

4 × یک =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?