داوری آثار جشنواره مد و لباس فجر آغاز شد/ لباس اقوام ایرانی در جشنواره

داوری آثار جشنواره مد و لباس فجر آغاز شد/ لباس اقوام ایرانی در جشنوارهReviewed by آزیتا لاجوردی on Feb 22Rating:

هنردستان: مینو کریم‌نیا، فاطمه بهرامی و میترا تمجیدی و فاطمه بلغانی به عنوان اعضای هیئت انتخاب آثار معرفی شدند.

68413_635917433854904701_m

به گزارش هنردستان به نقل از هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، با معرفی سه طراح و یک کارشناس دینی از سوی کمیته اجرایی پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر به عنوان هیئت انتخاب، بررسی آثار در سه بخش طراحی لباس،کیف و کفش و پارچه آغاز شد.

این هیئت در مرحله نخست و با در نظر گرفتن مصوبه‌های عمومی جشنواره آثار رسیده به بخش مسابقه را انتخاب و مورد ارزیابی قرار داده و پس از این مرحله و براساس شاخص‌های تعیین شده آثار مورد امتیازدهی قرار می‌گیرد.

اعطای گواهی مالکیت معنوی به آثار داوری‌شده در جشنواره مد و لباس فجر

آثار داوری شده و راه یافته به بخش نمایش پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر گواهی مالکیت معنوی دریافت می کنند.

آثار منتخب هیئت داوران در پنجمین جشنواره مد و لباس فجر با همکاری دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واجد دریافت گواهی مالکیت معنوی می‌شوند.

اعطای نشان مالکیت معنوی بر اساس ماده ۴ قانون ساماندهی مد و لباس به کارگروه ساماندهی مد و لباس سپرده شده و با همکاری دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می‌پذیرد.

حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور از آثار برگزیده جشنواره مد و لباس

آثار منتخب و راه یافته به بخش نمایش پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر مورد حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس قرار خواهند گرفت.

این کارگروه به منظور ترغیب و تشویق طراحان برای ارایه ایده‌ها و طرح‌های نوین جهت دست‌یابی به الگوهای نوین و کاربردی کردن محصولات در مد و لباس اسلامی ایرانی و فراهم آوردن زمینه مناسب برای کشف، بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت‌های نو، مرتبط با پوشاک و منسوجات اسلامی ایرانی از آثار منتخب در این جشنواره حمایت می‌کند.

این کارگروه در نظر دارد ضمن پرداخت هزینه آثار برگزیده، آنها را برای کاربردی شدن در سطح جامعه با همکاری تولیدکنندگان برتر مد و لباس اسلامی ایرانی به تولید انبوه برساند.

لباس اقوام ایرانی در جشنواره مد و لباس فجر

لباس اقوام ایرانی در بخش ویژه استان‌ها برای مخاطبان به نمایش گذاشته می شود.

پوشاک یکی از بارزترین سمبل‌های فرهنگی، مهم‌ترین و مشخص‌ترین مظاهر قومی و همچنین سریع الانتقال‌ترین نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تأثیر پدیده‌های فرهنگ پذیری در بین جوامع گوناگون انسانی قرار می‌گیرد.

گروه‌های متفاوت انسانی که در مناطق مختلف ایران زندگی می‌کنند و هر کدام دارای ویژگی‌های قومی برجسته‌ای هستند، تحت عوامل گوناگون، لباس‌های ویژه‌ای به تن دارند که در همان نگاه اول می‌تواند قومیت، حوزه زندگی، زبان و سایر مشخصات فرهنگی آنان را در ذهن بیننده تداعی کند.

شناخته‌شده‌ترین اقوام ایرانی، آذربایجانی، بلوچی، بختیاری، ترکمن‌ و قزاق‌، خراسانی‌، قشقایی‌، کُرد، گیلانی‌، لر، مازندرانی‌ و جنوبی‌ها هستند که بسیاری از پژوهشگران و باستان‌شناسانی که به دنبال راهی برای دستیابی به شناخت فرهنگ و تمدن یک جامعه هستند، معتقدند؛ شناخت فرهنگ یک جامعه بدون شناخت و بررسی لباس‌های سنتی اقوام آن امکان پذیر نیست؛ چراکه با شناخت پوشاک یک قوم می‌توان شیوه زندگی، شرایط اقلیمی و اعتقادات و آداب و رسوم، گرایش‌های مذهبی، سیاسی و شرایط اقتصادی یک جامعه را شناخت.

از همین رو کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با توجه به زمینه بسیار مناسب تأثیر و تأثر فرهنگی لباس اقوام، در پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بخش ویژه لباس اقوام ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر 10 تا 20 اسفندماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?