فرشید نوابی در گفت و گو با هنردستان:
هنر کاری گروهی است و تغییر مدیریت تئاتر بی تاثیر است

هنر کاری گروهی است و تغییر مدیریت تئاتر بی تاثیر استReviewed by مصطفی زبرجد on May 27Rating:

هنردستان: واقعیت این است که مدیریت ها چندان تاثیری در اتفاقات و تحول در کارهای هنری ندارد چون هنر یک کار جمعی و گروهی است.

هنردستان: فرشید نوابی بازیگر سینما و تلویزیون درباره فیلم «دره ستارگان» گفت: لذت می برم که در حوزه مستند پس از مدتها به موسیقی به شکل جدی پرداخته شده است.  نمی خواهم در مورد زوایای تکنیکی و فنی فیلم حرف بزنم به خاطر اینکه ارزش های محتوایی فیلم و ارزش کاری که در این زمینه شده بالاتر از آن است که از زوایای دیگری آن را به نقد بکشیم .

نوابی 1

این بازیگر افزود: از زمان تولید این اثر در جریان بودم که دوست خوبم مهرتاش مهدوی و خانم الهام قره خانی این کار را می کنند ولی مهم یک چیز است و آن اینکه ما در حال حاضر مستندی را می بینیم که بعدها به عنوان یک منبع  و گنجینه ملی برای بخشی از تاریخ موسیقی یک کشور که در پرده و محجور باقی مانده می تواند محسوب شود و این مستند می تواند بخشی از تاریخ درخشان موسیقی ایران باشد که بعدها حتی به عنوان منبع به آن مراجعه شود، زمانی که ما هیچکداممان در این کره خاکی نیستیم و به همین دلیل این مستند ارزشمند است.

نوابی درباره نبود حمایت از این گونه فیلم ها و معرفی سرمایه های وطنی اظهار کرد:  داشتم به این فکر می کردم که نفت چقدر ارزش دارد که به خاطرش می جنگیم و هزار دردسر را می گذرانیم.نفت را به عنوان کالا مثال زدم اما گنجینه ها و سرمایه های ملی که غیر قابل تکرارند ما راحت از کنارشان می گذریم. مگر چند شهرداد روحانی در این مملکت داشتیم اگه داشتیم که شهرداد روحانی دیگر شهرداد روحانی نمی شد. چرا نمی آییم از لحظه لحظه وجود این استعدادها برای نسل های آینده استفاد کنیم؟ من با اینکه عضو هیات مدیره خانه موسیقی هستم این ایراد را به خانه موسیقی می گیرم که باید آرشیوها و منابعی از نوت هایی که تا کنون این هنرمندان نوشته اند، کارهایی که تا حالا ضبط کرده اند به عنوان پرونده و فایل مشخص و شاخص داشته باشند و ما نداریم.

وی تصریح کرد: همه چیز هم نباید به گردن مسئولآن دولتی انداخت. خودمان باید همت کنیم، دلمان بسوزد، دقیقا معتقدم در همه عرصه های فرهنگی سرمایه ها قابل تکرار نیستند. سرمایه ای ملی در عرصه سینما و سایر عرصه های فرهنگی نمونه هایی هستند که نمی شود تکرارشان کرد، ما عادت داریم گنجینه ها را از ته خاک در آوریم و بگذاریم  در ویترین اما این گنجینه های زنده بدون اینکه در ویترین قرار بگیرند در خاک فرو می بریم و هیچ چیز خاصی هم اتفاق نمی افتد.

نوابی درباره اینکه آیا  فیلم هایی مثل «دره ستارگان»  باز هم ساخته خواهد شد عنوان کرد: باید خوشبین بود اما واقعیت این است که همت بلند آقای پروین حسینی در این زمینه قابل تقدیر است و امیدوارم منبع الهام باشد برای دیگرانی که در این زمینه وارد می شوند.

بازیگر سریال «پروانه» درباره مدیریت جدید خانه تئاتر نیز گفت: واقعیت این است که مدیریت ها چندان تاثیری در اتفاقت و تحول در کارهای هنری ندارد چون هنر یک کار جمعی و گروهی است ولی من به دلیل اینکه اقای همت به نسبت اقای راد پرانگیزه تر و جوان تر هستند امیدوارم که در تئاتر آینده روشنتری داشته باشیم.

نوابی در پایان گفت: من روزی یادم می آید تنها سالن قابل اجرای این کشور تئاتر شهر، سنگلج و نهایتا تالار محراب بود اما الان می بینیم  سالن های خصوصی  تاسیس شده، گروههای جوان فعالیت می کنند و شرکت ها و موسسات خروجی پلاتوهای کوچکتری می زنند و مملو از جمعیت هم می شوند. امیدوارم در دوران آقای همت توجه بیشتری به تئاتر شود.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?