هنرگردی بهاری/4
در باغ موزه ایرانی با ماکت‌ها عکس یادگاری بگیرید

در باغ موزه ایرانی با ماکت‌ها عکس یادگاری بگیریدReviewed by آزیتا لاجوردی on Apr 6Rating:
  • باغ موزه هنر ایرانی الهیه

-موزه-هنر-تهران (1)-1425729322

مشخصات
در دوران پهلوي دوم و به مناسبت جشن هاي 2500 ساله شاهنشاهی، دولت ايران ساخت ماكت هايي از آثار تاریخی ایران را به هنرمندان كشور ايتاليا سفارش داد. سي و سه پل، چهل ستون، هشت بهشت اصفهان، شمس العماره تهران، قره کليساي آذربايجان غربي، کاروان سراي مهيار، باغ فين کاشان، شوش دانيال، میل گنبد کاووس گرگان و نقش رستم مرودشت و برج آزادي ماكت‌هايی از آثار تاريخي ايران هستند که با این سفارش ساخته شدند. ماکت ها از جنس بتون هستند و تزئينات پنجره‌های آن با رزين و پلي استر است. نقاشي ماكت‌هاي هشت بهشت، چهل ستون و شمس العماره نيز با رنگ روغن است. این ماکتها هيچ گاه مورد استفاده قرار نگرفت و تا سال ها در انباری نگهداري مي شده و حتی کسي از وجود آنها اطلاعي نداشت. در سال1386 با آماده سازی باغ موزه هنر ايراني، امکان بازدید این آثار برای شهروندان فراهم شده است.
علاوه بر ماکتها، این باغ موزه شامل نگارخانه پردیس، نگارخانه کهن دیار، کارگاه آفرینش هنری، فروشگاه‌های کوچک محصولات فرهنگی و تزئینی و کافه است.
بنای موجود در این محل از لحاظ معماري مربوط به دوره پهلوي اول است. در تعميراتي كه از سال 1384 در آن شروع شد، فضاي سبزي در حیاط مجموعه ايجاد كردند. بجز درخت‌های کهنسالی که از گذشته مانده اند، تمامی آبراه، حوضچه، دیوارها و نرده‌های اطراف باغ از سال 1384 مرمت شده‌اند.
امکانات رفاهی

نیمکت‌های متعددی در قسمت‌های مختلف باغ نصب شده است. یک کافی شاپ در حیاط مجموعه و کیوسک‌های عرضه محصولات فرهنگی مجاور درب ورودی مجموعه قرار دارد.

 -موزه-هنر-تهران (8)-1425729322
موضوع و پیشینه

باغ موزه هنر ايراني با متراژي كمتر از يك هكتار در منطقه الهيه واقع شده است. بنای موزه متعلق به خانم توران مهاجر اسلامي (همسر سپهبد امیر ابراهیمی) است و در سال 1310 هـ.ش ساخته شد.
این باغ مدتی در اختیار خانه سینما قرار داشت و در خرداد 1386 به باغ موزه هنر ايراني تبديل شد. در این باغ ماکت هایی از آثار تاریخی ایران به نمایش گذاشته شده است.

 -موزه-هنر-تهران (7)-1425729322
ریشه جذابیت

این مکان به عنوان یک فضای سبز نیمه عمومی است و علاوه بر فضای سبز آن وجود نمایشگاه‌های هنری و کافی شاپ، مجموعه مناسبی را جهت گذران اوقات فراغت و استفاده از طبیعت و هوای مناسب شمیران فراهم نموده است. وجود ماکت‌ها نیز برای مراجعان، خصوصا مراجعانی که برای اولین بار از باغ دیدن می‌کنند بسیار جذاب است و اشتیاق به گرفتن عکس یادگاری با ماکت‌ها هم در آنها دیده می‌شود.

-موزه-هنر-تهران (2)-1425729322
برگزاری نمایشگاه‌های موقت از آثار برخی هنرمندان در نگارخانه مجموعه و کارگاه‌های آموزشی هنری در کارگاه آفرینش، سبب مراجعه بسیاری به این باغ شده و علاوه بر آن، نقش سالن آمفی تئاتر در جذب شهروندان به مجموعه را نمی‌توان نادیده گرفت.

 -موزه-هنر-تهران (5)-1425729322
زمان مناسب بازدید

همه روزه بجز ایام وفات مذهبی روزهای غیر تعطیل: 9 صبح تا 10:30 شب
روزهای تعطیل ساعت: 8:30 تا 22:30

راه های دسترسی

در عبور از خیابان ولی عصر، بعد از چهار راه پارک‌وی وارد خیابان شهید فیاضی (فرشته) شده و سپس از طریق خیابان بوسنی و هرزگوین می‌توان به خیابان دکتر حسابی دسترسی یافت.

جای پارک

دردسر پیدا کردن جای پارک بسیار زیاد است و شاید بتوان در حاشیه خیابان‌های حسابی، هفدهم و سالور جای پارک پیدا کرد. نزدیکترین پارکینگ عمومی، پارکینگ همت (تجریش) است که می‌توان با 15 دقیقه پیاده روی به موزه رسید.

دسترسی با وسایل حمل و نقل عمومی

با حدود 15 دقیقه پیاده روی می‌توان از میدان تجریش به این باغ موزه رسید. برای رسیدن به میدان تجریش می‌توان از تاکسی‌ها، مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌های منتهی به میدان تجریش استفاده کرد و یا با چند دقیقه پیاده روی از مترو تجریش واقع در میدان قدس و یا اتوبوس‌ها و تاکسی‌های منتهی به آن میدان استفاده کرد.

همجواری های پیاده

پیاده راه مقصودبیگ، عمارت باغ فردوس، سر درب خانه فرمانفرما، تكيه بالای تجريش، تكيه پایین تجريش، امامزاده صالح، موزه موسیقی، موزه موسسه باستان شناسی، موزه دکتر حسابی، بازار سنتی تجریش، بازار قائم

  • بلیت: 1000 تومان
  • ناحیه: ناحیه 7
  • محله: باغ فردوس
  • نشانی: محله باغ فردوس، ميدان تجريش، خيابان شهید دربندی (مقصودبيک)،كوچه دكتر حسابي، پلاک 25.
  • تلفن: 22686063

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?