محمد حسین مهدویان در نشست خبری فیلم «ایستاده در غبار»:
دوست دارم در حوزه کودک فیلم بسازم/کودکان نسل جدید «دزد عروسکها» ندارند

دوست دارم در حوزه کودک فیلم بسازم/کودکان نسل جدید «دزد عروسکها» ندارندReviewed by مصطفی زبرجد on Jun 6Rating:

هنردستان: وسوسه های زیادی در برخود با موضوعات مختلف به ویژه برای کودکان دارم. ما با فیلم هایی چون «شهر موشها» و «دزد عروسکها» بزرگ شدیم. «دزد عروسکها» مرا به سینما علاقمند کرد. بچه های این دوره فیلم هایی مثل «دزد عروسکها» را ندارند.

هنردستان: نشست خبری فیلم ایستاده در غبار با حضور محمد حسین مهدویان کارگردان، مهدی والی نژاد تهیه کننده، دکتر شجاعی طراح صحنه، هادی حجازی فر بازیگر نقش حاج احمد متوسلیان و علی سرتیپی در سازمان هنری اوج برگزار شد.

ایستاده 1

والی نژاد در شروع برنامه در خصوص رضایت خانواده شهید حاج احمد متوسلیان گفت: خانواده شهید متوسلیان از ابتدا در جریان ساخت بودند و در کنار ما  بودند وتا کنون نیز این همکاری وجود دارد.

وی در خصوص اکران این فیلم عنوان کرد: ما همیشه برای اکران فکر کرده ایم و دنبال شرایط بودیم و اخبار و رسانه ها شرایط دیده شدن یک فیلم را به وجود می اورند. برای ما شرایط در اکران مد نظر بود.

تیه کننده ایستاده در غبار درباره خبر زنده بودن حاج احمد متوسلیان و حسی که دارد بیان کرد: در عملیات بیت المقدس 7 با دوست خوبم سید مسعود شجاعی در حال فیلمبرداری در گرمای شدید بودیم گرمایی که بسیاری از دوستان از تشنگی شهید شدند که فیلم های مستند آن هم هست. در برگشت از این عملیات از برخی از بچه ها بی خبر بودیم. بعد از مدتی مراسمی برای این بچه ها برگزار کردیم چون دلیلمان این بود که اگر کسی بماند هم از تشنگی شهید شده است و فیلمی هم ساخته شد. برخی از بچه ها بعدها زنده برگشتند. برایم خوشحال کننده است که حاج احمد متوسلیان هم زنده باشد و برگردد و با او فیلم را ببینیم

والی نژاد از روند همکاری در ساخت ایستاده در غبار گفت: از شروع کار وقتی از ساخت حاج احمد گفتیم همه دوستان و مسیولین همکاری کردند و مسئله ای است که همه مردم نظام  مسئولین و سازمان ها پای کار و کمک بوده و هستند. همواره با محسن رضایی در تعامل بودیم اما نمی دانم فیلم را دیده اند یا نه اما در جلسه پنجشنبه فیلم را کنار هم خواهیم دید.

وی در ادامه اظهار کرد: آنهایی که متولی کار دفاع مقدسی هستند نگران چگونگی به تصویر کشیدن ان هستند. بیشترین همراهی را سازمان ها و ارگان های مربوطه کرده اند چون دیدند هدفمان بیان دغدغه و زندگی حاج احمد بوده است. من در گذشته در روایت فتح و در تلویزیون این خط شکنی را داشتم. روایت۸ سال دفاع کار ساده ای نیست و باید به درستی شکل گیرد که ایستاده در غبار شروع این حرکت است. از سوی سازمان اوج میگویم که ما استقبال می کنیم از طرح های مختلف راجع به احمد متوسلیان و دفاع مقدس. ایستاده در غبار شروعی است که امیدواریم ادامه پیدا کند.

والی نژاد در خصوص تلاشی که در ساخت این اثر شد بیان کرد: ما به مهدویان و کار و ایده و فیلمنامه اش ایمان و باور داشتیم وگرنه کنار کار نمی ایستادند . حتی خیلی ها که باور نداشتند هم درونشان باور ایجاد کردیم. در زمان اخرین روزهای زمستان تنها کسی که کنارمان بود اقای فرجی مدیر شبکه تلویزیون بود . اقای حسنی ریاست سازمان اوج  هم کنار ایستاده در غبار ایستاد که ساخته شد.

وی تاکید کرد: اصطلاح فیلم دفاع مقدسی برای یک کارگردان اشتباه است. برای دفاع مقدس هر چه قدر فیلم ساخته شود کم است.حاج احمد متوسلیان یکی از هزاران فرد جنگ است. نگاه ما به مهدویان صرفا نگاه دفاع مقدسی نیست.

والی نژاد گفت: اکران های دانشجویی کار جدی ما در کنار اکران های عمومی است و فکرها و برنامه ویژه ای برای آن داریم همچنین روی بازار اکران فیلم در خارج از کشور کار شده است.

در ادامه نشست محمد حسین مهدویان گفت: وقتی فیلم آماده شد و خانواده حاج احمد فیلم  را دیدند در مورد قسمتی از فیلم ابهام داشتند که طی صحبت ها و بررسی ها فیلم فعلی که به خواست خانواده کوتاه شده برای اکران اماده است. این بخش کوتاه صدمه ای به فیلم نمی زند. رابطه ما با خانواده ایشان کاملا خوب پیش رفته و در حد دو سه دقیقه کوتاه شده است که به فیلم آسیب نمی زند. خانواده  در ادامه در حین اکران هم در کنار ما خواهند بود.

مهدویان درباره ادامه فعالیت سینمایی خود گفت: لزومی ندارد فیلم بعدی ام در مورد جنگ باشد. روی سوژه ها و موضوعات مختلف کار می کنم. البته در پس ذهن خودم فیلم ساختن در مورد قهرمانان جنگ نظرم این است سه گانه شود که شروعش از اخرین روزهای زمستان بود و دومی هم ایستاده در غبار. دوست دارم در مورد محمد بروجردی بسازم که میخواهم سه گانه را با آن رقم بزنم اما زمان آن معلوم نیست.

وی افزود: در ایران برای ساختن فیلم های جنگی نهاد و سازمانها زیاد هستند. برخی فیلم ها بیشتر دفاع مقدس را به انحراف برده است و پول عاید عده ای کرده است. جنگ سوژه خوبی برای ساخت فیلم است و من دوست دارم فیلم های دیگری بسازم اما وسوسه های زیادی در برخود با موضوعات مختلف به ویژه برای کودکان دارم. ما با فیلم هایی چون «شهر موشها» و «دزد عروسکها» بزرگ شدیم. «دزد عروسکها» مرا به سینما علاقمند کرد. بچه های این دوره فیلم هایی مثل «دزد عروسکها» را ندارند.باید در این حوزه کار کرد که بچه ها واقعا به آن نیاز دارند. من محدود به ژانر خاصی نیستم.

وی درباره وضعیت اکران در هنر و تجربه گفت: من خوش بین هستم و وقتی از سوی علم الهدی اکران در هنر و تجربه پیشنهاد شد خوشحال شدم.به نظرم تردید ما در اینکه سالن محدود داشته باشیم و نیز بعد از اکران عمومی از امتیاز دیده شدن محروم شویم با این پیشنهاد اتفاق خوبی رقم خواهد خورد. اینکه بلیت فیلم در پیش فروش خوب فروش رفته خوشحال کننده است و اینکه مخاطب این فیلم را دوست دارد ببیند جای خوشحالی دارد. اول مدنظرمان دیده شدن فیلم به شکل خوب است.

مهدویان درباره انتخاب بازیگر نقش حاج احمد متوسلیان اظهار کرد: نقش حاج احمد نقش سختی است و باید بازیگری را انتخاب می کردیم که توان داشته باشد. ما دنبال بازیگر چهره نبودیم تا تاثیر بر مخاطب در هنگام بازی نداشته باشد. از ابتدا انتخابم تئاتر و هادی حجازی فر بود. شخصی آمد که گزینه خوبی در چهره نبود. وقتی هادی را برای تست اوردیم و گریم دیدم استایل و چهره بسیار هوب است. او را به شهرام خلج سپردیم تا شرایط حاج احمد شدن را در او آماده کند. وقتی برای اولین بار بعد از گریم او را دیدم گفتم گزینه بهتری نخواهیم داشت و ایشان عالی است. هادی حجازی فر روزی سه ساعت و نیم روی میز گریم بود و گریم را هم خوب حفظ می کرد که این به کیفیت بازی و کار کمک کرد.

کارگردان ایستاده در غبار درباره خبر زنده بودن حاج احمد عنوان کرد: در اردیبهشت ماه حرفهای جدی در مورد زنده بودن حاج احمد مطرح شد و کمپین ها و هشتگ ها اتفاق افتاد که مرا به فکر و تعجب فرو برد. در ذهنم دور بود که الان حاج احمد می آید و کنار هم فیلم را می بینیم. بیشتر فانتزی است البته ما هم مخاطب اخباز زنده بودن او هستیم. من به زنده بودن حاج احمد در زمان ساخت فکر نمی کردم اما در حال حاضر این اتفاق جالب است.

مهدویان درباره مستند-داستانی خواندن فیلم خود گفت: ما در استفاده از الفاظ مشکل داریم مثلا داستانی و مستند. ما اگر سینما را انسان فرض کنیم همه یا مرد هستند یا زن. سینما هم این پیش فرض جدی در ان وجود دارد اما در این میان انسان ها افرادی هم هستند که میان این دو هستند . فیلم ما در سینما هم این شکل را دارد اما ماجراهای خوب، صحنه پردازی، فیلمبرداری و سایر کارها برای نمایش عمومی و روی پرده ساخته شده است. بنابراین من این بحث را بحث درستی نمیبینم که این فیلم مستند است یا داستانی.مهم این است که در میان این بحث کیفیت مهم است و از زیبایی کار لذت برد. این که در بخشهای مورد نظر در جشنواره گنجانده شده نظر هیات داوران است.

مهدویان درباره سختی های این کار تا کنون، بیان کرد: کار کردن راجع به جنگ سخت است و پوست کلفت می خواهد . باید با بسیاری ادمها صحبت کنی که هیچ فایده ای برای فیلم و تحقق آن ندارد اما ناچاری این کار را انجام دهی. اگر توانستم «آخرین روزهای زمستان» و «ایستاده در غبار» را بسازم حضور آقای والی نژاد بود که سختی ها برایم به چشم نیامد.کار مهمی که اقای والی نژاد وآقای امیر بنان برای من در هنگام عبور از این تونل مرگ عبورم دادند و خود سختی کشیدند تبدیل شدن ایده این دو فیلم به شکل فیلمنامه و تحقق و شکل گیری سیر فیلم و جمع اوری پژوهش کار بود که گاهی من ناامید می شدم اما این عزیزان راه جدیدی به رویم باز می کردند . بعد از جشنواره فیلم فجر نگرانی هایی که برای اکران این فیلم و اتفاقات دیگر داشتم اصلا قابل مقایسه با کار در تلویزیون نیست و سختی بیشتری دارد. هنوز وسط تونل مرگ و جای سخت و خطرناک آن هستیم و امیدواریم به خوبی از آن خارج شویم.

مهدویان درباره حمایت و تبلیغات هنمرمندان و سینمایی ها از ایستاده در غبار گفت: دلیل استقبال سینمایی ها از فیلم هایی چون ابد و یک روز و ایستاده در غبار دوست داشتن فیلم بود. تبلیغ ان دو دلیل دارد. ۱.منتظر دیدن فیلم خوب نبودند و وقتی دیدند که خوب است تبلیغ کردند تا دیگران هم ببیند و فکر اشتباه نداشته باشند. ۲ . لطف و حمایت از کارگردانان جوانی مثل من و سعید روستایی است. به تعداد کافی سانس برای فیلم در نظر گرفته شده است و امیدوارم استقبال با وجود جو حاضر اتفاق بیفتد. خلنم بختیاری، مقدمی، عطاران، مهرداد صدیقیان، حبیب رضایی، نیکی کریمی، پیمان معادی و سایر دوستان  فیلم را تبلیغ کردند و بقیه دوستان هم ان را دوست داشتند و ممکن است در فضای غیر مجازی تبلیغ کرده باشند و این لطف آنان است که امیدوارم با استقبال روبه رو شویم.

مهدویان همچنین درباره  طراحی صحنه و فیلمبرداری اثر خود تاکید کرد:  دو نکته که همیشه به آن توجه می شود و در اخرین روزهای زمستان و استفاده از دوربین ۱۶ میلیمتری به دست اوردیم کار هادی بهروز است. در اخرین روزهای زمستان دکتر شجاعی تجربه سالیان خود از دیده بان و بعد از ان را پیاده کرد. اما در ایستاده در غبار با اخرین روزهای زمستان کاملا متفاوت بود و من از انرژی ایشان روحیه گرفتم. ایشان ده سال بود که مثل کار در ایستاده در غبار نبوده اند.

هادی حجازی فر بازیگر نقش حاج احمد متوسلیان نیز بیان کرد: در ایستاده در غبار هم به جهت بچه سه ساله ام و تئاتری که داشتم شرایط خروج از تهران نداشتم اما در طول کار به ۵ شهرستان سفر کردیم. بیشتر به تئاتر می پردازم و اثر مکبث هم در روزهای آینده برا اجرا روی صحنه می رود. بک فیلمنامه به من پیشنهاد شد که نتیجه ای نداشته یعنی چون ساخت ان در کویر بود و من از تهران شرایط خروج نداشتم جواب مثبت ندادم.

در ادامه علی سرتیپی نیز درباره اکران «ایستاده در غبار» اظهار کرد: من یک ماه قبل از جشنواره این فیلم را دیدم و دیدم فیلم جذابی است و با یک اتفاق در سال ۹۵ شاهد هستیم. اکران قرار بود در اردیبهشت شود اما نشد. دوستان و ارشاد همکاری کردند. از موقعیت ماه رمضان برای فیلم استفاده میکنیم و سانس های زیاد برای فیلم می گذاریم چون فیلم برای مخاطب عام است و مردم می بینند . تا کنون هم استقبال خوب بوده است در خرید بلیت ها. اگر فیلم ها فیلم های خوبی باشند رونق سینما را به همرا دارد و اگر فیلمهای دیگر هم  خوب باشد به دیده شدن این فیلم کمک میکند. اولویتمان کیفیت تصویر و صدا بود به همین دلیل به دنبال سالنهای خوب در تهران و شهرستان بودیم. امیدواریم نبلیغات خوب برای فیلم هم چه زبانی و چه رسانه ای انجام شود. فیلم را بسیاری تا کنون دوست داشتند و فکر می کنم استقبال خوبی را به همراه خواهد داشت

سرتیپی افزود: ده ها نفر از هنرمندان اعم از برومند و رادان فیلم را دیدند و دوست داشتند و این دوست داشتن از همه لحاظ از جمله ساختار و متن و  غیرو است. فیلم چون استاندارد ساخت را داشت از سوی هنرمندان استقبالدشده است به ویژه آقای فرهادی که شیفته این فیلم است . این فیلم در خارج از کشور نیز به جهت مضمون و ساخت با استقبال روبرو خواهد شد. هدف اول ما در حال حاضر اکران در ایران است که بازتاب آن در اکران خارج از کشور هم تاثر خواهد داشت

شجاعی طراح صحنه فیلم نیز در پایان گفت: اگر کار خوبی شده و انرژی خوبی در کار داشتم حمایت و مراقبت محمد حسین مهدویان بوده است.

 

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?