پرویز شیخ طادی در گفتگوی اختصاصی با هنردستان:
دولتی شدن ارزش ها و تعهدات فیلمنامه ها را سفارشی کرد/ طالبی مقتدر اما فیلمش آشفته است

دولتی شدن ارزش ها و تعهدات فیلمنامه ها را سفارشی کرد/ طالبی مقتدر اما فیلمش آشفته استReviewed by مصطفی زبرجد on Apr 16Rating:

هنردستان: زمانی که تعهد سفارشی شد یعنی آمدند و مثلا وظیفه فقر زدایی را بر عهده کمیته امداد گذاشتند دیگر کسی دست در جیبش نکرد.

هنردستان: پرویز شیخ طادی کارگردان سینما در خصوص فیلمنامه در سینما گفت: حوزه سینما، تلویزیون و همه جریاناتی که اهرم های مالی و اجرایی را در دست دارند از سیاست های تشویقی و تنبیهی خاصی استفاده می کنند که جواب نداده است.

411432_499

وی افزود: در گذشته هنرمندان و نویسندگان پایبندی و تعهد را نسبت به مسائل اجتماع و دفاع مقدس و هر حوزه ای احساس می کردند، ذاتا نسبت به آن واکنش نشان می دادند و متعهدانه حرکت می کردند. زمانی که تعهد سفارشی شد یعنی آمدند و مثلا وظیفه فقر زدایی را بر عهده کمیته امداد گذاشتند دیگر کسی دست در جیبش نکرد.

شیخ طادی در خصوص تعهد و انقلابی بودن دولتی اظهار کرد: زمانی که ما می گوییم وظیفه تعهد و انقلابی بودن دولتی می شود نتیجه اش وضعیت کنونی است. یعنی وقتی ما همه ارزش ها وتعهدات را دولتی کنیم نویسنده و متن به سمت سفارش می روند. سفارش های تشویقی باعث می شود سینما تبدیل به تلویزیون شود. بنابراین بسیاری از فیلم ها تلویزیون است و سینما نیست.

کارگردان «روزهای زندگی» ادامه داد: برای فیلمنامه هم همین اتفاق افتاده است و در نگارش فیلمنامه هم به این توجه می شود که کجا پول هست وخریدار وجود دارد، تهیه کننده یا نهاد دوست دارد چه چیزی برایش نوشته شود؟ این سلیقه ها، خواسته ها، سفارشات محسوس و نامحسوس وارد حوزه سینما و تلویزیون شده شاهد نگارش آثاری هستیم که حتی 10 درصد کیفیت دهه 60 و 70 هم در آن نیست.

شیخ طادی در خصوص فیلم «یتیم خانه ایران» عنوان کرد: این اثر فاقد فیلمنامه و کارگردانی منسجم است. نفهمیدم شخصیت اصلی کیست و احساس کردم هم دشمن نادان و کند ذهن است هم شخصیتهای داخلی. شخصیتهای فیلم معلوم نبود چه می خواهند بگویند. فیلم پرش های مختلف داشت و خلق برخی سکانس ها دلیل نداشت. کار آشفته ای بود. تعجب می کنم طالبی که فیلمساز سفارشی نیست و خودش مقتدر است کارش در نیامده است.

وی در خصوص آینده سینما با حضور نسل جدید فیلمسازان گفت: با طیف جدید جوانها مطمئنا اتفاق خوبی می افتد. باید کنار این استعدادها موقعیت خوبی برایشان به وجود بیاوریم، آینده را به دست آنها بدهیم و برایشان امکانات فراهم کنیم  نه اینکه صرفا در قالب جشنواره و جایزه اقدام کنیم.

شیخ طادی در پایان گفت: باید تکلیفی که داریم به خوبی به پایان برسانیم و مطمئنا آثار خوبی شکل خواهد گرفت. جوانان می توانند شرایط سینما را تغییر دهند اما امثال ما که پولها را بر باد می دهیم نمی توانیم.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?