رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری :جشنواره آیینی و سنتی مانع فراموش شدن آئین های مردمی کشورمان می شود

رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری :جشنواره آیینی و سنتی مانع فراموش شدن آئین های مردمی کشورمان می شودReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 12Rating:

هنردستان: رحمت امینی رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با بیان اینکه جشنواره آیینی و سنتی پل ارتباطی مردم امروز جامعه با نسل گذشته است، گفت: این جشنواره نقش تاثیرگذاری در زنده نگاه داشتن آیین‌های مردمی کشورمان دارد.

وی عنوان کرد: اگرچه برخی از آیین‌های در طی سال‌ها ادامه حیات پیدا کرده تا امروز به دست ما رسیده است اما از این نکته هم نباید غافل شد که برخی مناسک در مسیر تحول قرار گرفته است.

وی در ادامه زندگی را به دو سطح رسمی و غیررسمی تقسیم بندی کرد و در ادامه افزود: سطح رسمی زندگی به شغل ما بستگی دارد و سطح غیررسمی شامل رسم عروسی و عزا است که هر لحظه با رنگ و بوی آن اقلیم تناسب پیدا می‌کند.

امینی بیان کرد: زمانی که آیین و رسوم شکل نمایشی به خود می‌گیرد به عنوان نمایش‌ آیینی سنتی شناخته می‌شود بنابراین هرکس هم در آن کشور پا به هستی گذارد به واسطه آن نمایش ارتباطش را با نسل قبل حفظ می‌کند.

وی یادآورشد: امروزه افراد از فرهنگ و سنت خود دوری می‌کنند و با اتفاقات جهانی بیشتر اخت می‌شوند که این امر در رفتار و کرداد آدم‌های این روزگار نیز کاملاً مشهود است. با توجه به اینکه بخشی از این تغییرات غیرقابل نکار است بخشی دیگر از دگرگونی‌ها به خود ما باز می‌گردد.

امینی تاکید کرد: نمایش های آیینی سنتی می‌تواند در عین حال که سرگرم‌کننده است پیوند دهنده مردم با انسان‌های دوره‌های پیشین باشد.در این میان جشنواره تئاتر آیینی و سنتی هم در زنده نگاه داشتن این آیین‌ها بی‌تاثیر نیست.

وی ادامه داد: جشنواره آیینی و سنتی به مثابه چراغی هرچند کم‌سو است که می‌تواند زمینه فعالیت هنرمندان و ایجاد انگیزه برای تولید و فعالیت در حوزه نمایش‌های آیینی و سنتی را فراهم آورد.

این مدرس و کارگردان تئاتر در راستای ارتقای سطح کیفی جشنواره پیشنهادکرد: استمرار در اجرای آثار نمایشی چراغ نمایش‌های آیینی سنتی را پرنورتر خواهد کرد بنابراین با ایجاد شرایط لازم و اختصاص یک یا دو سالن ویژه نمایش‌های سنتی می‌توان در تولید بیشتر و افزایش کیفیت آثار و همچنین ایجاد علاقه‌مندی فعال بود.

وی اظهار کرد: همچنین خوب است که در استان‌های مختلف کشور مکان‌هایی برای اجرای نمایش تعبیه شود تا هنرمندان پس از اجرا در تهران بتوانند در شهرهای دیگر همچون شیراز به اجرای آثار نمایشی بپردازند ، این امر به چرخه اقتصادی تئاتر نیز کمک خواهد کرد.

امینی همچنین در خصوص ترغیب قشر جوان برای گرایش بیشتر به فعالیت در حوزه نمایش‌های آیینی سنتی بیان کرد: حمایت از آثار نمایشی ایرانی یکی از راه‌هایی است که جوانان را برای کار دلگرم خواهد کرد ضمن این‌که امکان اجرای بیشتر و حتی اختصاص چندسالن مجزا به نمایش‌های آیینی سنتی از دیگر مواردی است که راهگشا خواهد بود.

وی در پایان سخنانش ایجاد مرکز پژوهشی و کاربردی نمایش‌های آیینی سنتی را از دیگر راهکارهای تاثیرگذار معرفی کرد و سپس افزود: با دست روی دست گذاشتن نه تنها مشکلات رفع نشده است بلکه ما بسیاری از هنرمندان کاربلد و حرفه‌ای همچون سعدی افشار و مرشد ترابی را از دست داده‌ایم بنابراین راه‌اندازی مرکز کاربردی نمایش آیینی سنتی مهم‌ترین کاری است که می‌توانیم برای فرهنگ خود انجام دهیم.

هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به ریاست علی نصیریان و دبیری داود فتحعلی بیگی از 4 الی 10 شهریور ماه در تهران برگزار می‌شود.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بیست − 14 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?