در حاشیه برنامه هفت
رسانه ملی‌؛ مبلغ فرهنگ یا مروج بدآموزی؟!

رسانه ملی‌؛ مبلغ فرهنگ یا مروج بدآموزی؟!Reviewed by عباس کریمی on May 30Rating:

کریمی   هنردستان: عباس کریمی‌عباسی/ صدا و سیما رسانه‌ای ملی است و همانطور که از نامش پیداست متعلق به همه مردم است و این یعنی همه رده های سنی از کودکان گرفته تا افراد مسن آن را تماشا می‌کنند. بنابراین محتوای برنامه‌ها باید طوری باشد که به هر نوعی بدآمزی نداشته باشد.

برخی برنامه‌های تلویزیونی در ساعاتی پخش می شوند که کودکان و نوجوانان قرار است در آن اوقات خواب باشند و مسئولان پخش با اتکا بر این نکته مسائلی را در آن برنامه ها مطرح می کنند که مناسب رده های سنی بزرگسالان است اما این کافی نیست چرا که بسیاری از فرزندان پا به پای بزرگترها بیدارند و تلویزیون تماشا می کنند بنابراین باید برای چنین برنامه هایی هشدار رده سنی گذاشت و این در تمام جهان رعایت می شود.

از این ها که بگذریم مواردی است که خارج از رده سنی است و به عرف و شرع و اخلاق باز می گردد و رسانه ملی باید در پرداختن به آنها نکاتی را رعایت کند که نمی شود. برای مثال در برنامه هفت هفته گذشته مواردی را مشاهده کردیم که علاوه بر بی هدف بودن موضوع و بثی ارتباطی با یک برنامه سینمایی کلمات زشت و ناهجاری را شنیدیم که در فیلمفارسی های قدیم و لوکیشن های چاله میدانی هم نیست.

رسانه ملی محل آموزش فحاشی و پرده دری نیست. محل ممیزی و خفه کردن مسائل روز و مشکلات مختلف هم نیست اما باید توجه داشت که شیوه های بیانی و نوع پرداخت به موضوعات و از همه مهمتر اهداف برنامه ها باید از پیش تعیین شده و مفید باشد و در کنار آسیب شناسی یا ارائه راهکار داشته باشیم یا حداقل مواردی را پیش پای مخاطب بگذاریم که جای دوری از این موارد یا حل آن به آنها گرایش پیدا نکند. مسئله ای که سالها پیش در سریال آیینه عبرت اتفاق افتاد و خیلی ها به خاطر بامزه بودن کاراکترها معتاد جای پیشگیری به اعتیاد روز آوردند.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?