با فیلم‌های در حال اکران
«رسوایی2»؛ تذکراتی که شفابخش نیست

«رسوایی2»؛ تذکراتی که شفابخش نیستReviewed by عباس کریمی on Jun 15Rating:

 بهناز شریفی        

بهناز شریفی: هنردستان/ مسعود ده نمکی در تازه ترین اثر سینمایی خود و در ادامه ساخت فیلم «رسوایی1»، با رویکردی اجتماعی و با هدف تذکر و تنبه به مخاطبین خود که اکثر آن ها را عموم مردم از مرفه و غیرمرفه تشکیل می دهند، به ساخت «رسوایی2» اقدام کرده و قصد تلنگر به جامعه ای را دارد که اگر جرائم و آسیب‌های اجتماعی در آن افزایش یابد، باید منتظر عذاب الهی باشد.

قصه فصل دوم «رسوایی» از رهایی جوان تبهکار در پای چوبه دار آغاز می شود و با تکاپوی مردم و مسئولین برای رهایی از طنابی که خودشان به گردن آویخته اند، ادامه می یابد.

رسوایی

حاج یوسف داستان که در فصل اول، از دام تهمت‌های ناروای مردم امانش بریده شده بود، این بار شهری فرضی را که به خیال کارگردان تخیلی هم هست، تکان می دهد.

ده نمکی در «رسوایی2» گریز کوتاهی به دنیای سیاست‌زده و به طور مستقیم یا غیر مستقیم دعواهای چپ و راست را به بازی گرفته است اما نسخه ای که ده نمکی در «رسوایی2» برای مخاطب می پیچد، شفابخش نیست؛ اینجا کسی نمی خواهد به خودش تکانی بدهد.

دردسرهای حاج یوسف زاهد پیشه با آن خنده های ریز و دستار سفید و کمر خمیده اش که با بازی زیبای اکبر عبدی عجین شده است، با ورود خبرنگار سمج دو چندان می شود و به زعم مسئولین شهر، رسوایی به بار می آورد.

DSC_7537

ده نمکی در 89 دقیقه امر به معروف به عنوان واجب فراموش شده را سوژه داستان خود کرده و لذت عفو و بخشش را به زیبایی تصویر کشیده و مثل همیشه تفاوت ریش و ریشه را به خوبی نشان داده است و تا پایان قصه به موضوعاتی چون نیکی به پدر و مادر، کودکان کار، آسیب های اجتماعی مورد توجه زنان و دختران، وضعیت نامناسب پوشش در معابر و … را اشاره می کند.

رسانه ها در «رسوایی2» به کمک نویسنده آمده و شبکه های اجتماعی موبایلی نیز به طور ویژه بخش هایی از فیلم را به خود اختصاص داده اند؛ ضعف روابط عمومی ها در دستگاه های دولتی به طور ظریف در دیالوگ های شخصیت های فیلم نهفته است و ده نمکی مانند سایر آثارش پای خود را در کفش مسئولین کرده است و به حمایت از مردم اصرار می ورزد.

او که در سه گانه «اخراجی ها» موفق بود و به فروش بسیار خوبی هم دست یافت، اکنون «رسوایی 2» را از نیمه دوم اردیبشهت وارد اکران عمومی کرده و تابه حال با فروش پنج میلیاردی رکورددار است.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?