انعکاس بر پرده نقره ای
رضا عطاران باعث «فروش من سالوادور نیستم» شده است

رضا عطاران باعث «فروش من سالوادور نیستم» شده استReviewed by مصطفی زبرجد on Apr 10Rating:

A0967439

هنردستان: جبار آذین/ «من سالوادور نیستم» در کارهای منوچهر هادی یک کار متفاوت محسوب می شود و یک طنز اجتماعی است. برای ساخت این فیلم همه عوامل و کارگردان، از همه عناصر، سوژه ها و قابلیت هایی که برای سرگرم کردن مخاطب می شود استفاده کرد بهره گرفته اند یعنی سعی شده یک کمدی برای سرگرم کردن مردم و به دست آوردن گیشه شود. در این میان استفاده از هنرمند پولساز مثل رضا عطاران در فروش این فیلم نقش مهمی داشته است.

این فیلم از شوخی های همیشگی استفاده کرده و رضا عطاران کارهای خود را تکرار می کند و از فضاهای مرسوم برای جلب نظر مخاطب استفاده کرده است.

معتقدم «من سالوادور نیستم» ساختار ویژه ای ندارد، ساختار سینمایی و کمدی آن مشکلاتی دارد و در مجموع تبدیل به اثری سینمایی و بازاری می شود چون شاخص کمدی در آن دیده نمی شود.

عده ای می گویند سوژه این فیلم نوع و جدید است در حالی که این گونه نیست . درباره  همین سوژه فیلم های مختلفی در این سال ها بود بنابراین تازه نیست به خصوص که در ادبیات هم داریم مثل اشتباه گرفتن دو شخص با هم. مورد دیگر کارگردانی است که اساسا عجیب و غریب نیست.

مسئله ای که باعث شده این فیلم پر فروش شود و رکورد فروش را بشکند نیاز مخاطب به کمدی و خندیدن است که باعث شده از این فیلم به ظاهر خنده دار و شاد استقبال شود و نمی توان گفت این فیلم کامل و شاخص اجتماعی باشد .

مسئله دیگر لوکیشن متفاوت این فیلم است که باعث شده تماشاگر جذب شود. فضای برزیل و آدم های غیر ایرانی با آن ویژگی ها و نوع لباس و آرایش از عناصری است که باعث جذب مخاطب شده که این هم تازه نیست چون پیش تر فیلم هایی داشتیم که اتفاقات آنان کمدی و خارج از ایران یا پیش از انقلاب بوده است.

«من سالوادور نیستم» فیلمفارسی است که سعی شده به شکل سینمای بعد از انقلاب ساخته شود که این ویژگی باعث فروش آن شده است.

به هر حال باید گفت بازیگر پول ساز، لوکیشن های جذاب و استفاده از وسایل و ابزاری که در خارج از کشور وجود دارد و در ایران دیده نمی شود «من سالوادور نیستم» را به فیلمی گیشه ای تبدیل کرده است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?