در اختتامیه جشنواره سماء اتفاق افتاد؛
رمزگشایی شخصیت سیاح طاهری تا رونمایی از کتاب «قصه های دور همی»

رمزگشایی شخصیت سیاح طاهری تا رونمایی از کتاب «قصه های دور همی»Reviewed by مصطفی زبرجد on Apr 15Rating:

هنردستان: شب گذشته در مراسم اختتامیه دومین جشنواره فیلم کوتاه سما با محوریت سبک زندگی اسلامی از ناگفته های شخصیت شهید سیاح طاهری پرده برداشته شد، کتاب «قصه های دور همی» رونمایی شد و از علی نصیریان به پاس سال ها فعالیت هنری تجلیل شد.

هنردستان: اختتامیه دومین جشنواره فیلم کوتاه سماء با اجرای مشترک علی ضیا و محمد سلوکی در فرهنگسرای اندیشه با حضور برخی از هنرمندان، سینماگران، اهالی رسانه و مخاطبان برگزار شد.

بعد از پخش تلاوتی چند از آیات قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران کلیپی از صحبتهای رهبر انقلاب درباره تمجید از شهید مرتضی آوینی پخش شد.

13950127000049_PhotoL

در ادامه این مراسم نوروزی مدیر فرهنگسرای اندیشه درباره برگزاری اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه سما گفت: از این بابت خوشحالم که دومین سال متوالی در خدمت دوستان برای برگزاری این مراسم هستم. همچنین از آقای امینی و دوستانشان تشکر ویژه ای نیز دارم و امیدوارم تأثیرات این مراسم و این جشنواره را در چند سال آینده شاهد باشیم. همچنین دو بخش بزرگداشت شهید طاهری و علی نصیریان را در این مراسم داریم.

وی ادامه داد: امیدواریم مسئولین به اهمیت تأثیر کارهایی مهم مثل برگزاری این جشنواره ها واقف باشند و انشاءالله که این درک در همه ما به وجود آید تا بتوانیم حرکاتی مؤثر را ادامه دهیم و برگزاری این جشنواره شروع جشنواره های بزرگتر را نوید دهد.

همچنین مجتبی امینی که دبیری این جشنواره را به عهده دارد در صحبت‌هایی کوتاه ضمن خوش آمدگویی به حاضرین گفت: ترجیح می‌دهم طبق عرفیاتی که در دیگر جشنواره‌ها برای تشکر وجود دارد عمل نکنم، کمتر صحبت کنم و فقط در تشکر بگویم که در این جشنواره حدود 100 نفر فعالیت کردند که دست تک تک آنها را می‌بوسم.

در ادامه محسن جسور فیلمنامه نویس سینما و مدرس فیلمنامه نویسی در موسسه آوینی و مجتبی امینی کتابی با عنوان «قصه‌های دورهمی» که شامل مجموعه داستان‌های کوتاه با موضوع سبک زندگی است را رونمایی کردند.

13950127000051_PhotoL

امینی گفت: مدتی است که تعدادی از علاقه مندان به نگارش فیلم نامه کتابی را تحت عنوان قصه های دور همی در مؤسسه شهید آوینی نوشته اند و قرار بود در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم کوتاه سما از آن رونمایی شود اما به این دلیل که مراسم افتتاحیه را در کنار مزار شهید آوینی برگزار کردیم فرصتی پیش نیامد تا از این کتاب رونمایی کنیم

در ادامه این مراسم محسن جسور مدیر خانه فیلم نامه در ابتدای صحبت های خود گفت: مجموعه داستان «قصه های دورهمی» ماحصل زحمت 36 نفر از علاقه مندان به فیلم نامه نویسی است که از میان 90 داستان کوتاه 43 داستان به نگارش درآمده است و امیدواریم این مجموعه داستانی مورد پسند اهالی فرهنگ و هنر قرار گیرد.

همچنین محسن مومنی شریف در مورد  شهید سعید سیاح طاهری عنوان کرد: در مورد فردی صحبت می‌کنید که آشنایی با او برای من افتخار است. حضور طاهری در مناطق محروم در عرصه فرهنگ مثال زدنی است و ماندگار خواهد بود. او جشنواره‌های متعددی برگزار کرد و کتاب‌های دفاع مقدس را به زندان‌ها برد. از طرفی شادکامی و سعادتمندی برای استاد بزرگوار یعنی علی نصیریان دارم و در این جا از پرویز پرستویی نیز یاد می‌کنم که در جشنواره‌های مختلف با این شهید حضور داشت. همچنین از حبیب احمدزاده که او نیز فردی تاثیرگذار در عرصه فرهنگ است، یاد می‌کنم.

محمدعلی باشه آهنگر اظهار داشت: در مورد شهیدی صحبت می‌کنیم که جان فشانی‌های فراوانی در عرصه جنگ و فرهنگ داشت. این شهید بعد از جنگ نیز منتظر نماند و وارد عمل شد و لذت شهادت را چشید. او نماند تا منت بکشد.

13950127000050_PhotoL

 

همسر سیاح طاهری نیز که در این مراسم از او تقدیر شد از جانفشانی‌ها و اعتقاد بالا و راسخ همسرش در عرصه جنگ و فرهنگ این مرز و بوم یاد کرد. وی گفت: شهید سیاح طاهری تمام تجربیات جبهه‌های جنگ را در اختیار آموزش جوانان گذاشت و با خلوص نیت با آنها تقسیم کرد و خوشحالم که بعد از شهادتش نیز از او به نیکی یاد می‌شود.

در ادامه برنامه بهرام عظیمی که جایزه پرستوی زرین بهترین کارگردانی بخش ملی پویانمایی را از آن خود کرد، گفت: از اول شروع ساخت این فیلم قرار شد هر چقدر که جایزه نقدی به این اثر تعلق بگیرد به ایتام پرداخته شود. از این بابت خوشحالم  که این اتفاق یکی پس از دیگری رخ می دهد. چند میلیون تومان در سال‌های گذشته و همچنین الان که جایزه نقدی خوبی دارد به این فیلم تعلق گرفته و در اختیار ایتام قرار خواهد گرفت اما نمی دانم که چرا در این جشنواره مبلغ جوایز را اعلام نمی‌کنند.

در بخش دوم بزرگداشت، از استاد علی نصیریان به پاس سالها فعالیت هنری، زحمات و هنرنمایی های ایشان تقدیر شد و تابلوی عکس ایشان توسط وی امضا شد.

همچنین امیریل ارجمند در این برنامه به اجرای موسیقی پرداخت.

photo_2016-04-15_06-21-09

برگزیدگان:

نامزدهای بهترین فیلم‌‌‌نامه: محمد منصوبی فیلم (بدون عبا)، گیتی باقری فیلم (باران آمد)، نازنین فرخ‌لو فیلم (بهشت کمی آنسوتر)، رامین کرد رستمی فیلم (تعلیق)، آرش پیله‌وری فیلم (به رنگ کبودی)‌، سیدمرتضی سبزقبا فیلم (وقت گل نی)، علی مینایی فیلم (شیوه خوشبختی)

در همین بخش از رامین کرد رستمی، آرش پیله‌وری، سیدمرتضی سبزقبا و علی مینایی تقدیر شد.

همچنین دیپلم افتخار و جایزه سوم بخش فیلم‌نامه به نازنین فرخ‌لو و گیتی باقری تعلق گرفت.

پرستوی زرین که به عنوان نشان برگزیدگان جشنواره فیلم سما معرفی شد در این بخش به محمد منصوبی اهدا شد.

photo_2016-04-15_06-21-02

دیپلم افتخار مستند بخش نو به محسن نجفی برای «چاق کچل سیبیلو» اهدا شد؛ در این بخش هیچ اثری پرستوی زرین نگرفت.

جایزه بهترین کارگردانی بخش ملی مستند به اثر «قربانی» به کارگردانی رضا فرهمند و کیومرث محمد چناری تعلق گرفت و دیپلم افتخار بهترین فیلم نیز به «بازگرد» ماریا ماوتی اهدا شد. پرستوی زرین در بخش تحقیق و پژوهش مستند ملی نیز به علیرضا دهقان به خاطر «اوسیا» اهدا شد.

پرستوی زرین بهترین فیلم بخش ملی به «سه سال و سه روز» مهدی مطهر و فاطمه نیک نژاد رسید.

پرستوی زرین بهترین فیلمنامه بخش منا به محبوبه نوروزی برای «طیب» رسید.

photo_2016-04-15_06-21-30

در این مراسم هنرمندانی چون علی نصیریان، محمد علی باشه آهنگر،محسن مومنی شریف، بهروز افخمی، محمد احسانی، مجتبی امینی، علیرضا تابش، بهرام عظیمی، داریوش مودبیان، محمدحسین مهدویان، دانش اقباشاوی، محمود غلامی، سعید قطبی زاده و پرویز شیخ طادی حضور داشتند.

«سما» برگرفته از مخفف نام «سید مرتضی آوینی» یا «سینمای مرتضی آوینی» است و موضوع جشنواره فیلم سما سبک زندگی ایرانی و اسلامی است.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?