رییس پنجمین جشنواره مد و لباس خبر داد:
معرفی بیست برند مد و لباس در «ویترین ملی»/همایشی سه روز با اساتید «پلی مد» ایتالیا

معرفی بیست برند مد و لباس در «ویترین ملی»/همایشی سه روز با اساتید «پلی مد» ایتالیاReviewed by آزیتا لاجوردی on Feb 27Rating:
هنردستان:  رییس پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس گفت: در بخشی از برنامه‌های این دوره جشنواره بیست برند حرفه‌ای در حوزه مد و لباس در بخش «وی‌ترین ملی معرفی خواهند ش و همچنینی برگزاریورک‌شاپ‌هایی را با حضور اساتید ایتالیایی تدارک دیده‌ایم.
4201805_500
ب گزارش هنردیتان به نقل از نشست خبری پنجمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با حضور حمید قبادی (دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و رییس جشنواره مد و لباس)، گلناز نصراللهی (مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعتع معدن و تجارت)، حشم‌پور (مسئول علمی دانشگاهی جشنواره) برگزار شد.
قبادی با اشاره به اینکه ده نهاد در برگزاری این جشنواره همکاری داشته‌اند؛ گفت: اتاق اصناف، پنج اتحادیه پوشاک کشوری، انجمن طاراحان لباس کشور، نیروی انتظامی، انجمن صنایع پوشاک کشور جز مشارکت‌کننده‌های ما بوده‌اند.

وی ادامه داد: استفاده از روش‌های استاندارد دنیا در برگزاری جشنواره مد و لباس، چیدمان هنری و مفهومی نمایشگاهی، استفاده بیشتر از ابزار اطلاع‌رسانی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، ارتقا کیفی فعالیت‌ها به خصوی در حوزه طراحی، از نکات حائز اهمیت در این دوره است.

قبادی با تاکید بر اینکه تلاش ما برای جریان سازی جشنواره در جامعه است؛ افزود: در این دوره داوری‌ها کاملا سخت‌گیرانه است و جنبه‌های کاربردی و کیفی آثار مورد توجه قرار گرفته است.

دبیر کارگروه مد و لباس با بیان این‌که ۱۵۰ داور بخش‌های مختلف از جمله مد و لباس را داوری می‌کنند؛ گفت: ایجاد ارتباط بین طراحان و تولیدکنندگان، انعقاد قرارداد برای تولید انبوه در طول برگزاری جشنواره و همکاری بیشتر طراحان حرفه‌ای را در این دوره مد نظر قرار داده‌ایم که هدف از آن افزایش سطح کیفی آثار است.

وی ادامه داد: در این دوره بیش از ۷۰ درصد طراحان حرفه‌ای لباس، برای شرکت در این جشنواره پاسخ مثبت دادند.

قبادی درباره داوری‌ها در این دوره جشنواره گفت: اثار در سه مرحله داوری شدند. در گام نخست هیات انتخاب درباره رد یا قبول آثار نظر دارند. در مرحله دوم؛ آثار در چارچوب شاخص‌ا امتیازدهی می‌شوند. و در مرحله سوم؛ آثار قابل نمایش در جشنواره انتخاب می‌شوند و در اختتامیه معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه از شرکت دادن افراد مبتدی در جشنواره کاسته شده است؛ افزود: از اواسط بهمن ماه تا پایان اسفند ۱۲ جشنواره فرعی رد استان‌ها برگزار شده و یا خواهد شد که بی‌تر این افراد در این جشنواره‌ها حضور خواهند داشت.

رییس جشنواره مد و لباس، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، گیلان، خوزستان، خراسان جنوبی، سمنان، البرز و کرمانشاه را استان‌هایی دانست که برگزاری جشنواره در آن‌ها برنامه ریزی شده است.

قبادی درباره دیگر فعالیت‌ها در استان‌ها؛ گفت: سمینار سراسری کار‌شناسان مد و لباس را در اردیبهشت ۹۵ در استان‌ها برگزار خواهیم کرد. ۱۰ طراح استانی در بخش مسابقه زنده طارحی مد و لباس نیز در این جشنواره حضور خواهند داشت.

قبادی به بخشی به نام «وی‌ترین ملی» اشاره کرد و ادامه داد: بیست برند حرفه‌ای در حوزه مد و لباس در این بخش معرفی خواهند شد.

رییس جشنواره مد و لباس فجر؛ ارتقای همکاری تولیدکنندگان با این جشنواره را یکی دیگر از اهداف تعیین شده عنوان کرد و افزود: نشان دادن دست آوردهای هنرمندان و صنعت‌گران ایرانی و معرفی آن‌ها به جامعه را نیز مد نظر داریم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ادامه داد: مشارکت ۱۵۰۰ مرکز تولید عرضه محصولات ایرانی اسلامی را جلب کرده‌ایم. بخشی از آن‌ها توسط کارگروه و هزار واحد نیز توسط تهران و ۵ استان آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، البرز و قم شناسایی شده‌اند.

وی به انعقاد قرارداد با دانشگاه «پلی مدا» ایتالیا وبرگزاری همایش سه روزه با حضور اساتید این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این همایش با هدف آموزشی و کاربردی ۱۲ تا ۱۴ اسفند ماه و همزمان با برگزاری جشنواره در هتل همای تهران برگزار خواهد شد که ۱۵۰ طراح و سه استاد برجسته ایتالیایی نیز در آن حضور دارند.

قبادی با اشاره به مسابقه زنده طراحی مد و لباس؛ افزود: در این مسابقه شرکت‌ کننده‌ها از مرحله مفهوم تا محصول مورد ارزیابی قرار می‌گیرند یکی از دلایل عدم توفیق طراحان ما با جامعه تولید این است که در برخی حوزه‌ها از توانایی لازم برخوردار نبودند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور؛ ادامه داد: طراحان ما در این ایام با نخ ایرانی، پارچه ایرانی و طراحی ایرانی؛ محصولات ایرانی ار به جامعه عرضه می‌کنند و از دل این جشنواره سمت و سوی رنگِ سال آینده نیز مشخص می‌شود.

قبادی از حضور هنرمندان و بازیگران در افتتاحیه جشنواره خبر داد و گفت: به دلیل ایجاد تعامل و جریان سازی در جامعه برخری هنرمندان در این مراسم حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به مسابقه طراحی چادر؛ افزود: در پانزدهم اسفند ماه مسابقه طراحی چادر را به طور زنده اجرا می‌کنیم. همچنین در مسابقه عمومی در بخش لباس اجتماعی بانوان، لباس مجلس بانوان، لباس مردانه و بچه گانه، زیورآلات و پارچه بیش از ۱۶۰۰ اثر در سامانه شیما ثبت شده است.

کارگروه ساماندهی مد و لباس؛ با اشاره به همکاری به هنرمندان در ایام جشنواره فیلم فجر؛ گفت: در ایام جشنواره فیلم فجر پیوند جدی بین طراحی لباس و استفاده از آن توسط بازیگران و هنرمندان به و جود آمد و مجموعه مد و لباس کشور در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

رییس جشنواره مد و لباس فجر؛ ادامه داد: یکی از موسسات تابع ما مسابقه اینترنتی بهترین لباس هنرمندان را با ۱۲۰ هزار نفر بازدیدکننده برگزار کرد و به زودی نتایج ان اعلام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بهترین طراحی مد و لباس نیز در روز دوم کار خود را آغاز می‌کند، افزود: مسابقه اینترنتی برای آن در نظر گرفته شده است که یکی از ارزشمند‌ترین انتخاب‌ها با مشارکت مردم خواهد بود. زمان این مستبقه نیز بیشتر از ایام جشنواره خواهد بود.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس؛ به حمایت از آثار طراحان برگزیده اشاره کرد و گفت: آثار برگزیده توسط کارگروه مورد حمایت قرار می‌گیرند و برای تولید انبوه خریداری می‌شوند.

وی با بیان اینکه در این جشنواره پارچه‌های طراحی شده ایرانی نمایش داده می‌شوند؛ گفت: در این ایام ۲۵۰ مدل پارچه که از مواد مختلف تولید شده‌اند را عرضه می‌کنیم. این پارچه‌ها توسط سی شرکت داخلی عرضه شده است. همچنین هنر پارچه‌سازی و تبدیل پارچه‌های موجود و معمولی به پارچه‌های کاربردی برای اولین بار نمایش داده می‌شود.

قبادی؛ برگزاری تور آموزشی و تعاملی بین طراحان و تولیدکننده‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های این دوره عنوان کرد و گفت: برگزاری ۴ مراسم بزرگداشت را نیز برنامه ریزی کرده‌ایم.

وی در پایان به ضرورت شناسایی ظرفیت‌های پوشاک داخلی و حجم بالای اقتصادی تاکید کرد و گفت: اگر این ظرفیت‌ها به درستی شناسایی و مورد حمایت قرار بگیرد می‌تواند پاسخ‌های داخلی را پاسخ دهد. و سیاست ما در سال ۹۵ تغییر نگرش و عطف توجه مسئولان، دست‌اندرکاران و مردم به این موضوع است.

گلناز نصراللهی نیز در ادامه این مراسم پوشاک را موتور محرک سایر قسمت‌های نساجی عنوان کرد و گفت: رونق تولید پوشاک در کشور باعث تقویت ریسندگی، بافندگی و پارچه در کشور می‌شود.

وی مد و لباس را جز لاینفک صنعت پوشاک دانست و افزود: اگر می‌خواهیم حرفی در بازار ۱۱ میلیارد دلاری داشته باشیم به طور قطع باید مد و لباس مورد توجه قرار بگیرد.

مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعتع معدن و تجارت؛ ادامه داد: در مرحله ابتدایی اجرای این طرح تصور این میزان توجه را به تولیدات ایرانی نداشتیم اما به مرور و با آشنا شدن پتانسیل‌های موجود این مقوله مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

نصراللهی ابراز امیدواری کرد که با برپایی چنین نمایشگاه‌هایی و تاکید بر ایرانی بودن محصولات و سطح کیفی بالای آن‌ها تولیدکننده‌ها به واسته‌های داخلی توجه کنند و مصرف کنندگان نیز به استفاده از محصولات داخلی رغبت نشان دهند.

وی به احداث کارخانه چادر مشکی اشاره کرد و گفت: در گذشته این محصول با کیفیتی متوسط و طرح‌هایی محدود در کشور تولید می‌شد که با راه‌اندازی این واحد شاهد ارتقای کیفیت و تنوع محصولات هستیم و سال آینده محصولات کامل به بازار می‌آید.

نصراللهی افزود: غرفه‌ای در جشنواره نیز برای ارائه این محصولات در نظر گرفته شده است که امیدوریم در سال‌های آینده بخش‌های خصوصی هم برای تولید چادر مشکی وارد عرصه شوند.

وی در پایان صحبت‌هایش به برگزاری نمایشگاه اختصاص پتو درسالن خلیج فارس و در ۱۸ اسفندماه به مدت سه روز اشاره کرد و افزود: تولیدکننده‌های داخلی پتو توانایی‌های زیادی در کیفیت، تنوع و طراحی دارند و ما امیدواریم که این تواندمندی‌ها را به عموم اطلاع دهیم.

حشمی‌پور درباره تعامل جشنواره مد و لباس با مراکز علمی و دانشگاه‌ها گفت: در طول این مدل ۲۰ دانشگاه و ۲۳ آموزشگاه ثبت نام کرده‌اند اما به دلیل محدودیت جا برای ۱۴ دانشگاه و آموزشگاه جانمایی شده است.

وی ادامه داد: ۱۵۰ مقاله، پایان‌نامه و کتاب به دبیرخانه ارسال شده است. همچنین ۱۵ ورک‌شاپ در طول برگزاری جشنواره خواهیم داشت و از دو اختراع نیز رونمایی خواهیم کرد.

در پایان این مراسم از سه پوس‌تر پنجمین جشنواره مد و لباس فجر رونمایی شد. مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره مد و لباس فجر دهم اسفندماه ساعت ۱۱ صبح در تالار رودکی برگزارمی‌شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?