"دغدغه اصلی ما نبود صنف برای موسیقی خیابانی است"
«زرد یواش»، آهسته در گوش خیابان ها

«زرد یواش»، آهسته در گوش خیابان هاReviewed by روح الله امیر آبادی on Jul 26Rating:

«زرد یواش» اسم یک گروه موسیقی خیابانی است که اعضای آن را پیام ملکوتی، پدرام ملکوتی، محمد فروزان‌فر، اشکان چراغی و حمیدرضا رضی تشکیل می‌دهند.

این گروه کارهایش را با اجرا در خیابان‌های تهران آغاز کرد و حالا آنقدر موفق شده که باید در انتظار اولین آلبومش باشیم. این گروه توانست یکی از بزرگ‌ترین اجراهای خیابانی را در پارک شهر رشت اجرا کند. به گفته پیام ملکوتی؛ سرپرست گروه، اجرا با حضور ۴۰۰ نفر از مشتاقان صورت گرفت و در کمتر از ۱۵ دقیقه با تجمع بیش از ۱۲۰۰ نفر، شور و شوق وصف‌ناپذیری در محل اجرا به وجود آورد.

Sharare-Samei-(1)800

در حالی که مدت زیادی به انتشار آلبوم این گروه نمانده تصمیم گرفتیم مصاحبه‌ای اختصاصی با اعضای این گروه انجام دهیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

_شما به عنوان گروهی پیشرو در سبک موسیقی خیابانی امروزه دغدغه اصلی این سبک را چه می دانید؟

دغدغه اصلی ما در درجه اول شهرداری است که بعضی اوقات در حالی که خیلی با گروه ما و موسیقی خیابانی به نحو احسنتی برخورد کرده و در خیلی از شرایط ایستاده ناظر اجراهای ما بوده اما در خیلی ازمواقع نیز به علت نبود جا و به گفته خودشان درست کردن سد معبر مانع اجرای ما شده اند.

ما به عنوان یک گروه موسیقی خیابانی در مرحله اول از نبود جا برای موسیقی خیابانی آزرده خاطریم و در مرحله دوم از دفتر موسیقی وزارت ارشاد تقاضا داریم که این نوع موسیقی را نیز شامل صنف کند تا بتوانیم کمی آزادتر و راحت تر فقط و فقط به پیشرفت این سبک موسیقی در ایران فکر کنیم.

همانطور که همه ی ما می دانیم وجود سوسک نیز برای اکوسیستم ضروری است و کسی این مطلب را نمی تواند انکار کند و دلیلی قطعی برای حضورش وجود دارد، ما هم از اداره موسیقی و تمام دست اندرکاران این تقاضا را داریم که برای موسیقی خیابانی با این سیل طرفدار، صنفی جداگانه تعریف کنند.

_هرکس از موسیقی خیابانی تعریفی دارد و اینکه به شکل دلخواه و بر اساس دانسته های خودش آن را معنی میکند، اما تعریف گروه زرد یواش از موسیقی خیابانی چیست؟

موسیقی خیابانی تنها حرفه و تنها شغلی است که اول خدمات میدهد و در ازای آن هیچ مبلغی را مشخص نمیکند و مشتری بر اساس دلخواه خودش برای آن خدمات مبلغی را می پردازد و یا در خیلی از مواقع هم مبلغی پرداخته نمی شود. همچنین تعریف اصلی گروه و شعار هنر گروه زرد یواش ایستگاه آرامش با عنوان ایجاد آرامش و برطرف کردن تنش است.

Sharare-Samei-(4800)(1)

_گروه هایی که اخیرا بعد ازشما به اجرای خیابانی روی آوردند به نوعی پیرو شما بودند، اما سوال من از شما این است که هسته اصلی تفاوت گروه شما با گروه های دیگر در چیست؟

اصلی ترین تفاوت ما پرفورمنس و اَکت اجرایی ما است که در اجراهای ما کاملا مشهود می باشد. بزرگترین تفاوت ما تور دور ایران است که هیچ گروهی تا به امروز موفق به انجام چنین کاری به این شکل نشده است.

_به تور دور ایران اشاره کردید که از آن به عنوان یک افتخار صحبت میکنید.روزی خواهد رسید که دور دنیا را هم به این شکل بچرخید؟

به این مساله هم فکر کردیم اما لازمه آن انتشار آلبوم و شنیده شدن آن است.

_گروه زرد یواش در چه ژانری قرار است آلبومش را منتشر کند؟

سبک ما (ّFusion) یا همان تلفیقی است. البته این را هم لازم می‌دانم که بگویم ما از گفتن نام تلفیقی هیچ‌گونه ترس، رعب و وحشتی نداریم و به صراحت این را می‌گوییم که سبک ما تلفیقی است.

_گروه زرد یواش برای شروع در ابتدا آیا با نگاه به گروه های خیابانی دیگر در سایر کشور ها شروع به فعالیت کرد؟

خیر، همه چیز اتفاقی بود و تمام این اتفاق ها در بازه زمانی کمی افتاد و جالب است که بدانید اسم زرد یواش آخرین مرحله از ساخت پازل گروه از اجرا تا انتشار آلبوم بود.

Sharare-Samei-(2)800

_کمی در مورد اسم گروه صحبت کنید. چرا زرد یواش؟ جایی اشاره ای به فولکس زرد رنگی کرده بودید که قرار بود با آن دور ایران را بگردید!

این قضیه مربوط می‌شود به خیلی سال پیش، یعنی وقتی با هم (پدرام و پیام ملکوتی) یک فولکس واگن زرد رنگ دیده بودیم. خیلی رنگ آن ماشین به دلمان نشست و شروع کردیم به رویا‌پردازی و این رویا‌پردازی باعث شد بر همان مبنا لوگوی مخصوص خودمان را بسازیم و تمامی کارهایی که برای پیش بردن گروه لازم بود هم انجام دادیم تا بتوانیم با فولکس واگن مورد نظر رویاهایمان را به حقیقت برسانیم. جالب اینجاست که آن ماشین به علت قدیمی بودن و فرسوده شدن خیلی یواش و آهسته راه می‌رفت که به ذهن ما رسید چقدر خوب می‌شد اگر می‌توانستیم با فولکس واگن زرد رنگ، خیلی یواش دور ایران را بگردیم و برای خیلی از آدم‌هایی که در شهرشان یا روستا زندگی می‌کنند و شاید به جز ارگ و ساز‌های محلی ساز دیگری را ندیده باشند کلکسیون سازها را ببریم و بتوانیم از این راه فرهنگ موسیقی را در تمام نقاط ایران به روز کنیم و صدای این ساز‌ها را به صورت زنده به گوش همگان برسانیم.

_طرفداران شمابعد از انتشار آلبوم بازهم اجراهای خیابانی شما را خواهند دید؟

بله حتما همینطور است اما بعد از انتشار آلبوم محدودیت های ما هم بیشتر می شود و تا جایی که به اجازه فعالیت در خیابان را بدهند از این اجراها دست نخواهیم کشید.

_در آخر اگر کلامی از قلم افتاده بفرمایید.

صنف و فقط صنف. باور بفرمایید که مهترین دغدغه ما نبود صنف می باشد. در آخر هم لازم می دانیم که بگوییم مهمترین حامیان و مشوق های ما بعد از خدا مردم عزیز ما هستند که هیچ وقت ما از لطف و محبت هایشان بی نصیب نمانده ایم.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شانزده + 2 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?