گفت و گو با عضو هیات داوری جشنواره کارگاه آزاد فیلم
سالور: کیمیایی برندی با چهار دهه تجربه فیلمسازی است/ جشنواره کارگاه آزاد فیلم استارت جهانی شدن را زده است

سالور: کیمیایی برندی با چهار دهه تجربه فیلمسازی است/ جشنواره کارگاه آزاد فیلم استارت جهانی شدن را زده استReviewed by مصطفی زبرجد on Feb 23Rating:

هنردستان: سامان سالور اعتقاد دارد که نام مسعود کیمیایی به برندی تبدیل شده است که چهار دهه فیلمسازی و تجربه پشت آن است.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ سامان سالور در خصوص جشنواره های فیلم کوتاه و تاثیر آن بر سینما گفت: هر گردهمایی و جشنواره ای قطعا محل کشف استعدادهاست به دلیل این که جشنواره های بین المللی دلیل برگزاریشان کشف استعدادهاست یعنی یکدفعه در جشنواره فجر جوانی به اسم سعید روستایی 9 سیمرغ می برد و تمام توجهات را به خود جلب می کند. متاسفانه ما در ایران سالهاست که به جز یکی دو جشنواره تخصصی کشف استعداد را فراموش کرده ایم. جشنواره از آنجایی که محل تجمع و حضور هنرمندان، رسانه ها و دغدغه مندان فیلم و سینماست جای خوبی برای کشف استعدادها و کمک به سینماست.

وی تصریح کرد: دو سال پیش فیلم کوتاه سعید روستایی را در جشنواره دانشجویی دیدم، به عنوان هیات انتخاب از او حمایت کردم و وارد بخش مسابقه شد. چهار سال پیش نیز امیر جدیدی و نوید محمدزاده در فیلمی بیست و هشت دقیقه ای بازی می کردند که کارگردان جوانی ساخته بود و بسیار درخشان بودند و به عضو دیگر هیات انتخاب گفتم این دو بازیگر می شوند. وقتی که اتفاقی می افتد قطعا به دیده شدن به خصوص در فیلم کوتاه کمک می کند. برخلاف تلویزیون های دنیا حمایتی از فیلم کوتاه توسط تلویزیون ایران نمی شود.

کارگردان «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین» ادامه داد: جشنواره ها به پرورش استعدادها کمک می‌کنند. سنجیدن آدم ها در جمع بزرگتر بخش مهم دیگری است که دوستان درصدد بین المللی شدن آن هستند که اگر همه چیز خوب پیش رود شما به عنوان یک دانش آموخته رشته سینما و بازیگری در کارگاه آزاد فیلم می آیید و خودتان را مقایسه می کنید با ساخته های فیلم های مدارس کشورهای دیگر که این اتفاق کمی نیست و امیدوارم از این فرصت استفاده کنند و جشنواره را محکی برای نمایش آثار و نقد آنها بدانند.

سالور در ادامه گفت: به نظر من نام مسعود کیمیایی به برندی تبدیل شده است که چهار دهه فیلمسازی و تجربه پشت آن است. اسمی که نمی توان به راحتی از آن گذشت و برای خیلی ها خاطره انگیز است و دلیل ورود به سینما فیلم های او بوده است. این نام کمک خواهد کرد که اتفاقات بهتری شکل گیرد و اگر قرار است جشنواره ای برگزار شود با قدرت به سمت اهداف تعیین شده پیش رود. مثلا بانی یک جشنواره محیط زیست است و طبیعی است که با توجه به اینکه فیلم های آن در خصوص محیط زیست است حمایت و خرج می کند. اما اتمسفر جشنواره کارگاه آزاد فیلم سینماست و کسی از بیرون نیامده و کار سفارشی نمی کند و با توجه به همه جهات کار دلی است و انرزی کامل روی آن گذاشته می شود و موفق خواهد شد.

وی در خصوص استقبال از جشنواره کیمیایی اظهار کرد: استقبال این روزها بستگی به موارد زیادی دارد، این روزها عصر ارتباطات و فضای مجازی است، باید تبلیغات درست در شبکه های اجتماعی انجام شود و سایت تبلیغاتی شکل داد. مهم این است که اگر فیلمسازهایی باشند که فیلم کوتاه ساخته باشند و جشنواره از طریق تبلیغات درست معرفی شود و این فیلمسازان متوجه شوند که چنین جشنواره ای برگزار می شود قطعا با استقبال خوبی این جشنواره برگزار می شود.

سالور در خصوص کمک به جشنواره کیمیایی گفت: همه شرکت ها می توانند در یاری پیشقدم شوند و این چیز عجیب غریبی نیست که بیایند و به جشنواره ای که دولتی نیست کمک کنند. جشنواره کاملا شخصی و سینمایی است و امیدوارم در فرصت اندک باقی مانده این حضور انجام شود. البته یادمان نرود که در این کشور کار اجرایی بسیار سخت است و به هر حال کارگاه آزاد فیلم کیمیایی در حال گسترش جشنواره داخلی خود به سطح بین المللی است و باید این راه ادامه داشته باشد و استارت بین الملل آن زده شود که این کار کوچکی نیست.

وی ادامه داد: قطعا کار سخت ولی ارزشمندی است و در حال حاضر فقط دو سه جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود و این تلاش برای رسیدن به قله برای کارگاه آزاد فیلم ادامه دارد. جشنواره فضای خوبی برای هنرمندان و هنر دوستان خواهد بود که از مناطق مختلف گرد هم آمده و به تبادل نظر و همکاری خواهند پرداخت و استعدادهای زیادی معرفی می شوند.

عضو هیآت داوری جشنواره کارگاه آزاد فیلم در ادامه به سینمای ایران اشاره و اظهار کرد: سینمای ایران وضعیت خوبی ندارد چون وضعیت اقتصادی بسیار به هم ریخته است و یک مسابقه عجیب و غریبی فقط در جهت اقتصاد راه افتاده و خیلی از افراد آرزوهای صد ساله را می خواهند بلافاصله برآورده کنند اما با این وجود سینما همیشه زنده است و یک سبقه بیش از صد سال در ایران دارد و آقای کیمیایی بیش از 40 سال است در این سینما ایستاد، با کم و زیاد، خوب و بد آن ساخت و خود این جذاب است.

سالور در پایان گفت: یاد آدم هایی مثل آقای کیمیایی باعث می شود آدم دلگرم تر شود و در هدفی که دارد مستحکم تر پیش رود چون با همه چیز آن جلو آمده، ساخته و مهم سینما بوده است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?