به کارگردانی رقیه توکلی؛
«سهراب» در خانه هنرمندان نقش می‌بندد

«سهراب» در خانه هنرمندان نقش می‌بنددReviewed by آزیتا لاجوردی on May 2Rating:
هنردستان: فیلم مستند «سهراب» به کارگردانی رقیه توکلی و تهیه‌کنندگی داود سماواتی در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران رونمایی می‌شود.
4467589_362
به گزارش هنردستان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ این مستند که به بازنمایی گوشه‌هایی دیدنی و شنیدنی از دوره‌های کودکی، هنرهای شعر و نقاشی و نیز مرگ شاعر بلندآوازه معاصر میهن‌مان ـ سهراب سپهری ـ می‌پردازد، در چهار بخش پیوسته با بیانی درآمیخته با نور و رنگ، جلوه‌ای اثرگذار یافته است.
در بخش‌های اول و دوم، دوران کودکی سهراب که با تکیه بر خاطرات و یادداشت‌های شخصی وی و با ایجاد فضاهایی درخور، بازسازی شده و نقاشی‌های سپهری که از دریچه دوربین مستند محمد فکوری ـ فیلمبردار هنرمند فیلم ـ همراه با تحلیل نگاه این شاعر برجسته به فضاها و اشیای پیرامون خود با ترکیب‌بندی‌های دلنشینی ارائه شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بخش سوم فیلم نیز به تحلیل محتوایی اشعار و مولفه‌های فرهنگی این نقاش چیره‌دست می‌پردازد و سرانجام بازخوانی ماجرای روند بیماری ناخوانده و پیامد تلخ آن، سفر ابدی و زودهنگام سراینده سرشناس «اهل کاشانم، روزگارم بد نیست…» و چرایی آرمیدن پیکرش در صحن امامزاده سلطان مشهد اردهال و به‌ویژه تمرکز بر این نکته که از هنرمند بزرگ و بوم‌دوستی چون سهراب سپهری، چرا دست کم تا زمان ساخت این فیلم، هیچ نامی بر خیابان‌ها و مراکز اصلی زادگاهش ـ کاشان ـ دیده نمی‌شود، بخش پایانی فیلم را رقم زده است.
گفتنی است که مستند «سهراب» با حضور یکی از خواهران ارجمند سپهری، ژاله صادقیان ـ گوینده برجسته، دکتر جهانگیر کازرونی، دکتر فیلسوفی، دکتر مدیحی، استاد محمدرضا اصلانی، استاد پرویز کلانتری و استاد صائم کاشانی، شناخت مخاطب از شاعر نامی هم‌روزگار ما را دوچندان کرده است.
برنامه نمایش مستند «سهراب» با میزبانی انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران از ساعت 17 تا 19 روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت ماه جاری در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?