مرتضی رزاق کریمی در گفتگوی اختصاصی با هنردستان:
سینمای داستانی باید سینمای مستند را دستمایه کار قرار دهد/ سینمای مستند آگاهی جامعه را افزایش می دهد

سینمای داستانی باید سینمای مستند را دستمایه کار قرار دهد/ سینمای مستند آگاهی جامعه را افزایش می دهدReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 21Rating:

هنردستان: متاسفانه سینمای داستانی ما در داستان نویسی و قصه گویی روند رو به رشدی ندارد که می تواند از سینمای مستند الهام گرفته و موضوعات خوبی را انتخاب کند و دستمایه کار خود قرار دهد.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ قائم مقام و معاونت فرهنگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی؛ مرتضی رزاق کریمی در خصوص جشنواره سینما حقیقت گفت: جشنواره به لحاظ کیفیت فیلمها در سطح بالا و استانداردهای بین المللی بود. به شخصه در هیچ دوره ای به یاد ندارم که مجموع میانگین کیفی فیلمها تا این میزان بالا باشد البته در دوره های گذشته هم فیلمهای خوبی داشتیم ولی منظورم از میانگین کلی فیلمها این است که در مجموع رقابت سختی بین فیلمها در این دوره وجود داشت.1446540838653_IMG_8824

وی افزود: کار برای هیئت داوران امسال بسیار سخت بود و با توجه به این که اغلب فیلم ها از استاندارد کیفی بالایی برخوردار بودند انتخاب بهترین فیلم یا کارگردانی و سایر بخش‏ها سخت بود.

رزاق کریمی در ادامه عنوان کرد: در این چند روز سالن‏ها تا انتهای فیلم پر بوده و مخاطبان پس از خروج در مورد موضوع فیلم به طور جدی بحث می کردند. از سوی دیگر موضوع و محتوای اکثر فیلم ها پژوهش محور بودند و ذهن مخاطب را درگیر می کردند. از نظر ساختار دراماتیک هم فیلمها امیدوار کننده هستند و این موارد در کنار حضور کیفی و رضایت مخاطبان نشان از کیفیت جشنواره دارد و من فکر می کنم می توانیم از بین این فیلم ها تعداد قابل توجهی فیلم مستند قابل اکران انتخاب کنیم.

این مستندساز سینمای ایران در خصوص تاثیر سینمای مستند بر جامعه و سینمای ایران اظهار کرد: سینمای مستند در همه جای دنیا مهم است و اهمیت آن صرفا مختص ایران نیست. این سینما می تواند یک پشتوانه بسیار جدی برای سینمای داستانی باشد. سینمای داستانی باید ارتباطش را از ادبیات و واقعیتهای جامعه الهام بگیرد. بهترین راه درک واقعیتهای جامعه در همه موضوعات از طریق سینمای مستند قابل دریافت است اما متاسفانه سینمای داستانی ما در داستان نویسی و قصه گویی روند رو به رشدی ندارد که می تواند از سینمای مستند الهام گرفته و موضوعات خوبی را انتخاب کند و دستمایه کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مرز بین سینمای مستند و داستانی به شدت کمرنگ شده و می‏ بینیم که فیلم های سینمایی موفق ایرانی و غیر ایرانی که در جشنواره های معتبر دنیا بیشتر مطرح می شوند ساختار و میزانسن هایی بسیار نزیک به سینمای مستند و واقعی دارند.

رزاق کریمی گفت: هر چه قدر سینمای مستند ما رشد کند سینمای داستانی ما هم می تواند پشتوانه های غنی تری به لجاظ موضوع و محتوا داشته باشد و سطح آگاهی جامعه هم قطعا از طریق سینمای مستند افزایش پیدا می کند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

4 × 1 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?