شهرام علیدی کارگاه «رویا در قاب» را برگزار می‌کند

شهرام علیدی کارگاه «رویا در قاب» را برگزار می‌کندReviewed by آزیتا لاجوردی on Jun 28Rating:

هنردستان: «رویا در قاب» عنوان کارگاهی است که شهرام علیدی کارگردان، فیلمنامه نویس و نقاش با موضوع روایتگری خلاق در حوزه سینما، عکاسی، نقاشی و هنرهای تجسمی برای هنرجویان و علاقه‌مندان برگزار می کند.

به گزارش هنردستان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ این کارگردان در خصوص سرفصل‌های مطروحه در این کلاس‌ها می‌گوید: «رویا در قاب» برای نخستین بار است که با این محتوا برگزار می‌شود. طرح درسی که برای این کارگاه در نظر گرفته ‌شده شامل سرفصل‌هایی چون رابطه‌ انسان با اشیا، رابطه‌ انسان با طبیعت، رابطه‌ انسان با انسان، قصه‌گویی تصویر و رویاپردازی از تصویر به متن و از متن به تصویر است.

رویا در قاب

کارگردان فیلم تحسین شده «زمزمه با باد» در ادامه  افزود: این کارگاه تجسم رویاست در قاب به یاری روایت و قصه. روایت قصه و داستانی است که در کادرهای ایستای عکاسی، نقاشی، فریم‌های فیلم، قطعاتی از شعر و داستان، یا حتی نقوش سفالینه‌ها و کاشی‌ها وجود دارد. تفسیر سادگی گاه شاعرانه و گاهی پیچیده‌ «آنی»ست که در قاب نهفته است و در واقع تفسیر تخیل و اسطوره است.

علیدی در ادامه با اشاره به چگونگی برگزاری کارگاهها اظهار کرد: باید تاکید کنم کارگاه «رویا در قاب» به صورت عملی برگزار می‌شود. کارگاهی عملی برای تمرین و تقویت روایتگری خلاق در سینما، عکاسی، هنرهای تجسمی و ادبیات. بخشی از تمرین‌های رویاپردازی برای شرکت کنندگان بر مبنای فضاهای فانتزی و اسطوره ای خواهد بود.

وی در خصوص مخاطبین این کارگاه‌ها گفت: مخاطبان ما می‌توانند علاقه‌مندان به هنرهای تصویری و تجسمی و  ادبیات باشند؛ گاهی دریافت ما از یک سکانس فیلم می‌تواند به یک قطعه شعر نزدیک باشد یا شبیه یک داستان قابل خواندن باشد. از سوی دیگر، گاهی یک شعر یا پاره‌ای از یک داستان را نیز می توان به صورت یک تصویر مجسم کرد.

این کارگردان و طراح صحنه در پایان خاطرنشان ساخت: در پایان دوره، آثار هنرجویان در یک مجموعه جمع‌آوری و چاپ خواهد شد. حتم دارم آثار بکر و متنوعی از دل این کارگاه پدید می‌آید، به همان بکری و رنگارنگی جهان تصویر که خود از پویایی و زایندگی زندگی سرچشمه می‌گیرد.

گفتنی است؛ این کارگاه در سه جلسه‌ 4 ساعته روزهای پنج شنبه از دهم تیرماه در موسسه‌ عصر اندیشه برگزار می‌شود و دانشجویان از تخفیف ویژه برای ثبت نام در این کارگاهها بهره مند می شوند.

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?