در نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مطرح شد:
نمایشگاه کتاب منافع ملی است/ اجاره می گیریم تا به نشر ضربه نخورد!

نمایشگاه کتاب منافع ملی است/ اجاره می گیریم تا به نشر ضربه نخورد!Reviewed by آزیتا لاجوردی on May 1Rating:
هنردستان: نشست خبری بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.
هنردستان: نشست خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ظهر امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت با حضور سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این دوره از نمایشگاه تهران و همچنین جمعی از مسئولان و مدیران کمیته‌های این نمایشگاه در محل شهر آفتاب در تهران برگزار شد.
4464340_358
در ابتدا سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: با توجه به اینکه مشکل مکان نمایشگاه حل شده، بیست و ششم اردیبهشت ماه آغاز سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب خواهد بود.
وی ادامه داد: اولین دوره برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب را داریم و این نشان می‌دهد که اگرچه مکان همیشه مسئله مهمی بوده و هرچه رویداد بزرگتر باشد، این مسئله مهمتر می‌شود اما نمایشگاه کتاب با جابجایی خود به شهر آفتاب این مسئله را پشت سر گذاشته است.

صالحی اظهار کرد: با توجه به اینکه بهترین مکان برای نمایشگاه کتاب جایی است که ساختار مناسبی داشته باشد و پاسخگوی نیاز بازدیدکنندگان باشد، شهر آفتاب شروعی است برای این اتفاق خوب؛ زیرا فضای مناسبی را در اختیار بزرگترین نمایشگاه فرهنگی کشور قرار داده است و می‌تواند مکان خوبی برای این اتفاق بزرگ باشد.

وی تصریح کرد: خوشحالیم که شروع کار شهر آفتاب با نمایشگاه کتاب گره خورده؛ زیرا از این پس همه ایرانیان این شهر را با عنوان کتاب و فرهنگ می‌شناسند و کتاب برای شهر آفتاب یک تابشخواهد بود.

صالحی ادامه داد:‌ نمی‌خواهم بگویم همه چیز کامل است؛ اما شروع خوبی داریم.

نمایشگاه کتاب صاحبخانه شد

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سه‌شنبه همین هفته تفاهم‌نامه شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضای علی جنتی و محمدباقر قالیباف می‌رسد و با امضای این تفاهم نامه نمایشگاه کتاب صاحب خانه شده؛ زیرا در این تفاهم‌نامه چنین آمده که نمایشگاه کتاب برای 10 سال به صورت رایگان در شهر آفتاب برگزار می‌شود و در طول برگزاری این نمایشگاه هیچ نمایشگاه دیگری در شهر آفتاب برگزار نخواهد شد.

صالحی افزود: نگاه مثبت شهرداری تهران به فرهنگ کتاب به کمک آن آمده که شهر آفتاب را بتوان شهر فرهنگ و کتاب خواند.

وی عنوان کرد: ویژگی دوم بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران، این است که امسال توجه بیشتر و موکدتری به حوزه‌های حمایتی و تسهیلاتی و رفاهی شده است و نمایشگاه کتاب فستیوال علاقه‌مندان به فرهنگ کتاب است. بنابراین در بخش یارانه‌ها، اتفاقات جدیدی افتاد که می‌تواند به زیرسازی فرهنگی کمک کند و در حوزه تسهیلات نیز امکانات جدیدی فراهم شده است.

نقش نشر و تشکل های صنفی در برگزاری نمایشگاه

صالحی در ادامه اظهار کرد: سومین ویژگی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب، همکاری بیشتر برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب با تشکل‌های نشر بود. به گونه‌ای که در شورای سیاست‌گذاری این نمایشگاه، سه نفر از منتخبین تشکل‌های نشر حضور داشته و 5 کمیته نمایشگاهی در اختیار این تشکل‌ها قرار گرفته‌اند.

وی افزود: تقویت وجوه نمایشگاهی نمایشگاه کتاب تهران، چهارمین ویژگی منحصر به فرد بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به حساب می‌آید. امسال وجه نمایشگاهی این رویداد فرهنگی مورد تاکید بیشتری قرار گرفته است.

اجاره گرفتن به جهت پدید نیامدن عوارض برای نشر

معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه هر نوع اسباب‌کشی حتما با مشکلات و نواقصی همراه خواهد بود تاکید کرد: مهم این است که همه عزیزانی که همراه ما هستند اعم از ناشران و همچنین رسانه‌ها از این منظر به موضوع نگاه می کنند که نمایشگاه امسال مقدمه‌ای برای اتفاقات خوب بعدی خواهد بود.

رئیس نمایشگاه بیست و نهم در ادامه و در بخش پرسش و پاسخ این کنفرانس مطبوعاتی در جواب سوالی مبنی‌بر اینکه با توجه به صرفه جویی قابل توجهی که به جهت در اختیار قرار گرفتن رایگان مکان برگزاری نمایشگاه در مقایسه با دوره‌های قبلی صورت گرفته است، آیا نمی‌شد از ناشران حاضر در نمایشگاه امسال اجاره غرفه اخذ نشود و یا میزان آن کم شود؟ گفت: این پیشنهاد مطرح شد اما با توجه به اینکه پس از بررسی‌ها ما به این نتیجه رسیدیم که نگرفتن اجاره غرفه از ناشران عوارض دیگری را برای صنعت نشر پدید بیاورد، با آن مخالفت شد.

وی در عین حال اضافه کرد: با این وجود مقرر شد به طور میانگین و به میزان ۵۰ درصد از اجاره بهای غرفه‌ها، از ناشران آنها، کتاب خریداری شود یعنی اگر اجاره بهای مجموع غرفه‌ها ۳ میلیارد تومان باشد ۱.۵ میلیارد تومان برای خرید کتاب از غرفه‌داران هزینه کنیم البته با یک دستورالعمل مشخص و به این ترتیب که از ناشران مستقر در غرفه‌های کوچک تر، خریدهای بیشتری از آنها صورت گیرد و از ناشران غرفه‌های بزرگتر در یک جدول تصاعدی، کتاب های کمتری خریداری شود.

صالحی تاکید کرد: خریدهای یاد شده در ایام نمایشگاه صورت می گیرد و نهایت در حدود سه ماه با ناشران آنها تسویه حساب صورت می گیرد.

جمعیت مفید و تخصصی بازدیدکننده در اهمیت قرار دارد

وی با اشاره به سیاست دیگر وزارت ارشاد در جلوگیری از ریزش بازدیدکننده از نمایشگاه ضمن تاکید بر حفظ جمعیت مفید و تخصصی بازدیدکننده از نمایشگاه به افزایش یارانه ها در همین راستا اشاره کرد.

صالحی در ادامه در خصوص وضعیت برخی ناشران جا مانده از حضور در نمایشگاه امسال ضمن تایید اینکه پرونده هایی است که پاسخ مثبت نگرفته است از تلاش برای حل این معضل خبر داد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه خودش مهمترین چالش نمایشگاه امسال را چه می‌داند گفت: چالشی وجود ندارد اما دغدغه‌ای که می‌تواند پیش روی ما باشد این است که ممکن است در نمایشگاه امسال هم مثل هر اسباب کشی دیگری اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای بیفتد اما قرار بر این است که ما به صورت متمرکز، همان حالت ستادی خود را حفظ کنیم و چنانچه اتفاق خاصی رخ بدهد به درازا نکشد و سریع حل و فصل شود.

صالحی در پایان سخنانش با بیان اینکه من از نقد و انتقاد برآشفته و ناراحت نمی‌شوم خطاب به رسانه ها گفت: از همه عزیزان رسانه استدعا دارم مسائل مربوط به نمایشگاه کتاب امسال را با نگاه منافع ملی و فرهنگی دنبال کنند؛ همانطور که ما در سیاست خارجی گاهی منافع ملی مان اقتضا می کند که سلیقه های مختلف را کنار بگذاریم و بر سر یک جهت گیری اتفاق نظر پیدا کنیم، لازم است در رابطه با نمایشگاه امسال هم چنین رویکردی را داشته باشیم.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?