در مراسم رونمایی کتاب و تجلیل از هنرمندان توسط هنردستان عنوان شد؛
شکارسری: شعر آیینی لزوما دینی نیست/ کریمی‌عباسی: «هنردستان» متعلق به همه هنرمندان است

شکارسری: شعر آیینی لزوما دینی نیست/ کریمی‌عباسی: «هنردستان» متعلق به همه هنرمندان استReviewed by مصطفی زبرجد on Nov 27Rating:

هنردستان: مراسم طلایه داران بهشت به همت کانون ادبی الف و با مشارکت معاونت اجتماعی شهرداری منطقه ۲۱، محفل ادبی دایره دیدار، پایگاه خبری هنردستان از سه مجموعه شعر تازه انتشارات سوره مهر رونمایی کرد.

photo by majid niknafs (32)

هنردستان: مصطفی زبرجد/ این برنامه که در سینما ققنوس خانه فرهنگ‌ تهرانسر برگزار شد کتاب های آتش و گلستان سروده سارا جلوداریان، راس ساعت سر به قلم مهدی رحیمی و شب گریه‌های مولانا سروده علی سلیمانی با حضور جمعی از شاعران و نویسندگان کشور رونمایی شد.

در این مراسم علی شرافت اجرا و کارشناسی آن را بر عهده داشت و حمیدرضا شکارسری و عباس کریمی‌عباسی مهمانان ویژه این برنامه بودند.

????????????????????????????????????

بخش اول برنامه با شعرخوانی شاعرانی چون محمد برزگری، سید مهدی حسینی، علی علی‌مددی، جمال بیگ و فرخنده قربانی مقدم انجام شد.

مفهوم شعر آیینی باید اصلاح شود

در ادامه حمیدرضا شکارسری به بررسی کتاب شب گریه های مولانا پرداخت.

????????????????????????????????????

شکارسری گفت: باید سعی کنیم عنوان شعر آیینی اصلاح شود. چرا که اگر آیین را مناسکی بدانیم که در مقام فرهنگی و اعمال فرهنگی باشد  فقط مربوط به مسائل دینی نیست. مثلا چهارشنبه سوری آیین است اما دینی نیست. آیین اسم عام است و باید شعر آیینی تخصیص به دین شود.

وی در ادامه اظهار داشت: تاریخچه شعر دینی ما در بعضی از ژانرها قابل تقسیم بندی است. شعرهای دینی ما با نیایش ها آغاز شده که در منظومه های بلند فارسی سروده می‌شد. بعد از آن مدایح و مراثی از بیشترین شعرهای فارسی هستند.

این شاعر افزود: امروزه نوعی شعر دینی دیگر رواج پیدا کرده که مسائل دینی مار ا مورد نقد قرار می‌دهند و با تظاهر دین شعرها سروده می‌شود اما شعر دینی نمی‌بینیم. شعرهای دینی در این کتاب دارای نشانه های دینی هستند. امروزه اگر شعری از صداقت بیان شود به اسم دین نوشته می شود و این غلط است. چرا که باید به مسائل دینی با وحیانیت پرداخته شود اگر شعر محتوای ماورا نداشته باشد صرفا یک گزارش است. علی سلیمانی در این کتاب با بیان استعاری و نشانه توانسته است شعرهای دینی بنویسد نه نظم‌های دینی که این روزها رواج پیدا کرده است و خوب نیست.

تولد «هنردستان»؛ اولین پایگاه خبری مستقل ادب و هنر

????????????????????????????????????

در بخش دوم برنامه توسط عباس کریمی عباسی به معرفی پایگاه خبری هنردستان و اهداف و برنامه‌های این رسانه در عرصه فرهنگ و هنر پرداخت و گفت: نبود یک پایگاه خبری فرهنگی هنری مستقل غیردولتی انگیزه اصلی تشکیل این مرکز بوده که اکنون به نشانی اینترنتی www.honardastan.ir در دسترس است.

photo by majid niknafs (13)

این منتقد ادبیات و سینما در ادامه افزود: پایگاه خبری هنردستان علاوه بر حمایت از تمامی هنرمندان و اهالی قلم کشور بدون توجه به دسته بندی و باندبازی های موجود بر آن است که در برنامه‌های مختلف فرهنگی هنری از این عزیزان تجلیل کند که این برنامه اولین سری تجلیل از اهالی ادب و هنر است.

وی با اشاره به همراهی محفل هنرسانه در شناسایی هنرمندان برای تجلیل و حمایت در این رسانه گفت: در برنامه های آینده هنرمندان جوان بیشتری تجلیل شده و از طریق هنردستان به جامعه هنری و مردم معرفی خواهند شد.

شعرخوانی علی سلیمانی، علی مفیدی، اکرم صادقی، ابراهیم نصرالهی، منصوره اسحاق زاده، امیر یزدانی نژاد و زهرا یونسی بخش دیگر برنامه طلایه‌داران بهشت بود.

«راس ساعت سر» بیشتر  نوحه های حسینی است

شکارسری سپس به بررسی کتاب راس ساعت سر پرداخت و بیان کرد: در طول تاریخ شاعران به سه شکل به مفاهیم عاشورایی نزدیک شده‌اند. وجه اول ماتم و سوگ است. واقعه عاشورا وجه سوگمندانه دارد و احادیث و روایات بر این سوگ تاکید کرده است  و این در شاعران تاثیر گذاشته است. دوم وجه حماسه که ویژگی بارز عاشوراست و شجاعت در آن به شدت وجود دارد. شاعران بزرگی مثل عطار نگاهشان به عاشورا انتقامجویی است. در دوره سبک هندی وجه حماسی وجود دارد اما بعد از دوره صفوی سوگ‌مندانه است که محتشم کاشانی از شاعران این وجه شعر است. سوم وجه عارفانه است که گنجینه اسرار از عمان کاشانی نمونه آن است. مثنوی معروفی که با یک رویکرد عارفانه از رویکرد سابق یعنی تغزل استفاده می‌کند و سبکی جدید را  از عاشورا می سراید.

وی ادامه داد: تعداد کتاب ها با رویکرد سوگمندانه بالاست که کتاب رحیمی سوگمندانه است. کتاب ها با رویکرد حماسی محدود است، کتاب با رویکرد عرفانی اساسا نیست و بیشتر سوگ است. «راس ساعت سر» بیشتر  نوحه های حسینی است یعنی اینقدر صریح و شفاف است که به فجیع نویسی می‌گراید چرا که به شکل جزیی و عمیق به واقعه عاشورا پرداخته شده است. این کتاب به دلیل ریزنگری و سوگمندی می‎تواند این کتاب در هیئات استفاده شود البته ایرادات جدی به لحاظ زبانی در این کتاب موجود است. به جهت اینکه توجه کتاب بیشتر به ایدئولوژیک است بحث ادبی آن دچار خلل شده است. زندگی امام حسین(ع)  و عاشورا شکل دراماتیک و تصویری دارد که می‌توان به شعر یا داستان تبدیل کرد که در مورد زندگی سایر ائمه این گونه نیست.

تجلیل از اهالی ادب و هنر توسظ هنردستان

????????????????????????????????????

پس از بررسی شکارسری بر کتاب راس ساعت سر بخش اول اهدای جوایز با حضور لیلا فتح‌الله‌پور؛ مدیر مسئول پایگاه خبری هنردستان در روی سن ضمن تجلیل از علی شرافت و حمیدرضا شکارسری جوایزی به فرهنگ آدمیت، زینب وزیری و سارا احتمایی اهدا شد.

???????????????????????????????????? ???????????????????????????????????? ????????????????????????????????????

در ادامه رضایی، عطیه السادات میرنیا، حسین طهماسبی، زینب وزیری، سارا احتمایی، ابوالفضل دانشمند، مهدی زکی زاده، سارا واشقانی، منصفی، رمضانیا،علی لنگرودی، جواهری به شعرخوانی پرداختند.

???????????????????????????????????? ???????????????????????????????????? ????????????????????????????????????
???????????????????????????????????? ???????????????????????????????????? ????????????????????????????????????
???????????????????????????????????? ???????????????????????????????????? ????????????????????????????????????

 

 

 

 

 

 

.


کتاب جلودارزاده مدیحه‌سرایی در قالب واقعیت است.

بخش بعدی برنامه بررسی شکارسری بر کتاب آتش و گلستان بود.

وی گفت: شعرهای امروز تا حدودی وجه تغزلی گرفته یعنی زبان شاعرانه و عاشقانه شده است. در کتاب خانم جلودار زاده  به مدح و رثا یعنی مرثیه سرایی و رشحاتی از نقد دنیای مدرن از منظر دینی می رسیم اما همیشه این اتفاق نمی افتد. در مراسم مداحی این شگردها استفاده می‌شود تا در لحظه مخاطب را به گریه بیاندازیم. خانم جلودارزاده در این کتاب در قالب واقعیت به مدیحه سرایی پرداخته که در آن به جای به سوگ نشاندنِ مخاطب، تامل وجود دارد.

بخش پایانی برنامه شعرخوانی عباس کریمی‌عباسی در خصوص شهدای وطن و سپس اهدای بخش دوم جوایز بود.

???????????????????????????????????? ????????????????????????????????????

 

در بخش دوم  اهدای جوایز از نیما معماریان به پاس همراهی در برگزاری برنامه‌های فرهنگی، شاه‌محمدی به جهت فراهم نمودن مقدمات برگزاری در فرهنگستان و مصطفی زبرجد به پاس کار رسانه ای تجلیل و از سوی پایگاه خبری هنردستان جوایزی تقدیم شد.

شکارسریبرنامه طلایه داران بهشت با شعرخوانی حمید رضا شکارسری به پایان رسید.

حواشی:

رمضانیا برای شعرخوانی  به درخواست حضار با نوزاد خود روی سن حاضر شد.

photo by majid niknafs (57)

رضایی بعد از خواندن شعری در مدح حضرت مهدی به آوازخوانی در مدح امام حسین(ع) پرداخت.

????????????????????????????????????

علی شرافت جایزه خود را به شاعر جانباز حاضر در جلسه تقدیم کرد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پانزده + نه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?