صبا مبینی در نمایشگاه "درخت":
به دنبال جذب مخاطبان فرهنگی به آثار هنری هستم

به دنبال جذب مخاطبان فرهنگی به آثار هنری هستمReviewed by لیلا فتح الله پور on Oct 15Rating:

هنردستان: مدیر گالری شهر کتاب فرشته گفت: قصد دارد با راه‌اندازی گالری شهر کتاب فرشته، توجه مخاطبان فرهنگی جامعه را به سوی آثار هنری جذب کند.

به گزارش هنردستان: صبا مبینی مدیر گالری شهر کتاب فرشته در گفتگو با هنرآنلاین درباره شکل‌گیری ایده نمایشگاه “درخت” و یادبود عباس کیارستمی گفت: ابتدا کانسپ اصلی در ذهن من این گونه جرقه زد که اگر ما این جسمی که هستیم نبودیم و درخت بودیم ظاهرمان به چه صورت بود. درختی پر سایه بودیم یا این که خشک می‌شدیم و این تصویر بسیار وابسته به درونیات آدم‌ها بود.

78589_636120735192731632_m

وی ادامه داد: این نگاه که بعد از مرگ همه آدم‌ها می‌رویند و تبدیل به درخت می‌شوند برایم به شدت جدی شده بود که این فکر من مصادف شد با مرگ زنده‌یاد عباس کیارستمی که در زندگی سبز بود و به نظرم رسید با آن رویش و سبزینگی او در واقع همچنان زنده است و این فکر به ایده اولیه من وسعت داد.

این گالری‌دار گفت: من برای شکل دادن به این ایده از افرادی دعوت کردم که در سال هشتاد در نمایشگاه گروهی “باغ ایرانی” که در موزه هنرهای معاصر برگزار شد که اتفاقا آقای کیارستمی هم در آن نمایشگاه اثری داشتند. چون احساس کردم این افراد به این موضوع نزدیک هستند و از آن‌ها خواستم که هر کدام رویش درونی خود درباره این موضوع را به تصویر درآورند.

مبینی افزود: در این آثار ممکن است شما با اثری کاملا تلخ مواجه شوید. ما به آرتیست‌ها نگفتیم که تصویر یک درخت سبز پر جوانه را به ما بدهید چرا که می‌خواستیم آن چه هنرمند با آن رو به روست و درک می‌کند را مشاهده کنیم. همانطور که یکی دو اثر این نمایشگاه اشاره مستقیم به نادیده گرفتن درختان در سطح شهر و نگاه ظالمانه به آن‌ها دارد.

وی در مورد ضرورت وجود گالری در فروشگاه شهر کتاب گفت: من زمانی که نسبت به ایجاد گالری در شهر کتاب اقدام کردم هدف آن بود که گالری را از یک ضمیمه بودن در محیط های فرهنگی بیرون بیاورم. این اتفاق در زمانی رخ داد که ایده کافه گالری و گالری کتاب فروشی‌ها افزایش پیدا کرده بود.

این گالری‌دار ادامه داد: من در معماری و فضابندی این گالری به گونه‌ای عمل کرده‌ام که شکل مستقل داشته باشد. گالری شهر کتاب فرشته یک طبقه مستقل است و علاقمندان می‌توانند در فضایی مجزا با آثار هنری ارتباط برقرار کنند. خب این اتفاق خیلی اهمیت دارد، آن‌ها که به صورت حرفه‌ای گالری گردی می‌کنند این اتفاق برای آن‌ها عادی است؛ اما این مکان یک فضای عمومی‌تر است و فردی که برای تهیه کتاب و یا موسیقی به این مکان می‌آید از لحاظ فرهنگی از سطح بالایی برخوردار است و در سطح خوبی از جامعه قرار دارد که می‌تواند مخاطب آثار هنری باشد.

مبینی گفت: از طرفی این مخاطب عام‌تر از فضا پرت نمی‌شود و بعد از تماشای گالری به میان کتاب‌ها و قفسه‌های موسیقی می‌رود که با گالری تضادی ندارند. به نظر این اتفاق مناسب و خوبی است که به تعداد گالری‌ها افزوده شود. این که مردم عادی از این قضیه دور هستند و ما فرصتی ایجاد کنیم که آن‌ها با هنر مواجه شوند و سواد بصری یک نفر یا دو نفر ارتقا پیدا کند و برای رسیدن به این هدف من سعی کردم با هنرمندان خوبی کارکنم. هنرمندانی که البته خودشان با من به خوبی همکاری کردند.

وی ادامه داد: من سابقه کار در گالری‌های بسیاری را دارم. با همان سیاست‌ها که در مکان‌های کوچک‌تر داشتم به این گالری آمدم اما ایده‌هایم کوچک نمانده است. نگاه ما صرفا این گونه نیست که بر روی دیوارها کار بگذاریم تا دیوارها خالی نباشند. ما خودمان میدانیم هر چیزی دیگری به جز گالری در این مکان می‌تواند امتیاز مالی بیشتری داشته باشد. ما تنها نمی‌خواستیم که گالری داشته باشیم بلکه می‌خواستیم فضایی شکل بگیرد که در آن آرت ورک ارائه داد.

این گالری‌دار گفت: در رزومه کاری، ما با بسیاری از آرتیست‌های خوب و متبحر کار کردیم افرادی که همواره به اختیار خودشان با گالری‌ها و گالریداران کار کرده بودند چرا که ما متوجه آن بودیم که تا جایی که امکان دارد اثر خوب عرضه کنیم.

مبینی گفت: نمایشگاه “درخت” تنها نمایشگاهی بود که برای آن تم انتخاب کردم ، اما نود درصد نمایشگاه‌ها را خود من کیوریتوری می‌کنم و هنرمندان آثارشان را برای ما ارسال می‌کنند و ما از بین آن‌ها انتخاب می کنیم و بر روی دیوار می‌رود.

لازم به یادآوری است نمایشگاه “درخت” با آثاری از علی اتحاد، فریدون امیدی، مهناز پسیخانی، علی جدی، جمشید حقیقت‌شناس، ندا درزی، شهناز زهتاب، سپیده سحر، قدرت‌الله عاقلی و سیمین کرامتی تا چهارم آبان در گالری شهر کتاب فرشته واقع در میدان تجریش، خیابان مقصودبیک (شهید دربندی)، نرسیده به چهارراه حسابی، پلاک 32 میزبان علاقمندان است.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?