نقد، سینما و سینماگران/ 7
صمدی: منتقد باید با دید فیلمسازی در ایران اثر را نقد کند/ نان نقد غیرمنصفانه خوردن ندارد!

صمدی: منتقد باید با دید فیلمسازی در ایران اثر را نقد کند/ نان نقد غیرمنصفانه خوردن ندارد!Reviewed by مصطفی زبرجد on Dec 16Rating:

هنردستان: منتقد باید شرایط را در نظر بگیرد که اینجا ایران است و با وجود محدودیت‏ ها و با احترام به قوانین دست فیلمساز باز نبوده است که اگر منتقد این شرایط را در نظر بگیرد و نظر دهد حرف او درست است و می ‏توانند تعامل داشته باشند.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ کارگردان سینما یدالله صمدی؛ در خصوص تعامل بین کارگردان و منتقد گفت: تعامل این دو به جهت وضعیت جامعه سخت است. ما در جمهوری اسلامی ایران زندگی می‏ کنیم که شرایط خاص خود را دارد. شرایط فیلمساز و منتقد یکی نیست. برای فیلمساز خط قرمزهایی است که برای منتقد آن گونه نیست.

وی افزود: منتقد انتظار دارد که فیلمساز بر اساس آن چه که او مد نظرش است فیلم را بسازد این در حالی است که باید شرایط را در نظر بگیرد که اینجا ایران است و با وجود محدودیت‏ها و با احترام به قوانین دست فیلمساز باز نبوده است که اگر منتقد این شرایط را در نظر بگیرد و نظر دهد حرف او درست است و می‏ توانند تعامل داشته باشند.

صمدی در خصوص منتقدان بیان کرد: منتقدان گاهی آرمان گرایانه فکر می‏ کنند و نظر می‏ دهند که در این صورت پاسخ ندارد گاهی منتقد دلسوزانه نقد می‏ کند و می‏ گوید بهتر هم می شد ساخت که در هر فیلمی می شود شکل بهتری اتفاق بیفتد. منتقد باید دیدن همه نوع ژانری را تجربه کند و منصف باشد. متاسفانه من به جوانانی برخورد کردم که به اشتباه منتقد شد‏ه‏ اند. فیلم زیادی دیده اند اما در سالن‏ها فیلم‏هایی که می‏ بینند فیلم‏های دیده شده در خانه نیست، ممیزی شده است. از سوی دیگر دیدن فیلم با مردم و در حضور شور جمعیت بسیار متفاوت است.

کارگردان «پدر آن دیگری» ادامه داد: وسعت سوژه‏ ها کاملا از نظر تفاوت فرهنگی و قوانین، متفاوت با کشورهای دیگر است. منتقد باید فیلم بین و جامعه شناس باشد، شرایط جامعه را ببیند و خط قرمزها و فیلمساز را بشناسد. ممکن است فیلمساز کوه نشین بوده، جهان بینی‏ اش خاص خودش باشد و دکترا را از یو سی ال ای امریکا نگرفته باشد، بنابراین منتقد باید این موارد در نظر گیرد.
صمدی گفت: باید نقد کرد نه اینکه همان اول مداد را تیز کرد و پدر فیلمساز را در آورد. این نان، خوردن ندارد و آن قلم برکت نخواهد داشت.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یک × 3 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?