در نشست خبری جشنواره خورشید عنوان شد،
طباطبایی نژاد تنها مدیری بود که به جشنواره کمک کرد/ داوران و سینماگران مستقل فرانسه وارد ایران می‌شوند

طباطبایی نژاد تنها مدیری بود که به جشنواره کمک کرد/ داوران و سینماگران مستقل فرانسه وارد ایران می‌شوندReviewed by مصطفی زبرجد on Apr 10Rating:

هنردستان: شانزده سال است در عرصه های فرهنگی و هنری فعالیت می کنم و جشنواره خورشید را با هزینه شخصی گردانده ام اما باید بگویم اگر مسئولین همکاری نکنند جشنواره خورشید دوره ششمی نخواهد داشت.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ نشست خبری پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید با حضور مهدی یارمحمدی دبیر جشنواره، محمدرضا اصلانی مدیر هنری جشنواره، دکتر آیتی رئیس پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و گیتا اصلانی شهرستانی نماینده انجمن همقدم فرانسه در تالار همایش های پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری تهران برگزار شد.

در این نشست دکتر آیتی رئیس پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری با عرض خیر مقدم خدمت حضار به توضیحاتی در خصوص پژوهشکده معماری پرداخت و گفت: هدف این پژوهشکده پژوهش و آموزش است و با توجه به این که این عناصر نقطه بارز جشنواره خورشید است و نیز حمایت از فعالیتهای فرهنگی و هنری در اساسنامه پژوهشکده آمده و آموزش از اصول این پژوهشکده است وارد همکاری با جشنواره خورشید شدیم چون تفاوت در این جشنواره را می بنیم که می تواند این همکاری به نتیجه مثبت منجر شود.

وی در ادامه اظهار کرد: نگاهی که جشنواره به دنبال طرح آن است احترام به انسان، نگاه انسانی و تعامل انسانی بیشتر در سطح داخلی و خارجی است و امیدوارم با یاری همه دست اندرکاران، این جشنواره به اهداف خود نایل شود.

در ادامه برنامه یار محمدی دبیر جشنواره ضمن خوشامد به اهالی رسانه و تشکر از همه کسانی که با نگاه فرهنگی و قلبشان به جشنواره کمک کردند گفت: این جشنواره با وجود سختی هایی که تا کنون داشته باید به دوستانی که در به پا داشتن آن تلاش کردند ببالد. دوستان خوب به این سختی ها زیبایی داده اند که نمونه این دوستان محمد رضا اصلانی است که سینمای تجربه گرا مدیون سینمای ایشان است.

وی در ادامه در خصوص جشنواره عنوان کرد: از بین 500 فیلم مستقل در بخش‌های داستانی، مستند، تجربی و ویدئو آرت 56 فیلم برای حضور در بخش مسابقه، انتخاب شدند که داوری‌های آن‌ها از فردا آغاز می‌شود و خود جشنواره نیز کارش را از بیست و دوم همین ماه شروع خواهد کرد. ضمنا از 55 فیلمنامه ارائه شده، فقط 6 فیلمنامه به بخش پایانی راه پیدا کردند.

دبیر جشنواره خورشید همچنین در ادامه صحبت‌های خود گفت: در جشنواره «مستقل خورشید» هفت کارگاه آموزشی، 5 مستر کلاس نیز برگزار می‌شود. همچنین امروز، داوران و سینماگران مستقل فرانسه وارد ایران می‌شوند که ما شاهد فعالیت آن‌ها از فردا خواهیم بود.

وی افزود: موضوع جشنواره آزاد است و در این راستا سال گذشته موضوعی را به فیلمسازان دنیا انتقال دادیم و گفتیم که امید را برای آیندگان زنده نگه داریم و در این راستا از آن‌ها خواستیم که در این جشنواره شرکت کنند.

یار محمدی ادامه داد: جشنواره امسال رویکرد آموزشی پیدا کرده؛ چون معتقدیم باید افکار فیلمسازان به‌روز شود تا بتوانیم هر ساله در راستای سینمای روز جهان پیش برویم. از همین رو طی مکاتباتی که با انجمن فرهنگ و هنر همقدم به سرپرستی گیتا اصلانی شهرستانی در فرانسه داشتیم، به نتایج قابل توجهی دست یافتیم، از همین رو قرار است در این جشنواره مروری بر آثار آلن کاوالیه که از جمله فیلمسازان تجربه‌گرا در سینمای فرانسه است، داشته باشیم.

محمدرضا اصلانی مدیر پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل «خورشید» با بیان این مطلب که این جشنواره بازنگری سینمای تجربه‌گرا در ایران است، گفت: سینمای تجربه‌گرا به معنای آماتور بودن نیست، بلکه حرفه‌ای‌ترین فیلمسازها تجربیات نو در عرصه سینما را در اختیار مخاطبان می‌گذارند.

این مستندساز ادامه داد: یکی از دلایل طرح سینمای تجربه‌گرا در جشنواره فیلم کوتاه مستقل «خورشید» این است که نگرانی عمیقی در روند سینمای ایران وجود دارد، سینمایی که پیرو سینمای جهان بوده نه پیشرو.

اصلانی تاکید کرد: اگر نگاه عمیق به تاریخ سینمای جهان داشته باشیم درمی‌یابیم که سینمای ایران در پهنه تاریخ سینمای جهان جایی ندارد و این باعث ناخرسندی است. بنابراین این جشنواره تلاش دارد رویدادی مستقل، نه به معنای اقتصادی بلکه به معنای سینمای متفکر را معرفی کند.

پس از پایان صحبت‌های محمدرضا اصلانی، گیتا اصلانی شهرستانی نماینده انجمن فرهنگی و هنری هم‌قدم در فرانسه یکی از اهداف حضور خود در این جشنواره را معرفی فرهنگ و هنر فارسی‌زبانان و فرانسوی‌زبانان به یکدیگر عنوان کرد.

اصلانی شهرستانی با اشاره به این مطلب که سینمای ایران و فرانسه می‌توانند از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند، گفت: در دعوت از مهمانان و انتخاب آثار بخش چشم‌انداز سینمای مستقل فرانسه سعی کردیم ظرفیت‌ها و نقاط اشتراک بین دو سینمای فرانسه و ایران را در نظر بگیریم و همان‌طور که به دبیر جشنواره پیشنهاد دادم مرور آثار آلن کاوالیه را در نظر داریم. این فیلمساز، سینمایی متفاوت، مستقل از جهت تفکر و هنری را عرضه کرد.

در پایان این نشست، مهدی یارمحمدی دبیر جشنواره فیلم کوتاه مستقل «خورشید» گفت: شانزده سال است در عرصه های فرهنگی و هنری فعالیت می کنم و جشنواره خورشید را با هزینه شخصی گردانده ام اما باید بگویم اگر مسئولین همکاری نکنند جشنواره خورشید دوره ششمی نخواهد داشت. در رایزنی با انجمن همقدم و دولت فرانسه در دو ماه نتیجه محقق شد اما در کشور خودمان 9 ماه است که در حال کلنجار رفتن برای حرکتی فرهنگی برای شناخته شدن و ارتقای سینمای ایران هستم.

یار محمدی در ادامه اظهار کرد: اما با وجود همه تلاش ها تنها مسئولی که کار مرا راه انداخت و آن هم به صورت تلفنی، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد بود. باید به فرهنگ و هنر کشورمان فکر و برای اعتلای آن تلاش کنیم. ما در این دوره از جشنواره از هیچ اسپانسر مادی برخوردار نیستیم و تنها اسپانسرهای معنوی ما فیلمسازان و اهالی رسانه هستند. این در حالی است که جشنواره فیلم «خورشید» می‌خواهد سینمای تجربه‌گرا را در ایران به بهترین شکل عرضه کند و امیدواریم مدیران سینمایی در انجام این مهم کمک‌های شایسته‌ای انجام دهند.

لازم به یادآوری است؛ این جشنواره با موضوع «احترام به انسان» برگزار می‌شود و اختتامیه آن 25 دی ماه در محل پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری در تهران برپا خواهد شد.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

یازده − نه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?