به مناسبت سالگرد درگذشت سیمین بهبهانی،
«عاشق‌تر از همیشه بخوان» به چاپ سوم رسید

«عاشق‌تر از همیشه بخوان» به چاپ سوم رسیدReviewed by آزیتا لاجوردی on Jul 20Rating:
هنردستان: زنده‌یاد سیمین بهبهانی در 28 تیر 1306 در تهران به‌دنیا آمد. آخرین کتاب منتشر شده از این شاعر اثرگذار چاپ سوم گزیده اشعارش با عنوان «عاشق‌تر از همیشه بخوان» است که چندی پیش از سوی نشر مروارید روانه کتابفروشی‌ها شد.
به گزارش هنردستان، بسیاری از منتقدان به دلیل ابداع وزن‌های تازه در غزل فارسی از سیمین بهبهانی با عنوان «نیمای غزل» یاد می‌کنند.

«سه‌تار شکسته» منتشر شده در سال 1330، «جای پا» منتشر شده در سال 1335، «چلچراغ» منتشر شده در سال 1336، «مرمر» منتشر شده در سال 1341، «رستاخیز» منتشر شده در سال 1352، «خطی ز سرعت و از آتش» منتشر شده در سال 1360، «دشت ارژن» منتشر شده در سال 1362، «آن مرد، مرد همراهم» منتشر شده در سال 1369، «کاغذین نامه» منتشر شده در سال 1371، «کولی‌نامه و عشق» منتشر شده در سال 1373 و «یک دریچه آزادی» منتشر شده در سال 1374، نام شماری از مجموعه اشعار منتشر شده بهبهانی است.

آخرین کتاب منتشر شده از بهبهانی چاپ سوم مجموعه «عاشق‌تر از همیشه بخوان» است که با تلاش فاضل ترکمن چندی پیش از سوی انتشارات مروارید روانه بازار نشر شد. این کتاب برای نخستین بار در سال 1374 منتشر شده بود.

یک شعر از مجموعه «جای پا»، 11 شعر از مجموعه «چلچراغ»، 16 شعر از مجموعه «مرمر»، 9 شعر از «افزوده‌های مرمر»، هشت شعر از مجموعه «رستاخیز»، پنج شعر از مجموعه «خطی ز سرعت و از آتش»، یک شعر از مجموعه «دشت ارژن» و 10 شعر از مجموعه «یک دریچه آزادی»، محتوای «عاشق‌تر از همیشه بخوان» را تشکیل می‌دهند.

مقدمه زنده‌یاد بهبهانی بر چاپ نخست این کتاب به این شرح است: «این دفتر برگزیده غزل‌هایی است که از سال 1334 تا 1372 به شکل و شیوه سنتی سروده‌ام. بسیاری از دوستداران شعر مرا با این غزل‌ها شناخته‌اند، با سروده‌هایی چون «شراب نور»، «یک دامن گل»، «دالان سمن‌ها» و شماری دیگر از این دست. آثار این مجموعه را از میان هفت دفتر شعر خود برگزیدم تا دست‌یابی به آنها برای خواستاران آسان‌تر باشد و ضمنا قیاس میان دو گونه غزل سنتی و غزل نوآیین من و انگیزه گرایشم به ایجاد دگرگونی در قالب و محتوای غزل برای خواننده آشکارتر شود.»

برای آشنایی بیشتر و مطاله ی زندگینامه ی سیمین بهبهانی، کلیک کنید.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

چهارده − شش =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?