به مناسبت تولد چهره پرداز ایرانی؛
عبدالله اسکندری دستان بی بدیل چهره پردازی

عبدالله اسکندری دستان بی بدیل چهره پردازیReviewed by مصطفی زبرجد on Oct 17Rating:

هنردستان: امروز تولد عبدالله اسکنری است و به همین مناسبت یادداشتی در این باره می خوانید.

هنردستان: عبدالله اسکندری چهره پرداز سینما و تلویزیون ایران است. او که به جرات می توان او را پدر چهره پردازی ایران دانست در سال ۱۳۲۴ در تهران متولد شد. چهره‌پردازی را از سال ۱۳۵۱ زیر نظر بیژن محتشم در تلویزیون ملی ایران آغاز کرد. اسکندری از جمله اولین هنرمندانی است که توفیق یافت چهره پردازی را بر اساس شخصیت بنیاد نهد، که از تجارب او در این زمینه می‌شود به سریال موفق دایی جان ناپلئون در تلویزیون و فیلم گوزن ها در سینما اشاره کرد. سی و دو سال تلاش بی وقفه و ارزشمند وی در عرصه چهره‌پردازی و تربیت شاگردان فراوانی که بسیاری از آنها هم اکنون جزو طراحان خوب چهره‌پردازی ایران هستند باعث شد تا مجله معتبر چهره‌پردازی Make-up artist، کشور ایران را در زمره ده کشور برتر جهان و اسکندری را جزو ده طراح مهم جهان در سال ۱۹۹۹ برگزیند.

0580-%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%ad%d8%a7%d9%86%d9%8a%d9%87-%d8%b2%d8%a7%d9%87%d8%af-%d8%a7%d8%b2-%d8%b9%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d9%86%d8%af%d8%b1%d9%8a-%d8%a8%d8%a7-%d8%b3

او تاکنون موفق به دریافت پنج سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر و نیز برنده تندیس خانه سینما شده است. عبدالله اسکندری تاکنون بیش از یکصد و شصت پروژه سینمایی و تلویزیون را در ایران طراحی کرده است که از جمله آثار شاخص و به یاد ماندنی آن می‌شود به «هزاردستان»، «مثل آباد»، گوزن ها، «کندو»، «سایه‌های بلند باد»، «دست فروش به بانو»، ناصرالدین شاه آکتور سینما، روز واقعه، «بازمانده»، ساحره، «آدم برفی»، دلشدگان، مادر، مسافر ری و … اشاره کرد.

از دیگر کارهای شاخص این هنرمند می‌توان به طراحی و اجرای چهره محمود بصیری در نقش یک پیرزن در اپیزود دوم فیلم «دستفروش» ساختهمحسن مخملباف و چهره عزت الله انتظامی و گوهر خیراندیش در فیلم «بانو» به کارگردانی داریوش مهرجویی اشاره کرد که نشان از تبحر بالای این هنرمند دارد.گفتنی است بعد از گنجاندن بخش چهره‌پردازی در لیست بهترین‌های جشنواره فیلم فجر که از دوره هفتم اتفاق افتاد اسکندری برای فیلم‌های «مادر» ، «ناصرالدین شاه اکتور سینما» ، «بلندی‌های صفر»، «آخرین بندر»، «روز واقعه» و «ساحره» برنده سیمرغ بلورین این رشته شده است.

او را می توان استاد بی بدیل چهره های هنری در عرصه تصویر دانست.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?