پیام های نوروزی هنرمندان در هنردستان
عرفان منش: نوروز در تقويت هويت ایرانی و اسلامی جامعه مؤثر است

عرفان منش: نوروز در تقويت هويت ایرانی و اسلامی جامعه مؤثر استReviewed by مصطفی زبرجد on Mar 28Rating:

هنردستان: جلیل عرفان منش به مناسبت عید نوروز یادداشتی منتشر کرد.

در متن این یادداشت آمده است:

نوروز، روزى که زمین مرده جان می گیرد هر صاحب  اندیشه ای را به یاد عظمت پروردگار هستی و زنده کردن همه موجودات در روز موعود و جهان آخرت می اندازد و ما ایرانیان فارغ از اسطوره های تنیده شده با این عید کهن و باستانی چنین درکی از این مراسم معنوي داشته ایم و آن را مبارک می دانیم و جشن می گیریم.

جلیل عرفان منش

ميراث فرهنگي به جاي مانده در هر كشوري در لايه‌هاي پنهان و آشكار خود باورها فرهنگي آن ملت را در پهنه تاريخ حفظ و نگهداري كرده است. توجه به ميراث مادي و معنوي در هويت بخشي مردم و تقويت هويت ایرانی و اسلامی  جامعه  مؤثر است.  آئين‌های مذهبی و ملي حاوي ارزش‌هاي سنتي برخاسته از عرف و باورهاي عمومی  هستند كه داراي كاركردهاي همگرايانه ميان همه اقوام و گروه‌هاي مختلف اجتماعي ايران هستند و تمايز فرهنگي ميان فرهنگ ايراني با فرهنگ غير ايراني در خود جاي داده‌اند. در دوران اسلامی برخی از رسومات ملی و مذهبی ایرانیان تغییر کرد، اما برخی از اعیاد ملی مانند نوروز، هم‌چنان به رونق نخستین خود باقی ماند.

درباره نوروز روایات و احکام  متعددی وجود دارد از جمله آنکه نوروز، روزى متبرك است كه روزه استحبابى و نماز دارد. صاحب جواهر و ديگر فقیهان متأخر نیز بر استحباب روزه نوروز تأكيد كرده‌اند و نگارش رساله‏ هاى نوروزيه متعدد نمایانگر توجه علما ونویسندگان به نوروز و بحث درباره روایات اسلامی و نقد و بررسی آنها است. در این ایام که طبیعت مادی جان می گیرد امید است که جهان معنوي بیدارتر و جامعه ما نیز به یاد رفتگان و شهیدانی که ما را بیدار کردند باشند .

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?