نقد، سینما و سینماگران/ 1
عسگرپور: سینما و تلویزیون آش نخورده و دهان سوخته شده‌اند!/ جیرانی: منتقد قادر به جلوگیری از فروش فیلم نیست

عسگرپور: سینما و تلویزیون آش نخورده و دهان سوخته شده‌اند!/ جیرانی: منتقد قادر به جلوگیری از فروش فیلم نیستReviewed by مصطفی زبرجد on Nov 16Rating:

هنردستان: ژانر اجتماعی همیشه حرف و حدیث های مختص خود را در سینما و جامعه دارد که به انحاء مختلف در فیلم پرداخته می‏ شود اما ظرفیت کنونی سینما و تلویزیون ایران در این زمینه آنچنان موفق نبوده است.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ هر روز که می‏ گذرد شاهد فیلم ها با موضوع اجتماعی در سینما و تلویزیون ایران هستیم که نسبت به گذشته فیلم ها در این موضوع بارزتر از قبل به چشم می آید. در کنار پردازش در این ژانر جایگاه نقد نیز در این آثار نسبت به جامعه و نسبت به این آثار قابل بررسی است. برای بررسی این مسئله با چند تن از هنرمندان سینما و تلویزیون به گفت و گو نشستیم تا نظرات آنان را در این زمینه جویا شویم.

سینما و تلویزیون در خیابان فرعی اند و توهم شاهراه دارند

محمد مهدی عسگرپور در گفتگو با هنردستان در خصوص مسائل اجتماعی در سینما و تلویزیون و تاثیر آن بر جامعه گفت: از لفظ اجتماعی زیاد استفاده شده بدون این که واقعا به سمت آن رفته باشیم. سینما و تلویزیون آش نخورده و دهان سوخته شده اند. واقعیت این است که جامعه مسائل بسیاری دارد که تلویزیون و سینما از آن غافل شده اند. این غفلت فقط به پیکره سینما و تلویزیون بر نمی‏ گردد بلکه باید دید چه مسائلی باعث می‏ شود که برای فیلمساز، مدیر تلویزیون و تهیه کننده با وجود سوژه های مختلفی که با آن دائما روبرو هستند اما امکان ساخت فیلم فراهم نمی شود.

وی اظهار کرد: اگر ما بگوییم چرا تهیه کننده و کارگردان رغبت نشان نمی‏ دهند بیشتر ساده کردن موضوع است. من می ‏توانم صد موضوع مهم و ملتهب جامعه معرفی کنم که با هزار اما و اگر و ترس از پرداختن به آن اجتناب می‏ کنیم. این می شود فشاری که ما احساس می‏ کنیم در حوزه اجتماعی کار کردیم، در حالی که اصلا به مسائل اجتماعی نپرداخته ایم. به هیچ وجه درست نیست که بگوییم تلویزیون در حال حاضر در حوزه اجتماعی کار می‏ کند. اگر از مراکز مطالعاتی در خصوص هنجارها و ناهنجاریها تحقیق کنید می‏ بینید که تلویزیون و سینما به هیچکدام نمی‏ پردازد.

عسگر پور در خصوص ساخت فیلم‏های موثر اجتماعی در ادامه راه سینما و تلویزیون عنوان کرد: واقعیت این است که در خیابان فرعی در حال حرکت هستیم و حس شاهراه به ما دست داده است. ما هنوز وارد پرداختن به مسائل اجتماعی نشده ایم و ورود به آن بستگی به وجود خیلی چیزها و جمع شدن همه مسائل در کنار هم دارد. نباید موضوع را ساده کنیم و بگوییم مدیران تلویزیون یا سینما و یا فیلمسازان اگر بخواهند می‏ شود. تنها این کافی نیست و بستگی به مسائل زیادی کنار هم دارد.

نقد اجتماع در فیلم ها روی فروش تاثیر می گذارد

فریدون جیرانی در گفتگو با هنردستان در خصوص نقد اجتماع در فیلم ها گفت: این نوع پرداخت ساختار فنی یا محتوای خاصی هستند که در رده فیلم های خرده پیرنگ قرار می‏ گیرند و می‏ تواند روی فروش آنها تاثیر بگذارد.

وی ادامه داد: در فروش فیلم های جریان اصلی نقد هنوز هم مثل گذشته نمی تواند تاثیر بگذارد یعنی یک منتقد با نقد خود نمی تواند جلوی فروش فیلم را بگیرد ولی می‏ تواند به فروش فیلم های خرده پیرنگ کمک کند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

چهار × سه =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?