نگاهی به یک محصول طنز شبکه خانگی
«عطسه»؛ آغازی بر پایان مهران مدیری

«عطسه»؛ آغازی بر پایان مهران مدیریReviewed by عباس کریمی on Oct 18Rating:

 عباس کریمی عباسی  هنردستان – عباس کریمی عباسی/ «عطسه» تازه ترین کار منتشره مهران مدیری در مقام کارگردان است که قسمت اول آن به تازگی وارد شبکه خانگی شده و در رده آثار کمدی قرار می گیرد.

مدیری سعی کرده تا با نگاهی به مسائل روز؛ از مناسبات اجتماعی گرفته تا تاثیرات برنامه های شبکه های فارسی زبان آن سوی مرز و سبک زندگی ایرانی که در هجوم رسانه ای است، با ابزار هجو آبتم های گوناگونی را ارائه دهد که یک تیر و دو نشان باشد. یعنی هم بیننده را نسبت به مسائل مطرح شده حساس کرده و به فکر بیاندازد و نیز وی را به خنده انداخته و لحظات مفرحی برایش ایجاد کند که متاسفانه در هر دو مورد ناموفق بوده است.

Atseh_Zortex.ir_

آیتم های نوشته شده به قدری تکراری و سردستی هستند که ساعت خوش آن سالها با وجود گذر زمان و ابتدایی بودن خیلی دیدنی تر از عطسه هستند و این نشان می دهد که مدیری عقبگردی مشهود داشته است.

باید توجه داشت که مهران مدیری یکی از بهترین های طنز ایران در تولیدات نمایشی تصویری است و نبوغ خاصی در این زمینه دارد. وی که با ساعت خوش به شهرت رسید سعی کرد که کار خود را بهتر کند و کارهای خوبی ارائه کرد که «شب های برره» را می توان نقطه اوج آن دانست اما متاسفانه بعدها سیر نزولی پیدا کرد تا این که به «در حاشیه» رسید که کاری به نسبت مقبول بود و نوید احیای طنز خاص وی را می داد.

3174363-7696-b

عطسه اما تمام امیدهایی را که به مدیری بسته شده بود به باد داده است. البته باید توجه داشت که محدودیت ها و گاه تنگ نظری هایی که سر راه وی قرار داشته در این سیر نزولی بی تاثیر نبوده و در این میان بی توجهی سیما نیز نقش موثری داشته است اما کار جدید مدیری آن چنان ضعیف و خنک است که سابقه درخشان وی نیز نمی تواند به هیچ وجه آن را توجیه کند.

به این مسئله باید هزینه ای که تماشاگر متقبل می شود تا در ازای آن این محصول را خریداری کند را نیز افزود و با توجه به این که مخاطبان شبکه ویدئویی هنوز به سریال ها و توزیع مرتب آنها اعتماد ندارند و قهوه تلخ اوج این بی اعتمادی را ایجاد کرد، به نظر می رسد که این محول از همین حالا محکوم به شکست است مگر این که مدیری متون و رویه خود را عوض کرده و به همان طنز دیدنی و شخصیت های تازه و جذابی که در هر برنامه می آفرید بازگردد.

جهان با حضور پدیده های ناهنجار طبیعی و مصنوعی در این روزها جای سختی برای زندگی است و یک لبخند حتی می تواند زندگی را برای مردم سهل تر کند برای همین امید است که مدیری استعدادش را درست به کار گرفته و محصولی درخور خود و دوستدارانش ارائه کند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

10 + 4 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?