مسجد جامعی در رونمایی کتاب «اسلام و مقتضیات زمان»:
علم و معلّم شاخصه های فهمِ تمدن و فرهنگ ایرانی است

علم و معلّم شاخصه های فهمِ تمدن و فرهنگ ایرانی استReviewed by مصطفی زبرجد on May 1Rating:

هنردستان: روز 12 ارديبهشت به مناسبت سالگرد شهادت استاد مطهري روز معلم ناميده مي شود و نسبت آييني ما هم با علم و کتاب بسيار روشن است. يکي از شاخصه هاي فهم فرهنگ و تمدن ايراني همين کليد واژه علم و معلم است.

هنردستان: دکتر احمد مسجد جامعی در بزرگداشت شهید مطهری و رونمایی از کتاب «اسلام و متضیات زمان» با تشکر از حجت‌الاسلام والمسلمين ‌سروش محلاتي گفت : در بين اين هنرمندان و علماي قديم ما سنتي وجود داشت که احتراما اسم استاد را ذکر مي کردند. مثلا از استاد بزرگي مثل ياقوت که سبک خط و خوشنويسي را به اوج رساند آثار زيادي مي بينيم اما در واقع شاگردان ياقوت بودند که به احترام استاد آثارشان را با امضاي استاد مي نوشتند. اين عنوان کتاب اسلام و مقتضيات زمان که آقاي سروش محلاتي براي اثر خودشان برگزيدند ، نام يکي از کتابهاي استاد مطهري است. به نظرم ايشان خواسته اند که اين نام ماندگار و تکرار شود و همين اسم را براي کتاب خودشان برگزيدند.

4460781_502

عضو شورای شهر تهران افزود: روز 12 ارديبهشت به مناسبت سالگرد شهادت استاد مطهري روز معلم ناميده مي شود و يک خاطره تاريخي هم هست که يکي از معلمان به نام دکتر خانعلي در دهه چهل در ميدان بهارستان به ضرب تير رييس کلانتري وقت کشته مي شود. به هر حال روز معلم است و نسبت آييني ما هم با علم و کتاب بسيار روشن است. يکي از شاخصه هاي فهم فرهنگ و تمدن ايراني همين کليد واژه علم و معلم است.

مسجد جامعی تاکید کرد: مرحوم مطهری در طول دوران عمر خود در مساجد، مدرسه ها و دانشگاه ها و در کنار افراد بزرگی همچون مرحوم استرآبادی و صدوق به رشد و پرورش علم و دانش پرداختند و با هم تعامل و گفتمان برقرار کردند. امیدوارم بازخوانی آثار استاد مطهری باعث رشد فکر و اندیشه جوانان شود. اما شما ملاحظه کنيد که وضعيت علم در جامعه ما حتي از سوي نهادهاي رسمي متولي علم به چه سمت و سويي رفته است. در حدود صد سال پيش در کشورمان يک مرکز آموزش عالي با عنوان دانشسراي معلمين پايه گذاري مي شود. در طول همه اين سالها اين نام مبارک را همراه خويش داشته است. اما چند سال پيش تصميم مي گيرند اسم معلم را از يک مرکز باسابقه آموزشي بردارند. اين چه معنا و مفهومي مي‌تواند داشته باشد. در جايي که ما همه افتخارمان اين است که تمدن و تاريخمان بر‌اساس علم است شما چه استنباطي مي‌کنيد که اسم معلم و تربيت را حذف کنيد.

وی در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اين نکته که شهيد مطهري اعتماد به نفسي براي پاسخ گويي به مقتضيات زمانه داشت گفت : من چندي پيش خدمت يکي از بزرگان نجف بودم که ايشان از جريانهاي فکري در ايران از من پرسيدند و گفتند آيا هنوز آثار مطهري جايگاه و قوت خودش را دارد و البته يک سئوال هم وجود دارد که بعد از سي سال هنوز هم مهم ترين آثار فکري شما در نسبت با دين در محدوده کارهاي ايشان است.

مسجد جامعی در پایان گفت: من احساسم اين است که نسبت به آن فضا عقب گرد هم داشتيم و مرحوم استاد مطهري بنياني را گذاشتند که در دفاع از نگاه اسلامي و دفاع از آزادي انديشه براي ما مغتنم است. من بسيار خوشحالم که خانواده ايشان همچنان خواستار آزادي تفکر و انديشه و گفتگو هستند و اميدوارم بازخواني آثار مطهري زمينه بحث و گفتگوي ما باشد.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?