شکایت از بهره بردار عمارت مسعودیه
محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی:از بهره‌بردار عمارت مسعودیه شکایت می‌کنیم

محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی:از بهره‌بردار عمارت مسعودیه شکایت می‌کنیمReviewed by لیلا فتح الله پور on Apr 20Rating:

به گزارش هنردستان، در نشست رسانه ای مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی که (دوشنبه ۳۰ فروردین) در موزه ظروف سعدآباد برگزار شد، محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی، از فرصت‌هایی که به برخی بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران بناهای تاریخی داده شده، خبر داد.

از بهره‌بردار عمارت مسعودیه شکایت می‌کنیم

در این جلسه درباره‌ نحوه‌ی ارزیابی سبقه‌ی فرهنگی سرمایه‌گذاران بناهای تایخی و نوع کاربری‌هایی که آن‌ها به این بناها می‌دهند، پرسشی مطرح شد و بر این نکته تأکید شد که شرکت عظام به عنوان وارد کننده خودرو و فعال صنایع پتروشیمی با چه سابقه فرهنگی به حوزه سرمایه گذاری در بناهای تاریخی ورود پیدا کرده است. این در حالی است که فسخ کنندگان قراردادهای دیگر با صندوق حفظ و احیا نیز بیشترشان فاقد سابقه فرهنگی هستند.

پوینده نیز در پاسخ گفت: ما از شرکت‌هایی مانند شرکت عظام برای سرمایه‌گذاری در بناهای تاریخی استقبال می‌کنیم. خیلی از دانش آموختگان و دلباختگان میراث فرهنگی منابع مالی ندارند و به ما راجعه میکنند که اگر منابع مالی تأمین شود ما حاضر به مرمت فلان بنا هستیم بر عکس کسانی بودند که توان مالی و فنی را داشتند اما چون تخصص این حوزه را نداشتند واگذاری بناها به آنها با شکست برای سرمایه گذار رو به رو شده است. باید مجموعه ویژگی ها را داشته باشد تا در بنایی که صندوق در اختیارش می گذارد به موفقیت برسد.

مدیر عامل صندوق احیا اظهار کرد:هر برند و شخص حقیقی و حقوقی با توانمندی مالی در صورتی که در حوزه مرمت و بهره‌برداری افراد و مشاوران ذیصلاحی را به کار بگیرد، می‌تواند در مزایده‌های صندوق احیا شرکت کند.

به گفته‌ وی، کمیته ارزیابی در صندوق احیا توانمندی‌های مالی سرمایه‌گذاران را به دقت بررسی می‌کند.

پوینده با بیان اینکه عمارت مسعودیه از حدود پنج سال گذشته در اختیار شرکت عظام قرار گرفته و به مرور مرمت و حتی بهره‌برداری می‌شود، ادامه داد: در ۹ ماه گذشته این بهره‌برداری‌ها توسط این بخش خصوصی انجام می‌شود، در صورتی که باید این اقدامات توسط آن شرکت متوقف شود.

او ادامه داد: امیدوارم دوستان متقاعد شوند که باید این بهره‌برداری‌ها را تا قبل از پایان کامل مرمت، متوقف کنند. براساس بحث‌های حقوقی که در این صندوق وجود دارد، آن عمارت باید به سازمان میراث فرهنگی برگردد، هرچند در قدم نخست تلاش می‌کنیم تا مشکلات را برطرف کنیم.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?