فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شد

فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی منتشر شدReviewed by آزیتا لاجوردی on Oct 12Rating:

هنردستان: فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به‌صورت رسمی برای دعوت از گروه‌های موسیقی نواحی منتشر شد.

81795536-70225689

به گزارش هنردستان فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با رویکرد توجه به دو محور موسیقایی و پیراموسیقایی شامل دو بخش رقابتی و غیررقابتی، امروز دوشنبه ۲۰ مهرماه از سوی ستاد اجرایی جشنواره به‌صورت رسمی به شرح ذیل منتشر شد.

فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

 ایران به عنوان تمدنی کهنسال و دیرینه، همپای سایر ملل باستانی دارای تمدنی سرشار از سرمایه‌های فکری و داشته‌های فرهنگی و آیینی در زمینه موسیقی نواحی بوده و رفتارهای فردی و آیینی آن در طی قرون و اعصار گذشته به گونه‌ای ساخته و پرداخته شده است که اغلب مراسم فردی، گروهی و قومی وآیینی رایج در بین ساکنان اقلیم و قطب‌های فرهنگی شناخته شده آن، با موسیقی و حرکات موزون همراه بوده است.

موسیقی نواحی ایران به رغم تنوع و تکثر و تمیزات ذاتی چنان با جلوه‌های حیات فردی و گروهی اقوام پیوند مستحکم و قدسی داشته که کمتر آداب و رفتارهای آیینی را در بین مردم نواحی می‌توان یافت که با موسیقی سازی و حرکات موزون عجین نشده باشد و در مسیر تکاملی خود از نمادهای معنی دار سود نجسته باشد. موسیقی رایج در مناطق گوناگون سرزمین پهناور ایران مبتنی بر اندیشه و شناخت بوده و محدود به قوم خاص یا منحصر به دوران خاصی نبوده است. ایرانیان برای جزیی‌ترین بخش زندگی فردی و گروهی خود به موسیقی به عنوان پدیده‌ای متمایز می‌نگریسته‌اند و همواره در مسیر تکاملی آن تلاش و جدیت زایدالوصفی کرده‌اند.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اهداف ذیل از تاریخ ۴ تا ۷ دی ماه ۱۳۹۴ به مناسبت خجسته میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام جعفرصادق (ع) و هفته وحدت در کرمان برگزار خواهد شد:

–    حفظ و انتقال ویژگی‌های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان

–    پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای برین نهفته در این موسیقی

–    فراهم سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده‌های موجود و احیاء انواع فرم‌های اجرایی موسیقی نواحی ایران

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در دو محور موسیقایی و پیرا موسیقایی (هنرهای موسیقی محور) برگزار خواهد شد.

 محور موسیقایی شامل دو بخش رقابتی و غیررقابتی خواهد بود:

۱.     رقابتی

–    موضوع این بخش نغمات شادمانی در آیین‌های پیوند می‌باشد.

–    در این بخش گروه‌ها و نفرات شرکت کننده در جشنواره به اجرای قطعات خاص موسیقی منطقه در قالب یک اثر در ارتباط با موضوع جشنواره می‌پردازند.

–    تعداد اعضای گروه حد اکثر ۴ نفر باشد.

–    هر نوازنده یا خواننده می‌تواند فقط تحت یک گروه یا یک فرد در جشنواره اجرا داشته باشد.

–    نمونه اجرای تصویری گروه یا فرد متقاضی باید بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه بدون ویرایش و ضبط استودیویی، همراه با تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره و نیز متن اشعار با ترجمه آن به صورت پستی یا حضوری به دبیرخانه جشنواره به نشانی: تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه پنجم ساختمان رودکی، کد پستی ۱۱۳۳۹۱۴۹۳۴ دبیرخانه نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ارسال شود.

–    مدت زمان اجرای گروه‌ها و نفرات راه یافته به مرحله نهایی بخش رقابتی، ۲۰ دقیقه خواهد بود.

جوایز:

–    افراد و گروه‌ها به صورت برگزیده و بدون رتبه با توجه به ویژگی‌های خاص اجرایی‌شان توسط هیات داوران انتخاب و معرفی می‌شوند.

–    به نفرات برگزیده جشنواره علاوه بر لوح تقدیر جوایز نفیسی اعطا خواهد شد.

–    به تمام شرکت‌کنندگان در جشنواره گواهی شرکت اعطا خواهد شد.

۲.     بخش غیررقابتی:

–    اجرای موسیقی پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران با موضوع شادمانه‌های مذهبی (مولودی خوانی، مناقب خوانی، نعت خوانی، صلوات خوانی، حمد خوانی و ذکر ۱۲ امام (ع)) در سالن‌های شهر کرمان و شهرستان‌های تابعه، مطابق با جدول زمان‌بندی مشخص شده توسط دبیرخانه جشنواره، خواهد بود.

–    شرکت‌کنندگان این بخش توسط ستاد جشنواره تعیین و دعوت خواهند شد.

–    مدت اجرای گروه‌های غیررقابتی ۲۰ دقیقه می‌باشد.

نکته: علاقمندان شرکت در بخش پیراموسیقایی (هنرهای موسیقی محور) شامل عکس، کتاب و سی دی برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی www. music. farhang. gov. ir مراجعه نمایند. ضمنا «اینستاگرم shadmaneha برای مسابقه عکس فعال شده است.

نکات و شرایط:

–    مهلت ارسال آثار تا پایان آبان ۱۳۹۴ می‌باشد.

–    تکمیل و ارسال فرم درخواست، تعهدی برای دبیرخانه جشنواره در خصوص دعوت از گروه‌های متقاضی ایجاد

نمی‌کند.

–    مدارک ارسالی در دبیرخانه محفوظ است و مسترد نمی‌شود.

–    دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن ۶۶۷۲۱۱۷۰ آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی متقاضیان شرکت در جشنواره است.

–    هرگونه اطلاع‌رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانی www. music. farhang. gov. ir اعلام خواهد شد و مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه برعهده جشنواره متقاضیان است.

–    پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی آغاز و اسامی گروه‌ها و نفرات پذیرفته شده از طریق پایگاه‌ رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.

–    کمک هزینه مربوط به ایاب و ذهاب برون شهری (براساس نرخ رسمی اتوبوس و یا قطار) و نیز اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری راه‌یافتگان به مرحله نهایی جشنواره به عهده ستاد جشنواره است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

13 − یازده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?