با اجرا در تماشاخانه پرویز فنی زاده
فرد، سلمانی و مجید وحیدیان از «دیفونه» گفتند

فرد، سلمانی و مجید وحیدیان از «دیفونه» گفتندReviewed by مصطفی زبرجد on May 16Rating:

هنردستان: یکی از کارگردانان سینما و دو بازیگر «دیفونه» از  این اثر که این روزها در تماشاخانه پرویز فنی زاده روی صحنه است گفتند.

هنردستان: این روزها نمایش «دیفونه» در سالن استاد پرویز فنی زاده مرکز آفرینش های هنر روی صحنه است و مخاطبان بسیاری اعم از هنرمندان و فعالان عرصه هنر از این نمایش استقبال کرده اند. «دیفونه» که با کارگردانی و بازی فرزین حاجیلو موجب شگفتی بسیاری شده  قرار است صرف امور خیریه و عام المنفعه شود. با دو تن از چهره‌های این نمایش و یکی از کارگردانان سینما درباره این نمایش گفت‌وگویی ترتیب داده ایم.

با تبلیغات کم استقبال خوبی داشتیم

سعید فرد بازیگر «دیفونه» درباره نقش خود در این اثر گفت: نقش اصغری یک شخصیتی است که سابق بر این پهلوان بود و روزگار کاری کرده که رو به اعتیاد آورده و معتاد شده است. خودش نمی خواسته و اکنون ترک آن برای او سخت است. به مواد مخدر وابسته شده و دارد زندگیش را از دست می دهد و خانواده اش هم از این که چنین آدمی شده است عذاب می کشند.

وی درباره دیالوگ های نقش اصغری عنوان کرد: اکثر دیالوگ ها کار آقای فرزین بوده است و یک جاهایی که نمایش اجازه می داد یک بداهه هم می زدیم اما خوب اکثر دیالوگ ها کار نویسنده کار بود و من هم راضی هستم.

1(2)

فرد در پایان گفت: مخاطبان از روز اول خوب استقبال کردند به غیر از روز فوتبال در هفته پایانی اما در مجموع حضور مخاطبان خوب بوده به خصوص امروز، با وجود تبلیغات کم استقبال زیاد داشتیم. امیدوارم با این وضعیت که پیش می رود تماشاگران بیش تری استقبال کنند.

بخش خصوصی و مخاطبان  باید راز بقای هنر نمایش شوند

مجید وحیدیان کارگردان سینما گفت: نمایش خیلی خوب بود، من خودم سخت گیر هستم، سخت می پسندم، کاراکترها باید به دلم بنشینند تا باور پذیر بشوند و قبولشان کنم.

وی افزود: در این نمایش این اتفاق توسط بیشتر کاراکترها برای من افتاد و باورپذیری وجود داشت. بازیگر نقش بی بی یک دختر جوان بود اما من حس کردم واقعا یک پیرزن است یا جوان معلول که کارگردان اثر هم بود فکر کردم واقعا معلول است اما اینطور نبود.

وحیدیان درباره کیفیت «دیفونه» عنوان کرد: از نظر کارگردانی میزانسن ها خوب بود. میزانسن های تکراری کم می دیدیم، در کل یک مجموعه خیلی خوب که حرف برای گفتن داشت و من لحظات خوبی با این نمایش سپری کردم.

کارگردان «باغ نادری» درباره وضعیت تئاتر اظهار کرد: وضعیت هنر چه تئاتر و سینما را خوب نمی بینم، متاسفانه توجه به جایی که باید داده شود نمی شود، ما هم توقع نداشته باشیم از این که بخش دولتی بیاید مداخله کند  بلکه بخش خصوصی باید کار کند . من بیشتر از  هموطنان تقاضا دارم، همین بینندگان و مخاطبان زیاد شوند بچه ها دلگرم می شوند، خیلی از  بچه ها برای عشق و دل کار می کنند نه پول.

وحیدیان در پایان گفت: اگر مخاطبان که قصد بیرون از خانه را دارند وقتی می خواهند بروند شام بخورند قبلش تئاتر یکی از بچه ها را ببینند همین دلگرمی می شود . این مسائل راز بقای هنرنمایش در ایران خواهد شد.

امیدوارم حرف بچه های معلول به گوش مخاطبان برسد

پریسا سلمانی درباره «دیفونه» گفت: کار خیلی خوب جمع شد، آقای حاجیلو یک ماهه کار را بست که کار زیبایی شد، مخاطبان راضی بودند، بازتاب خیلی خوبی در فضای مجازی داشت که خود جوش دارند تبلیغ کار ما را می کنند و ما را تگ می کنند بدون این که حتی آنها را بشناسیم.

وی در خصوص فضای این اثر بیان کرد: فضا واقعا فضای معنوی، اجتماعی، درد جامعه و فضای پایین شهر را به رخ می کشد و درد معلولین که خیلی جاها دیده نمی شوند حرف زیاد دارند برای گفتن اما متاسفانه نه دیده می شوند نه این که کسی آنها را می فهمد.

این مجری ادامه داد: نویسنده و کارگردان آقای حاجیلو می خواسته با این فضاسازی درد و حرف معلولین و کسانی که در این شرایط هستند را به گوش مردم برساند و واقعا دیدگاهمان نسبت به این جامعه تغییر یابد.

سلمانی درباره نقش خود در «دیفونه» گفت: نقشی که من بر عهده دارم نقش بی بی است که روزهای اول خیلی مخالفت کردم که من این نقش را دوست ندارم اما خدا را شکر بازتاب خیلی خوبی داشته و مخاطب بسیار راضی بوده است، هر کسی می آید و می بیند تعریف می کند، این یعنی کارگردانی خوبی شده است. این که بخواهم تعریف کنم نه، ولی واقعا حرص خوردیم، زحمت کشیدیم، دغدغه داشتیم و خیلی تلاش کردیم که این کار به ثمر برسد.

وی درباره بچه های گروه اظهار کرد: همه بچه های این کار و گروه دلی کار می کنند،  هیچ کس دنبال پول نیست، همانطور که می گویند تئاتر فقیر است ولی یک هنر است و ما واقعا تئاتر عشقمان است. می رویم جاهای دیگر درآمد کسب می کنیم که فقط این جا ساپورت شویم.

سلمانی در پایان گفت: نوشته کار بسیار خوب بود و یکی از دلایل حضورم نوشته و کارگردانی این اثر است. هزینه های حاصل از این نمایش صرف معلولین و فضاهایی که این افراد هستند می شود. امیدوارم که حداقل ذره ای از حرف بچه های معلول را به گوش مخاطبان برسانیم و از ما راضی باشند.

 

 

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?