در گالری گلستان؛
فرمان آرا و افشار از «اِدراک» دیدن کردند

فرمان آرا و افشار از «اِدراک» دیدن کردندReviewed by آزیتا لاجوردی on Feb 22Rating:

هنردستان: تازه‌ترین نقاشی‌های «گلناز قدیری» با عنوان «اِدراک» با استقبال قابل توجهی از سوی هنرمندانی نظیر بهمن فرمان آرا ،مهناز افشار،کمند امیر سلیمانی ،نسیم ادبی ،گلی امامی ،رامین صدیقی ، همایون نصیری،بیتا وکیلی ،سمیرا علیخان زاده و… رو به رو شد و درسه روز نخست این نمایشگاه 9 اثر از مجموع 15 نقاشی روی دیوار گالری گلستان به فروش رسید.

68402_635917382863875140_m

به گزارش هنردستان به نقل از هنرآنلاین، این نمایشگاه این روزها در گالری گلستان برپاست و قدیری در آن پانزده تابلوی نقاشی آبستره که همگی چند لت هستند را به نمایش گذاشته است . تلاقی فضای شاعرانه همراه با ضربه قلم‌های اکسپرسیو در این آثار خودنمایی می‌کند.

هنرمند در تازه‌ترین آثارش که بعد از پنج سال به نمایش در آمده ،فضای بیشتری را به رنگ سفید اختصاص داده که این خود نوعی حس رهایی و آزادی را به مخاطب القاء می‌کند . در برخی از آثار قدیری در این نمایشگاه در کنار پالت گزیده تری که رنگ‌های آبی و سبز را در بر می‌گیرد ،ورق طلا نیز به چشم می‌خورد. فرم‌های پیچ دار قدیری که در چندین نمایشگاه در انتزاعی‌هایش به تصویر در آمده در این نمایشگاه نیز با حال و هوای متفاوتی همچون امضایی برای هنرمند در روی بوم می‌درخشد.

لیلی گلستان ،مدیر گالری گلستان درباره نقاشی‌های قدیری گفت :” برای نخستین بار که آثار گلناز را دیدم ، متوجه شدم که این هنرمند نو پا هرچند طبعی لطیف و شاعرانه دارد اما دستی قوی و محکم هم در ضربه‌ی قلم دارد.از قرابت این دو خصیصه خوشم آمد و تصمیم گرفتم که از آن پس پیگیر کارهایش باشم . مشوق و منتقدش باشم .”

او با اشاره به این که در حیطه‌ی کارم کمتر دیده‌ام هنرمندی را که این همه محکم و لطیف کار کند ! افزود :” او این کار را خوب بلد است .گلناز خوب می‌خواند و خوب می‌بیند . کنجکاو است و به دنبال دانستن بیشتر . همین باعث پیشرفتش شده .این بار کارهایش را بیش از همیشه دوست دارم .رنگ‌هایش ازسیاهی در آمده‌اند و به سوی روشنی می‌روند .”

این نخستین بار است که گلناز قدیری کانسپت چند لت بودن را برای تمامی آثار یک نمایشگاه انتخاب کرده و خودش در این باره گفت : “چند وقتی ست با این مفهوم بسیار درگیرم که همه ما به شکلی زندگی می‌کنیم که گویی هرکدام چند بارقبلا زندگی کرده‏ایم. مثلاً در شاخه‎های مختلف کار می‏کنیم، چند تکه هستیم و این موضوع مرا درگیر کرده بود و جایی متوجه شدم ،فرم تابلوی چند لت می‌تواند نوعی بیان این چند تکه بودن و چند دوره بودن ما باشد. “

احساس رهایی مهم‌ترین پیامی ست که قدیری سعی دارد به مخاطبش بدهد و البته دوست دارد همچون دیگر آثار انتزاعی بیننده خودش راهش را درون تابلوها بیابد با تجربیات شخصی‌اش به “اِدراک ” قدم گذارد . او با بیان این که در نقاشی انتزاعی بیشتر از نقاش مخاطب مهم است. ادامه داد : ” در این آثار من سعی در بیرون ریختن حس دورنی ام داشتم که نوعی رهایی و آزادی در آن دیده می‏شود. به نظر خودم فضای کارهایم از یک چارچوبی خارج شده و یک رهایی عجیبی در آن وجود دارد. البته این تغییری است که در دو سه سال گذشته در وجود من هم اتفاق افتاده است . عنوان “ادراک ” هم از همین حس سرچشمه گرفته ،در نمایشگاه جدید من نوعی رهایی وجود دارد،که منتهی به شناخت است برای این که بخواهی به درک از چیزی برسی باید از خیلی قید و بندها آزاد شوی. اولین بار است که من برای نمایشگاهم اسم می‎گذارم اما این بار آن قدر این حس قوی بود که فکر کردم یک سر این کلاف را خودم به دست مخاطب بسپارم.”

وی درباره الهام از طبیعت در آثار آبستره به عنوان یک خاستگاه گفت :” من همیشه به طبیعت توجه داشته‎ام و گاه کارهایم را به سمت طبیعت هل دادم اما کارهایی را می‌بینیم که از روی عمد نمی‌خواستم به سوی طبیعت سوق دهم ولی ناخودآگاه به سمت طبیعت رفته‌اند. با این حال هیچ وقت نخواسته‎ام جهت‎گیری خاصی در کارهایم وجود داشته باشد اما این اشاره را همیشه در آثارم داشته‎ام. بین نمایشگاه قبلی و این نمایشگاه، یک دوره کاری دارم که نقاشی‎هایم از حال و هوای آبستره خارج ‎شدند و بسیار به طبیعت نزدیک شده بودند اما جذابیت کار آبستره مرا دوباره چنان به خود جلب کردکه کارهایم به آبستره محض تبدیل شدند. “

قدیری متولد 1358 است و تحصیلاتش کارشناسی نقاشی ست. نمایشگاه حاضر در گالری گلستان هفتمین نمایشگاه انفرادی وی محسوب می‌شود . او در 33 نمایشگاه گروهی از جمله هفت نگاه ،بینال جهان اسلام،اولین اکسپو تهران ، 100 اثر 100 هنرمند و …حضور داشته است.

“اِدراک ” تا پنجم اسفند در گالری گلستان واقع در خیابان دروس ـ کوچه کماسایی ـ پلاک 34 دایر می‌باشد. علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت 4 تا 8 بعد از ظهر از این آثار دیدن نمایند .

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?