اکبر عالمی در گفتگو با هنردستان؛
فیلمنامه در سینمای علی حاتمی روی کاکل او می گشت/ دوران لین و بولت گذشته است

فیلمنامه در سینمای علی حاتمی روی کاکل او می گشت/ دوران لین و بولت گذشته استReviewed by مصطفی زبرجد on May 7Rating:

هنردستان: در سینمای شادروان علی حاتمی تمام فیلمنامه نویسی با او بود البته الان تقسیم شده یعنی کارها به سه نفر داده می شود.

هنردستان: اکبر عالمی مجری و کارگردان درباره فیلمنامه نویسی گروهی گفت: این شکل نگارش در سینما صد در صد در کیفیت آثار موثر است. باید به فیلمنامه نویسان بها دهیم که اگر این کار انجام شود فیلمنامه نویسی بهتر خواهد شد.

113428..

وی افزود: در کشورهای پیشرفته یک نفر جوهره اندیشه را ارائه می کند، فیلمنامه نویس سکانس ها و یک نفر فقط دیالوگ گفتگوها و محاورات را می نویسد اما در سینمای شادروان علی حاتمی تمام این کارها را خود او می کرد البته الان تقسیم شده یعنی کارها به سه نفر داده می شود، یک نفر ساختار کلی فیلمنامه و یک نفر هم گفتار، گفتگوها و محاورات را طراحی می کند.

عالمی تاکید  کرد: زمان دیوید لین و رابرت بولت که بولت یک سال روی فیلمنامه کار می کرد و لین مجموعا برای ساخت یک فیلم سینمایی سه سال وقت شامل یک سال برای پیش تولید، یک سال تولید و یک سال تدوین و پسا تولید تعیین می کرد گذشته است.

نویسنده کتابهای «قدرت واژگان» و «فرهنگ جامع انیمیشن» درباره موفقیت فیلمنامه نویسی گروهی در ایران با توجه به تفاوت سلایق، افکار و تک بعدی نگریستن اظهار کرد: در ایران تحقق این امر نسبی است چون در زمینه هنر نمی توان یک فرمول نانو تکنولوژی، شیمی پولیمری و ریاضی شبیه به الگوریتم بدهیم و بگوییم همین روش کار است و بس. خلق آثار هنری نیاز به فرمول به معنای خاص ندارد بلکه دلی است ولی آن چیزی که خلق می شود برخاسته از یک خردی است که خود خالق اثر قبلا آن خرد را در روح و ذهن و تخیل خودش رشد داده است.

وی ادامه داد: وقتی که یک هنرمند خلاق دست به یک کاری می زند گاهی اوقات نمی داند چرا این گونه اثر خلق شد مثلا چگونه چنین شعری گفت و چرا اینگونه فیلمنامه را نوشت، اگر دقیق شویم می بینیم بر مبنای بدیهه سرایی نبوده بلکه ریشه در دانش عمیق او در گذشته دارد یک دفعه یک آنی به یک شاعر دست می دهد و آن شاعر یک شعر می گوید، اینگونه نیست که یک عطسه کرده باشد و یک شعر ماندگاری را تقدیم جهانیان کرده باشد. بنابراین ریشه در گذشته و عقبه اندوخته های ذهنی او دارد.

عالمی در پایان گفت: می توانیم صد در صد به سینمای ایران امیدوار باشیم. این سینما  با تمام افت و خیزها، انتقادات مثبت و تجزیه و تحلیل های منفی که متوجه آن است آینده روشنی دارد.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?