نقد،سینما و سینماگران/2
حاتمی: هالیوود را منتقدان می‌گردانند/ فیلمی که نخواهد نقد شود برای چه ساخته می‌شود؟

حاتمی: هالیوود را منتقدان می‌گردانند/ فیلمی که نخواهد نقد شود برای چه ساخته می‌شود؟Reviewed by مصطفی زبرجد on Nov 25Rating:

هنردستان: مصطفی زبرجد/ مسعود حاتمی برنده جوایز متعدد جشنواره فیلم کوتاه تهران از جمله بهترین فیلم تجربی برای «تنازع»، در خصوص تاثیر فیلم کوتاه بر سینمای ایران گفت: منتقدان باید نقد کنند و از اسم آن معلوم است و قرار نیست اصلا فیلم بسازند. منتقد نقد می‏‌کند و فیلمساز فیلم می‌سازد. اگر فیلم را کسی نقد نکند برای چه اصلا فیلم می‌سازیم؟

وی تصریح کرد: جمله من به معنای این نیست که سازندگان فیلم‌های کوتاه صرفا باید فیلم کوتاه بسازند. قطعا فیلم کوتاه تمرین بسیار خوبی برای ورود به عرصه سینمای بلند یا حرفه ای است، کمک زیادی به سینمای حرفه‌ای می‌کند و فکر نمی‌‌کنم کسی در این موضوع شکی داشته باشد که فیلمسازان عرصه فیلم کوتاه نگاه ویژه‌تری نسبت به فیلمسازانی که در واقع از فیلم کوتاه نمی‌آیند دارند. اینکه کسی تجربه کار قبلی نداشته، هیچ فیلم کوتاهی نساخته و در شروع فیلم بلند سینمایی می‌سازد را اصلا درک نمی‌کنم.

حاتمی در خصوص تعامل بین منتقدان و فیلمسازان اظهارکرد: منتقدان باید نقد کنند و از اسم آن معلوم است و قرار نیست اصلا فیلم بسازند. منتقد نقد می‏‌کند و فیلمساز فیلم می‌سازد. اگر فیلم را کسی نقد نکند برای چه اصلا فیلم می‌سازیم؟ فیلمساز به دنبال برقراری ارتباط با مخاطب و گفتن حرف و دغدغه به او است اما در واقع نقد در فضای آکادمیک معنا پیدا می‌کند و به سینما شور وهیجان می‌دهد. در دنیا و هالیوود که سینما تجاری تر و تخصصی‌تراست و شاید بشود از نظر اقتصادی به آن نگاه کرد نقد منتقدین مخاطبان را به سینما می‌کشاند. چشم مخاطبان به منتقدین است که کدام منتقد چه می‌نویسد و این مسئله، هیجانی قبل از اکران فیلم به وجود می‌آورد که برای سینما نیاز است.

وی افزود: در واقع جذابیت نقد در همین است که خیلی از سختی‌ها و مرارت‌هایی که فیلمساز برای ساخت فیلم با آن مواجه بوده منتقد لمس نکرده است. اما خوب است که برای دانستن لمس شود و درگیر آن شود. به نظرم منتقد باید نقد کند و فیلمساز فیلم بسازد و احترام بین این دو گروه حفظ شود.

کارگردان «تنازع» در خصوص افزایش موضوعات اجتماعی در این روزها بیان کرد: ذائقه مخاطبین و دغدغه‌مندی فیلمسازان ما به سمت موضوعات اجتماعی بیشتر شده است. وجود مشکلات اجتماعی و چه بسا تولیدی باعث شده که فیلم ها به این سو رفته است. یعنی از این منظر می‏‌توان نگاه کرد که هزینه تولید کمتری می‏‌توانند داشته باشند چرا که در یک آپارتمان شما می‏‌توانید یک دغدغه اجتماعی را مطرح کنید و نیاز به پروداکشن و دکورهای عجیب و غریب که سینمای ایران پول آن را ندارد نیست.

حاتمی گفت: در روزهای اکران جشنواره‌ مخاطبین و فیلمسازان با شور و حرارت زیادی حضور داشتند و با هم در مورد سینما صحبت می‌‌کردند که ما به این شور و حرارت نیاز داریم. حال سینمای ما خوب نیست و این قرصهای مسکنِ لحظه‌ای می‌تواند حتی به اندازه یک لحظه حال سینما را خوب کند و ما را به آینده آن امیدوار ‌کند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پانزده − چهار =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?