شنیدن «آوازهایی از طبقه سوم» خانه هنرمندان
مجابی: هنر ابراهیم‌پور ایجاد ارتباط خوب بین اجزای نامرتبط است/ پاینده: شعر در حال مرگ است

مجابی: هنر ابراهیم‌پور ایجاد ارتباط خوب بین اجزای نامرتبط است/ پاینده: شعر در حال مرگ استReviewed by مصطفی زبرجد on Mar 13Rating:

 هنردستان: مراسم نقد کتاب حامد ابراهیم پور با عنوان «آوازهایی از طبقه سوم» در خانه هنرمندان برگزار شد.

برنامه با اجرای علیرضا بهرامی آغاز و پس از تشکر از حضور همه شعرا و ادب دوستان در جلسه از دکتر جواد مجابی دعوت شد تا در باب شعر فارسی و کتاب حامد ابراهیم پور سخنانی ایراد کنند.

مجابی در خصوص شعر فارسی اظهار کرد: شعر یکی از استوانه های اصلی و هنر ملی ماست و همواره با خرد پیشگی همراه بوده و بعد از اسلام هم ادامه پیدا کرده است. اگر در هر هنری نیاز به آموختن از دیگران باشد در شعر به دیگران نیازی نداریم.

وی افزود: تجربه تاریخی نشان می دهد هر صد سال که بگذرد یک شاخص ظاهر می شود و قله است اما صرفا قله نیست بلکه بدنه دارد. در زمان گذشته اگر مخاطبان شعر زیاد نبودند شعر تا این میزان گستره پیدا نمی کرد. در واقع توازن مناسب مخاطب و تولید کننده به ویژه در دهه 40 و 50 باعث این اتفاق شده است مسئله ای که در دو سه دوره گذشته نداشته ایم.

مجابی در ادامه در خصوص مجموعه شعر حامد ابراهیم پور بیان کرد: این شاعر توانسته در هجوم اجزاء نامرتبط ارتباط خوبی میان آن ها برقرار کند و در قالب شکلی جدید، اثری قابل فهم به مخاطب منتقل کند. همچنین تسلط وی به سینما، ادبیات و تاریخ نشانه قوت اثر است اما اسطوره های غربی در این اثر بسیار پرداخته شده است که کاش اسطوره های ایرانی که خود از آن بسیار بهره مندیم در این مجموعه پرداخته می شد.

در ادامه دکتر پاینده در خصوص شعر و شاعر گفت: شعر علاوه بر جنبه مفهوم و صورخیال و تصویرسازی که باید داشته باشد با جنبه زیباشناختیست که به دل مخاطب می نشیند و باید این جنبه حتما در یک اثر وجود داشته باشد.

وی افزود: شاعر کسی است که با همه مردم نشست و برخاست داشته باشد و تعامل کند تا بتواند انعکاسی از جامعه زمانه خود را به تصویر بکشد نه اینکه گوشه ازلت برگزیند و از همه دوری کند.

پاینده در ادامه در خصوص کتاب شعر حامد ابراهیم پور با اشاره به دو شعر شبو روز و رستگاری اظهار کرد: شعر شب و روز یک حرکت دورانی دارد و روایت یک زندگی ملال زده است. کلیشه ها و تکرارهای زندگی روزمره در این شعر خوب از آب در آمده است.

وی در ادامه در خصوص شعر رستگاری گفت: در انعکاس حال و هوای حاکم بر ذهنیت جامعه ما شاعر خوب توانسته نبض فرهنگ را در دست بگیرد. اگر شعری نتواند فرهنگ و جامعه خود را به مخاطب درست بشناساند در ارتباط با زمانه خود موفق نبوده است اما حامد ابراهیم پور توانسته موفق عمل کند.

پاینده در ادامه عنوان کرد: طرز زندگی ما در دوره مدرن باعث مرگ شعر شده است. در واقع شتابزدگی باعث این امر شده است، شعر با شتابزرگی میانه ای ندارد و نیازمند تامل و وقت زیاد است.

استاد علیرضا طبایی سخنران دیگر برنامه بود که در توصیف شعر و کتاب حامد ابراهیم پور گفت: غزل هایی در این کتاب وجود دارد که از نظر محتوا و شاعرانگی و انتقال مفاهیم جهان بینی ویژه ای در خود دارند. بیان مسائل تاریخی و توجه به رویدادها که در سالهای اخیر مغفول مانده از دلایلی بود که باعث شد این کتاب برایم مغتنم و متفاوت باشد.

وی افزود: علاقه فراوان شاعر به سینما در کتاب مشهود است گویی که هر روز شاعر به سینما می رود. سادگی زبان کتاب، ایجاز و جذابیت از ویژگی‌های کتاب است اما افراط در تکرار شخصیت ها به شعریت ضربه می زند.

در ادامه برنامه هرمز علیپور از پیشکسوتان شاعر در خصوص کتاب حامد ابراهیم پور گفت:سینما در این اثر محملی قرار داده شده برای بیان حرفهایی که هم زادپنداری در انسان می شود. شعر به سمت سادگی می رود و اندوه مورد نظر شاعر اندوه تلخ نیست بلکه اندوه ملموس و جاری است که در جامعه وجود دارد.

در پایان این برنامه برخی از شاعران حاضر در برنامه به شعرخوانی پرداختند.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?