مراسم رونمایی از اولین آلبوم رپ مجوزدار در ایران

مراسم رونمایی از اولین آلبوم رپ مجوزدار در ایرانReviewed by روح الله امیر آبادی on May 9Rating:

به گزارش هنردستان آلبوم موسیقی “فراموشی” که در ژانر رپ تولید شده و اولین آلبوم رپ مجوزدار در ایران است، طی مراسمی رونمایی و به بازار عرضه شد. البته مراسم رونمایی این آلبوم به دلیل حواشی ایجاد شده و حساسیت روی سبک آلبوم که این مدت در تبلیغات به عنوان اولین آلبوم رپ مجوزدار از آن یاد می‌شد، با یک ساعت تاخیر شروع شد و «پیروز ارجمند»، مدیر کل دفتر موسیقی که قرار بود طی اعلام قبلی در رونمایی این آلبوم شرکت کند، در مراسم حضور پیدا نکرد. کاوه عابدین، خواننده بخش رپ این اثر در این‌باره گفت: «آقای ارجمند وقتی متوجه شدند قرار است امروز از این آلبوم رونمایی شود، اصرار داشتند به مراسم بیایند و می‌خواستند درباره دلایل مجوز گرفتن این آلبوم هم توضیحاتی را بدهند که متاسفانه با این که تا آخرین لحظه منتشر ایشان ماندیم، نتوانستند در اینجا حضور پیدا کنند.» روزبه بمانی، شاعر این آلبوم هم یکی دیگر از غایبین مراسم بود.

A_KH9279

عابدینی افزود: این آلبوم محصول ١٠ سال پیش است. زمانی که ما سه دوست در دوران مدرسه بودیم که یکی صدای خوشی داشت و یکی خوب پیانو می‌زد و بنده هم ایده‌ای در سر داشتم. ایده تولید و طراحی آلبوم همان زمان شکل گرفت، در نگاه اول همه این موسیقی را رپ می‌نامند. این اثر شاید رپ است، شاید هم نیست؛ اما توضیح من این است که ما از موسیقی رپ به یک فضای جدید رسیدیم. فکر نمی‌کنم در موسیقی رپ چنین فضایی وجود داشته باشد، اشعار آلبوم توسط روزبه بمانی سروده شده است و جا دارد از او تشکر کنیم زیرا کاری نو برای این اثر داشت و در واقع همه ترانه‌ها را برای این آلبوم سرود.

او درباره ده سال توقیف این آلبوم گفت: «ده سال زمان زیادی است که یک ایده بخواهد به گوش مخاطب برسد اما الان خوشحالیم که توانستیم این ایده را بالاخره با مخاطبمان تقسیم کنیم. در این مدت هر دو، سه سال یک بار کار را برای مجوز می‌بردم. یکی از آخرین دفعات سال 88 بود که آلبوم را به ارشاد بردم اما خب طبیعتا آن دوره زمان خوبی برای این کار نبود و آخرین بار تابستان پارسال این کار را کردم که به لطف تغییرات وزارت ارشاد توانستیم مجوز آلبوم را بگیریم».

«مهدی فهیمی»، خواننده دوم گروه اتل متل که بخش پاپ و وکال‌های غیر رپ را اجرا کرده است هم در سخنان کوتاهی ایده اصلی شکل‌گیری این آلبوم را متعلق به کاوه عابدین دانست و گفت: «ایده اصلی این کار برای کاوه بود و با همان حال و هوای مدرسه‌ای شروع شد. یک روزهایی کاوه خودش ترانه می‌نوشت و به ما می‌گفت کلی پول داده‌ام و این ترانه را خریده‌ام که ما انگیزه بگیریم و روی آلبوم کار کنیم. نتیجه و خروجی کار واقعا حاصل پشتکار خود کاوه است».
این نوع موسیقی در این سال‌ها هیچ‌وقت نتوانسته در زمره موسیقی‌های مجوز دار قرار بگیرد، اما عابدین از داشتن مجوز موسیقی و کلام این آلبوم در این مدت خبر داد و گفت: «موسیقی و کلام ما هیچ‌وقت سانسور نشد و همیشه مجوز این قسمت‌ها را می‌گرفتیم اما در مراحل بالاتر ارشاد، جلوی کار را ما را می‌گرفتند. امروز هم خوشحالم که آلبوم فراموشی، اولین آلبومی است که در این فضا به صورت رسمی منتشر شده و فضای قطعات با موسیقی‌هایی که چه روی زمین و چه زیرزمین منتشر شده‌اند، تفاوت دارد. بعد از ده سال باید به این موضوع فکر می‌کردیم که آیا این آلبوم را منتشر کنیم یا نه اما خوشبخاته کارها تاریخ مصرف نداشتند در صورتیکه اگر موسیقی پاپ بود شاید از تاریخ انتشار آنها می‌گذشت».

اعضای گروه دنگ شو، گروه پالت و گروه بمرانی از مهمانان حاضر در این مراسم بودند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پانزده − 4 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?