مراسم پایانی جایزه شعر «تجربه‌گرا» برپا شد

مراسم پایانی جایزه شعر «تجربه‌گرا» برپا شدReviewed by Khademi on Jul 31Rating:

هنردستان: مراسم پایانی دومین دوره‌ جایزه شعر تجربه‌گرا (آوانگاردها) با معرفی شاعران منتخب این جایزه برگزار شد.

به گزارش هنردستان؛ مراسم پایانی دومین دوره‌ جایزه شعر تجربه‌گرا (آوانگاردها) در حالی در کتاب‌فروشی بوک‌لند مجتمع پالادیوم برگزار شد که به گفته دبیر جایزه، احمد بیرانوند، سایت آوانگاردها اعلام حضور جدیدی خواهد داشت.

شعر تجربه

به گفته او، سایت آوانگاردها در اقدامی تازه پس از گذشت چهار سال از فعالیت سایت، مجدانه به تخصصی کردن گرایش‌های ادبیات آوانگارد می‌پردازد. در همین راستا تعدادی از شاعران امروز ادبیات ایران هیأت علمی سایت را برعهده خواهند گرفت. شمس آقاجانی، محمد آزرم، لیلا صادقی، علی قنبری، رویا تفتی و شیوا مقانلو (در هیأت تحریریه) نظارت بر مطالب، جهت‌دهی به اهداف سایت و افق‌های جایزه‌ ادبی را در دستور کار قرار می‌دهند و با رویکردی نو مسیر تازه سایت را ترسیم خواهند کرد.  در اولین گام جایزه شعر آوانگارد به جایزه کتاب شعر سال تغییر یافت.

بیرانوند همچنین گفت: سایت اینترنتی آوانگاردها به مجله اینترنتی تبدیل خواهد شد که به صورت دو ماه یک‌بار مقالات و آثار تخصصی شعر را پوشش خواهد داد. شماره اول این مجله همزمان با اختتامیه دومین دوره جایزه شعر تجربه‌گرا منتشر شد. همچنین بخش اخبار، یادداشت‌ها و معرفی کتاب در این مجله به صورت هفتگی به‌روز خواهد شد.

او در ادامه درباره آثار داوری‌شده در این جایزه اظهار کرد: بیش از ۲۵۰۰ اثر برای شرکت در جایزه شعر تجربه‌گرا به دبیرخانه سایت آوانگاردها ارسال شد که با کمک و بازخوانی شاعران جوان و پی‌گیر شعر معاصر: الهام حیدری، کتایون ریزخراتی، سمیه طوسی، احسام  سلطانی و آرش الله‌وردی غربال شد .همچنین داوری نهایی توسط شاعران و منتقدان: هوشنگ چالنگی، شمس آقاجانی و گراناز موسوی صورت گرفت. این در حالی بود که با این‌که نفرات برتر به صورت مشخص از طرف داوران اعلام نشدند اما براساس امتیازات، سه نفر شایسته تقدیر شناخته شدند: سهیل نصرتی از گرگان، میلاد کامیابیان از تهران و مجید موسوی از اصفهان شاعران تقدیری این جایزه بودند.

در برنامه اختتامیه 10 نفر از راه‌یافتگان به مرحله نهایی از جمله نسترن اخلاقی، میثم خالدیان، مجتبی نهال، هوشنگ گراوندی، گیتی شمسی، محمد عجم حاج‌محمدی و … به شعرخوانی پرداختند.

در این مراسم هوشنگ چالنگی به شعرخوانی پرداخت و درباره شعرهای ارسالی به جایزه صحبت کرد.

لیلا صادقی نیز از طرف هیأت داوران به سخنرانی پرداخت و ریشه‌های آوانگاردیسم و جلوه‌های آن در شعر آوانگارد ایران را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار داد.

همچنین محمد آزرم از طرف هیأت علمی به اعلام دلایل انتخاب چهره‌های شاخص شعر پیش‌رو ایران پرداخت که در این بخش یدالله رویایی و رضا براهنی انتخاب شدند.

لوح و تندیس آوانگاردها توسط هوشنگ چالنگی، شمس آقاجانی، علی قنبری و محمد شیروانی به خانواده این شاعران اهدا شد. طراح تندیس‌ها  مریم احساتی عکاس و گرافیست است.

تندیس، لوح تقدیر و جوایز نفرات تقدیری نیز توسط لیلا صادقی، رویا تفتی و شیوا مقانلو اهدا شد.

منبع: ایسنا

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?