مرمت طومار پنج متری دوره تیموری در سمنان

مرمت طومار پنج متری دوره تیموری در سمنانReviewed by آزیتا لاجوردی on Jan 12Rating:

هنردستان: اين طومار در سال 890 ه.ق توسط قاضی دوره تيموری تحرير شده است.

به گزارش هنردستان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان مسوول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: طومار پنج متر و 40 سانتی متری قاضی شرع سمنان در دوره تیموری مرمت شد.

راضیه طاهری اظهار داشت: این طومار كه نسخه سواد(كپی) وقف نامه اصلی است، توسط كارشناسان مرمت آثار این اداره كل طی دو ماه، مرمت شد.

وی در رابطه با مراحل مرمت این طومار گفت: مستند نگاری و آسیب‌شناسی و ثبت آسیب‌های وارده، پاکسازی به روش مکانیکی، باز کردن مرمت‌های قدیمی و استحکام ‌بخشی با كاغذ مخصوص از جمله فعالیت‌های انجام شده برای مرمت این طومار است.

وی افزود: تثبیت و استحکام بخشی، وصالی پارگی‌ها با استفاده از چسب و کاغذ مخصوص، رنگ کردن كاغذ با استفاده از مواد رنگینه گیاهی، پر کردن بخش‌های از بین رفته سند و پرس نهایی از دیگر اقدامات انجام شده برای مرمت این طومار است.

طاهری در رابطه با نگهداری و مرمت آثار کاغذی گفت: کاغذ به دلیل برخورداری از ماهیت آلی، در معرض فساد قرار دارد و با تاثیر گذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیست محیطی به راحتی پوسیده شده و از بین می رود.

وی عامل انسانی را یكی دیگر از عوامل از بین رفتن سندهای كاغذی دانست و افزود: عده ای نیز ممکن است ناآگاهانه بر اثر استفاده غیر صحیح، به کار نگرفتن شیوه‌های مناسب نگهداری و تعمیرات نادرست، سرقت و … موجب از بین رفتن این گونه آثار شوند.

مسوول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: برای پیشگیری و مهار این عوامل مخرب و آماده کردن شرایط مناسب برای نگهداری کتب و نسخ خطی راه حل‌هایی مثل اسید زدایی، استحکام بخشی، ضدعفونی، لکه بری و … وجود دارد که در مرمت سند مذکور ، این مراحل اجرا شد.

محتوای این طومار در رابطه با وقف دارایی‌های قاضی ركن الدین عبدالملك بن محسن بن عبدالصمد سمنانی قاضی شرع سمنان به اولاد ذكور خود در منطقه سمنان و بسطام است و این طومار در سال 890 ه.ق توسط این قاضی در دوره تیموری تحریر شده است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دو + یازده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?