مرمت عروسکی با عمر یک قرن

مرمت عروسکی با عمر یک قرنReviewed by آزیتا لاجوردی on Aug 12Rating:

هنردستان: مرمت عروسکی با عمر یک قرن صورت می گیرد.

فاطمه علی میرزایی کارشناس بخش بافته های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی امروز “دوشنبه” با بیان این مطلب تصریح کردکه اغلب آثار موجود در موزه عروسک و اسباب بازی کاشان به دلیل منحصر به فرد بودن نیازمند رسیدگی سریع هستند.

او افزود:موزه عروسک و اسباب بازی کاشان که چندی است توسط بخش خصوصی راه اندازی شده ، آثار ارزشمندی را درخود جای داده که قدیمی ترین آنها مربوط به یکصد سال پیش است .

علی میرزایی با اشاره به اینکه بیشتر این آثار از نظر نیازهای حفاظتی و مرمتی اولویت درجه یک دارند خاطر نشان ساخت که این عروسک ها از چوب، پاپیه ماشه و پارچه تشکیل شده اند .

کارشناس بخش بافته های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی اظهار داشت :۶۵عروسک از سراسر ایران در موزه عروسک و اسباب بازی کاشان وجود دارد که ۵۰عدد از آنها به نمایش گذاشته شده اند.

به گفته این کارشناس، عروسک های موجود در این موزه در درجه اول نیاز به پایدارسازی شرایط محیط نگهداری و در مرحله بعد انجام اقدامات مرمتی دارند که این اقدامات نیازمند بررسی ، مطالعات فنی و آسیب شناسی این آثار است.

علی میرزایی تصریح کرد :در صورت تمایل صاحبان موزه و تأمین شرایط مالی، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می تواند کار حفاظت و مرمت اشیای این موزه را انجام دهد.

برسابه سالک آزاد کارشناس بخش چوب و فاطمه علی میرزایی کارشناس بخش بافته های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعضای تیم کارشناسی اعزامی به موزه عروسک و اسباب بازی کاشان بودند.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

هفده − چهارده =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?