یزدی در گفت و گو با هنردستان:
مسئول ولنگاری در فرهنگ مدیران هستند نه هنرمندان

مسئول ولنگاری در فرهنگ مدیران هستند نه هنرمندانReviewed by مصطفی زبرجد on Jun 20Rating:

هنردستان: مدیر مرکز مستند سوره گفت: ولنگاری فرهنگی را هنرمند نباید پاسخ دهد بلکه باید مدیر جوابگو باشد. اما به نظر من هم کسانی که کار بد می سازند و هم کسانی که کار خوب نمی سازند باید مواخذه شوند .

هنردستان: محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره درباره قرار گرفتن مستندسازی در راستای اهداف فرهنگی نظام و انقلاب گفت: ما نسلی را داریم که معتقد به انقلاب هستند و به تریج در این چند ساله رشد کرده اند، قوی شدند و مستندهای بسیارخوبی را هم ساختند، منتها جبهه روشنفکری به جهت اینکه تا کنون از تریبون های بیشتری برخوردار بوده است بیشتر خودش را معرفی کرده است. البته در چند سال اخیر که رسانه های انقلابی قوی تر شده اند قطعا بیشتر مستندسازان معتقد و آنان که برای انقلاب دلشان می تپد را خواهیم دید.

یزدی 1

وی افزود: نکته این است که افراد علاقمند به منافع ملی، کشور و منافع مردم جمعیت بیشتری نسبت به مستندسازان دیگر دارند اما از این پتانسیل در حوزه مستند استفاده نکردیم در حالی که ما باید از این پتانسیل خوب استفاده  کنیم .

یزدی تاکید کرد: یکی از دلایل استفاده نکردن از این پتانسیل به این بر می گردد که جایی برای پخش نداریم و از آن سو هم تلویزیون را جدی نگرفتیم. باید مستندهای  تلویزیونی را جدی بگیریم و مسائل خود را با مستندهای تلویزیونی که بهتر می توانیم نشان دهیم قوی تر کنیم.

مدیر مرکز مستند سوره درباره واژه ولنگاری فرهنگی که مقام معظم رهبری فرمودند و نقش مستند در رفع این ولنگاری اظهار کرد: ولنگاری فرهنگی را هنرمند نباید پاسخ دهد بلکه باید مدیر جوابگو باشد. اما به نظر من هم کسانی که کار بد می سازند و هم کسانی که کار خوب نمی سازند باید مواخذه شوند . ظرفیت و سوژه های خوبی در حوزه مستند داریم که می توانیم در این حوزه کار کنیم.

یزدی در ادامه خاطر نشان کرد: ولنگاری فرهنگی به دلیل نبود کار درست است یعنی خودی ها باید به خودشان بیایند، درست کار کنند و از سوژه های مختلف و ظرفیت مستندسازی که در حال حاضر کم هم نیست استفاده کنند. اگر از این ظرفیت و سوژه های مختلف استفاده نکنیم ولنگاری فرهنگی همچنان ادامه می یابد. ولنگاری فرهنگی فقط این نیست که کار بد تولید می شود بلکه این است که کار خوب هم تولید نمی شود و با یک جور ولوشوی فرهنگی روبرو هستیم که هر کس برای خود و با نیت های مختلف کار انجام می دهد که این اتفاق بدی است.

وی درباره برنامه مرکز مستند سوره و حوزه هنری برای پیشرفت حوزه مستند در راستای اهداف فرهنگی نظام عنوان کرد: شعار اصلی ما پیوند مستند با منافع ملی است و به دنبال پیگیری جدی این شعار هستیم. از طرف دیگر ما معتقد هستیم که باید مستند تلویزیونی را تقویت کنیم.از این نوع مستند در حال حاضر به عنوان یک مساله پست و بی ارزش نامبرده می شود اما ما مستند خوب تلویزیونی داریم یعنی مستندهایی که در تلویزیون پخش شود و ساختار مشخصی از نظر فرم دارد. مستند تلویزونی باید تقویت شود چون از نظر من با این مستند خیلی از حرف ها را می شود زد و به نظر من این شعار تحقق منافع ملی بیشتر با مستند تلویزیونی محقق می شود.

یزدی ادامه داد: شبکه های فارسی زبان خارجی تمام تاثیرشان روی ما به واسطه مستندهای تلویزیونی است اما ما این مستندها را دست کم گرفته ایم و در مراکز حرفه ای ما مستندهای تلویزیونی تحقیر می شود. باید مستندهای تلویزیونی را تقویت کنیم. ما دوست داریم که این اتفاق بیفتد و این کار در حال انجام است.

وی درباره آینده سینمای مستند بیان کرد: باید به آینده مستند امیدوار باشیم چون در حوزه مستند ظرفیتهای بسیار زیادی داریم که البته برخی از آن ها به سبب شبکه های افق و موسساتی مثل اوج که در این حوزه موثر بوده اند تقویت شدند و بیشتر هم باید تقویت شوند.

یزدی در پایان گفت: انشاالله مرکز مستند هم بتواند در مسیر تربیت جوانان مستندساز  و فیلم های موثرانقلابی قدم بردارد.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?