گفتگوی اختصاصی هنردستان با آرمین ایثاریان:
مستندسازان شاخک های حسی و اصلی جامعه هستند

مستندسازان شاخک های حسی و اصلی جامعه هستندReviewed by مصطفی زبرجد on Dec 21Rating:

هنردستان: هنرمندان در هر جامعه ای به عنوان شاخک های حسی و اصلی یک جامعه بازنماینده اتفاقات و فراز و فرودهای یک جامعه به حساب می آیند. به این ترتیب با پیشرفت مراحل مختلف فرهنگی مرتبه هایی که یک جامعه طی می کند و بازنمایی آن به وسیله آثار مستند می توانیم شاهد آن باشیم که این آثار به آسیب شناسی های اجتماعی کمک کنند.

هنردستان: مصطفی زبرجد/ آرمین ایثاریان مستندساز بین المللی کشورمان در خصوص جشنواره سینما حقیقت گفت: این جشنواره یک اتفاق فرخنده و ارزشمند است که به لطف دوستان امسال شاهد نهمین دوره آنبودیم. چند فیلمی که من دیدم آثار شاخصی بودند. یکی از این فیلم های شاخص، «تروفو و هیچکاک» اثر کنت جونز بود که به نظر من جز آثار درخشان و خوب سینمای مستند بخش بین الملل بود.

ایثاریان

وی افزود: در مقایسه با جشنواره‏ های سالهای گذشته هر سال شاهد بهبود فیلم‏ ها به لحاظ گزینش فیلم‏های مستند و کیفیت ساخت، به خصوص در آثار ایرانی بودیم و این نشان بسیار خوبی است و می توان پیش بینی کرد که شاهد آثار درخشان‏ تری از سینمای مستند ایران باشیم.

ایثاریان در خصوص سینمای مستند در ایران بیان کرد: سینمای ایران به طور کلی و در دنیا به عنوان یک برند به حساب می‏ آید و دریافت جوایز توسط فیلم های مستند ایرانی از جشنواره های بین المللی و پخش آنها در شبکه های مختلف، نشان دهنده آن است که سینمای ایران به ویژه سینمای مستند حرفی برای گفتن دارد و این از تلاش و انگیزه و خلاقیت فیلمسازان ایرانی نشات می‏ گیرد که به نظر من جای خوشحالی و خوشبختی است.

این مستندساز بین المللی در خصوص حضور جوانان و نقش آنان در سینمای مستند اظهار کرد: تصور من این است که در حوزه سینمای داستانی و مستند با پیشرفت امکانات تکنولوژیک برای سینما و اتفاقی که در عرصه ارتباطات رقم می خورد بالطبع سرعت انتقال ارتباطات بسیار بیشتر شده و نیروهای جوانی که وارد می شوند با انگیزه های بسیار قوی و خلاقیتی که از آنها انتطار می رود می توانند فصل جدیدی را در عرصه سینمای مستند رقم بزنند.

وی افزود: به واسطه اینکه در حوزه آموزش فیلمسازی چندین سال است که مشغول و درگیر این پروسه هستم، هر سال بچه هایی علاقمند می بینم که وارد می شوند و با ورود به عرصه فیلمسازی جنبه‏ های جدیدی از آنها را شاهد هستیم که می تواند امیدوار کننده باشد و ما همچنان به سرعت در حال پیشرفت هستیم و با توجه به آثار ارزشمندی که در گذشته در سینمای مستند توسط هنرمندان پیشکسوت و صاحب سبک خلق شده، علوم، نگرش و توانمندی آنها در عرصه ساخت فیلم مستند به نحوی در حال انتقال به نیروهای جوان و خلاق، در عمل است.

ایثاریان در ادامه اظهار کرد: می توانیم این انتظار را داشته باشیم که با توجه به آن صبغه و توانایی شاهد تولید آثار ارزشمندتر و خلاق تری در عرصه سینمای مستند باشیم. نمونه اش مثلا فیلم های خسرو سینایی، محمد رضا اصلانی ، ورهرام و پرویز کیمیاوی که جز پیشکسوتان این عرصه هستند این شرایط را فراهم کرده که جوانان با نگاه به آن اثار و ریخت شناسی و سبک بصری که این اساتید در عرصه فیلم مستند به کار گرفته اند چیز هایی را اضافه کنند و از این طریق ما یک مسیر رو به پیشرفت و ارزشمندی را در آثار جوانانی که علاقمند به سینمای مستند هستند شاهد باشیم.

وی در خصوص ادامه مسیر سینمای مستند گفت: این مسیر را به شکل یک پیوستار می توانیم در نظر بگیریم یعنی مسیری که از یکجا شروع شده و بالطبع با پیشرفت هر جامعه‏ ای جنبه های مختلف فرهنگی آن جامعه از جمله تولیدات هنری و به طور مشخص عرصه سینمای مستند از این تغییر و تحول و پیشرفت ها بهره مند می شود.

کارگردان «ایران تهران» در خصوص تاثیر سینمای مستند بر جامعه و سینمای ایران بیان کرد: هنرمندان در هر جامعه ای به عنوان شاخک های حسی و اصلی یک جامعه بازنماینده اتفاقات و فراز و فرودهای یک جامعه به حساب می آیند. به این ترتیب با پیشرفت مراحل مختلف فرهنگی مرتبه هایی که یک جامعه طی می کند و بازنمایی آن به وسیله آثار مستند می توانیم شاهد آن باشیم که این آثار به آسیب شناسی های اجتماعی کمک کنند. چون عرصه مستند یک مجموعه از شکلهای مختلف تولید فیلم مثل مستند بازسازی، اجتماعی، علمی و فن آوری و مستند های متنوع است که در هر عرصه ای می توانند بیان کننده آن معضلات، مشکلات یا بیان کننده یک روندی باشند که مردم از آن بی خبر هستند.

ایثاریان گفت: به این ترتیب با آسیب شناسی یا بیان مشکل یا معضل یا معرفی یک شاخه جدید از یک اتفاق یا یک عرصه می توانیم به بیان جزئییات شیوه ها و جمع های مختلف آن بپردازیم. هم به لحاظ بالا بردن سطح اطلاعات بینندگان، هم معرفی یک موضوع یا معضل، این مسئله را به چالش بکشند و از این طریق با بالا بردن سطح اطلاعاتِ آگاهی و فرهنگِ جامعه به بالندگی آن فرهنگ کمک کنند . این چیزی است که هیچ تردیدی در آن نیست و یکی از این بخش‏ها به عهده فیلمسازان مستند است.

۰ دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

2 × 3 =

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?