نگاهی به زندگی و آثار سراینده «آب را گل نکنیم»؛
مستند «سهراب» در خانه‌ی هنرمندان ایران اکران می شود

مستند «سهراب» در خانه‌ی هنرمندان ایران اکران می شودReviewed by مصطفی زبرجد on May 3Rating:

هنردستان: فیلم مستند «سهراب» به کارگردانی رقیه توکلی امروز سه‌شنبه 14 اردیبهشت در خانه‌ی هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.

به گزارش هنردستان به نقل از روابط عمومی خانه‌ی هنرمندان ایران، برنامه هفتگی نمایش مستند خانه‌ی هنرمندان ایران سه‌شنبه 14 اردیبهشت به نمایش فیلم مستند «سهراب» به کارگردانی رقیه توکلی و تهیه‌کنندگی داود سماواتی یار اختصاص دارد.

photo_2016-05-02_17-21-38

این مستند که به بازنمایی گوشه‌هایی دیدنی از دوره‌های کودکی، رشد و هنرهای شعر و نقاشی و نیز مرگ شاعر بلندآوازه معاصر ایران ـ سهراب سپهری ـ می‌پردازد، در چهار بخش پیوسته با بیانی درآمیخته با نور و رنگ، جلوه‌ای اثرگذار یافته است.

بخش‌هایی چون دوران کودکی سهراب که با تکیه بر خاطرات و یادداشت‌های شخصی وی و با ایجاد فضاهایی درخور، بازسازی شده و نقاشی‌های سپهری که از دریچه دوربین مستند محمد فکوری ـ فیلمبردار هنرمند فیلم ـ همراه با تحلیل نگاه این شاعر برجسته به فضاها و اشیای پیرامون خود که با ترکیب‌بندی‌های دلنشینی ارائه شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بخش سوم فیلم نیز به تحلیل محتوایی اشعار و مولفه‌های فرهنگی این نقاش چیره‌دست می‌پردازد و سرانجام بازخوانی ماجرای روند بیماری ناخوانده و پیامد تلخ آن، سفر ابدی و زودهنگام سراینده سرشناس «اهل کاشانم، روزگارم بد نیست…» و چرایی آرمیدن پیکرش در صحن امامزاده سلطان مشهد اردهال و به‌ویژه تمرکز بر این نکته که از هنرمند بزرگ و بوم‌دوستی چون سهراب سپهری، چرا دست کم تا زمان ساخت این فیلم، هیچ نامی بر خیابان‌ها و مراکز اصلی زادگاهش ـ کاشان ـ دیده نمی‌شود، که بخش پایانی فیلم را رقم زده است.

برنامه نمایش مستند «سهراب» در سینماتک خانه‌ی هنرمندان ایران با همکاری انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران سه شنبه 14 اردیبهشت از ساعت 17 تا 19 در تالار ناصری خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

 

تمامی حق و حقوق این وب سایت متعلق به آژانس هنری هنردستان می باشد.

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?